Instagram video indir

Dünya’nın ilk ve tek ‘Terazi Müzesi’ Çamlıdere’de

İçerisinde bulunan yüzlerce terazi ve ağırlık birimi ile gerek yurt içi gerek ise yurt dışından toplanılarak Çamlıdere’ye kazandırılan müze yoğun ilgi görüyor.

Dünya’nın ilk ve tek ‘Terazi Müzesi’ Çamlıdere’de 5

Ankara’nın Çamlıdere ilçesi, Türkiye’nin ilk ve tek terazi müzesine ev sahipliği yapıyor. Müzede asırlar öncesinde kalma birçok terazi sergileniyor. 2017 yılından bu yana her geçen gün yeni yeni terazi ve ağırlıklarla ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Çamlıdere Belediye Başkanı Caner Can ” Bu müzemiz Türkiye’nin ilk ve en güzide müzelerinden birisi, Dünya’da da ilklerin arasında sayılabilecek bir müzedir. ” şeklinde sözlerine devam etti.

Çamlıdere bulunan birçok müzeden biri olan Terazi müzesinde, terazi ve ağırlıklar her geçen gün artmaya devam ediyor.

Dünya’nın ilk ve tek ‘Terazi Müzesi’ Çamlıdere’de 6

Birçok müzeye ev sahipliği yapan Çamlıdere’de özellikle tur firmalarının uğrak yeri olan ‘Terazi Müzesi’nin terazi sayısı her geçen gün artıyor.

Ziyaretçilerin ilgil odağı olan Terazi Müzesi;

Açılış Saati          : 08.00

Kapanış Saati     : 17.00 saatlerinde ziyaretçileri ile buluşuyor.

Terazi Müzesi; Sadece Terazilerin sergilendiği değil, Terazinin edebiyatla da buluştuğu Ahiğilin yaşandığı bir müze oldu. Gerek farklı mimarisi, gerekse iç tasarımıyla ziyaretçilere geçmiş anılarını hatırlatan ve zamanda yolculuk yaptıracak olan, yeni nesilleri de Terazinin ve ahiliğin hayatımızdaki öneminin sadece aldığınız herhangi bir şeyi tartmaktan fazlası olduğunu anlatacak bir müze, Terazinin Mısır ve Babil’liler tarafından icadından sonra Roma dönemi, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait terazilerden başlayan ve Cumhuriyet dönemindeki terazilerin günümüze kadar gelenleri hepsi bu müzede toplandı. Siz Değerli ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Dünya’nın ilk ve tek ‘Terazi Müzesi’ Çamlıdere’de 7

Youtube video indir
Exit mobile version