Instagram video indir

Yarın yurt içinde piyasalar kapalı olacakken, TL varlıklar zayıf seyrediyor

Yarın yurt içinde piyasalar kapalı olacakken, TL varlıklar zayıf seyrediyor ÇağrıMerkezin

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim endişe oluştururken, bölgedeki jeopolitik gelişmeler önemini koruyor.

Piyasa Gündemi

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim endişe oluştururken, bölgedeki jeopolitik gelişmeler önemini koruyor. Salgın kaynaklı endişelere bağlı olarak bu hafta küresel risk iştahında zayıflama gözleniyor. Küresel ekonomik görünüm, salgın kaynaklı gelişmeler ve merkez bankalarının söylemleri küresel çapta gündemdeki yerini korumaktadır. Yurt içinde iç siyasetteki gelişmeler ve Türkiye’nin dış ilişkilerindeki seyir takip edilmeye devam edecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    14:45 Euro Bölgesi – ECB Faiz Kararı Önem: Yüksek
•    17:00 ABD – Mevcut Konut Satışları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişelere bağlı olarak hafta içerisinde hisse piyasalarında satış baskısı artış kaydederken, dün küresel hisse piyasalarında toparlanma çabası etkili oldu. Yurt dışında toparlanma çabasının gözlendiği günde yabancı satışları ve sanayi endeksi öncülüğündeki kayıplarla BIST-100 Endeksi negatif ayrıştı ve günü %2,55’lik düşüşle 1.330,48 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,18 – 8,19 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,21’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün güne satışlarla başlayan BIST 100’de günün büyük bir bölümünde satışlar devam etti. TL varlıkların negatif ayrışması dikkat çekti. Salgının seyri, jeopolitik gelişmeler ve uluslararası siyaset endeks üzerinde baskı oluşturan ana konular olmaya devam ediyor. Bugün bu konulara ilaveten 14:45’te açıklanacak olan ECB faiz kararı ve devamında yapılacak açıklamalar takip edilecek.  Dün 1316’da bulunan 200 günlük ortalamanın altını test eden endekste kapanış bu ortalamanın üzerinde gerçekleşti. Bugün bu ortalama ile birlikte dün görülen en düşük seviye olan 1308 aralığı ilk destek bölgesi olacaktır. Buranın altında mart ayında görülen dip seviye olan 1.256 yeniden gündeme gelecektir. 1.352 geçilemediği sürece yukarı yönlü hareketlere temkinli yaklaşmak gerekiyor.  

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Youtube video indir
Exit mobile version