Satranç Nedir, Nasıl Oynanır? Satranç Oyunu Kuralları Nelerdir?

Satranç Nedir, Nasıl Oynanır? Satranç Oyunu Kuralları Nelerdir? ÇağrıMerkezin

Satranç oyunu zaman geçirmek ideal oyunlardan birisidir. Ayrıca zeka geliştirici bir oyun olduğu bilinmektedir. Birçok insan çocuğunu erken yaşta satranç oyununa alıştırarak zekasının gelişmesine yardımcı olmaktadır. Yani küçüğünden büyüğüne herkes satranç kurallarını öğrenerek bu oyunu oynayabilir. Satranç kuralları gayet anlaşılır ve herkesin öğrenebileceği kurallardır. Bu kuralları öğrenerek iyi bir satranç oyuncusu olabilirsiniz.

Satranç Nedir?

Satranç oyunu özel tahtasında oynanan bir oyundur. İki kişi ile oynanan bu oyun için satranç tahtasına ihtiyaç vardır. Bu satranç tahtası üzerinde 64 adet kare vardır. Siyah ve beyaz taşların yer aldığı satranç taşları ile tahta üzerine dizim yapılır ve oyun bu şekilde başlar.

Satranç Nasıl Oynanır?

Satranç oynamak için iki kişi gereklidir. Öncelikle taşlar karşılıklı olarak iki sıra halinde dizilir. 16 beyaz ve 1 siyah taşın yer aldığı oyunda her oyuncunun hamlesi sırayla yapılmaktadır. Hamlesini yapan oyuncu diğer oyuncunun hamle yapmasını beklemelidir. Oyunun amacı ise karşı tarafın şahını ele geçirmektir. Bunun için elinizde olan taşları kendilerine has olan özellikleri ile hareket ettirmeniz gerekmektedir. Bu sayede rakibinizi alt ederek oyunu kazanabilirsiniz.

Satranç Oyunu Kuralları Nelerdir?

Satranç taşlarının hareket yönleri;

● Kale: Sadece yatay ve dikey olarak kare atlayarak gidebilir. Çapraz gitme şansı yoktur.
● At: Sadece L şeklinde hareket eder. Taşların üzerinden geçebilme özellikleri vardır.
● Şah: Her yönde ilerleyebilir ve sadece bir kare gitme hakkı vardır. Şahı kaybederseniz oyunu karşı taraf kazanır.
● Fil: Sadece çapraz şekilde hareket etmektedir.
● Vezir: Hem çapraz hem de yatay veya dikey gidebilir. En değerli taşların başında gelmektedir.
● Piyon: Piyonlar farklı şekilde hareket edebilen taşlardır. Önlerinde taş olmadıkça ileriye doğru ve düz gidebilirler. Ayrıca çapraz hareket etme durumları da vardır.

Genel kurallar;

● Taşlar sadece belirtilen özelliklere göre hareket edebilir.
● Şah kaybedilirse oyun biter.
● Satranç oynamak için satranç taşları ve satranç masasına ihtiyaç vardır. Oyun iki kişi ile oynanmaktadır.
● Alınan taşlar oyun alanı dışına çıkartılır.
● Her oyuncunun sırayla bir hamle yapma şansı vardır.
● Hamle için süre sınırlaması yoktur. Acele etmeden oynanan bir oyundur.

Satranç Neden Spordur?
 

Zeka oyunu olan satranç aynı zamanda bir spor dalıdır. Peki neden? Bu sorunun yanıtı aslında sporun tanımında saklıdır. Spor belirli kurallara ve tekniklere bağlı kalınarak yapılan, yarışmak ve eğlenmek amacı bulunan hareketlerin tümünün ortak adıdır. Bütün spor faaliyetlerinden önce, o spor ile ilgili teknik ve teorik bilgi verilir ve bilimsel ilkeleri anlatılır. Bir spor dalının temel noktası aslında beyni eğitmektir. Kas çalışması yapılarak güç ve kuvvet kazanılır. Sporda temel olarak eğitilen ise beyindir. Hangi hareketin yapılması ile verimli ve olumlu sonuç alınacağı beyine teorik olarak  öğretilmektedir. 

Alakalı İçerik  Yapı Kredi ile Kredi Notu sorgulama nasıl yapılır?

Satranç Nasıl Bulundu?
 

Satranç, günümüzden 4000 yıl öncesine uzanan ve  Mısır’da yapılan arkeoloji  çalışmalarında ve ortaya çıkan yazıtlarda, oynandığına dair bilgiler edinilen bir zeka jimnastiğidir.

Bugün Türkmenistan’ın bulunduğu bölgede yapılan kazı çalışmalarında Kuşhan Türklerine ait olan  ve yapılan çalışmalar sonucunda MS 150’de satranç taşlarına benzeyen taşların bulunması, satrancın Kuşhan Türkleri tarafından oynandığını ve onlar tarafından Hindistana götürüldüğüne ait iddaları güçlendirir niteliktedir.  Mısır piramitlerinde ve Hindistan’da ortaya çıkan çok sayıda kabartmada yer alan satrancın M.S. 600 yıllarında Hindistan’dan İran’a geçtiği yönünde yazıtlar mevcuttur. Bazı belgelerde satrancın Arap tüccarlar tarafından batıya taşındığı yer almaktadır. Özellikle 11. ile 16. yüzyıl arası araplar ve Türkler tarafından  iyi oynandığı bilinir.

Satranç Oyununun Tarihi ve Gelişimi

Satranç oyununun nasıl ve ne zaman oynandığı konusunda birbirinden farklı görüşler ve hikayeler vardır. Bu hikayelerden birinde, veliaht prense askerlerin önemini ve onların nasıl yönetileceğini öğretmek için ülkenin veziri tarafından geliştirildiği düşünülüyor. Bir başka hikaye de ise şehir kuşatma altındadır ve ülkenin kralı eli kolu bağlı çaresiz bir durumdadır. Eşinin bu haline üzülen kraliçe tarafından eşinin eğlenebilmesi için geliştirildiği söylenir. Satranç oyununun detayları, kuralları, mantığı ve stratejileri göz önüne alındığı zaman tek bir kişi tarafından tek bir seferde geliştirildiğini düşünmek zordur. Satranç ancak evresel bir oluşum süreci ile açıklanabilir. Satranç oyununun tarihi hakkında kabul edilen görüş Çin temelli olduğudur. Çin oyunu olan çaturanga adlı bir oyundan türediği düşünülmektedir.  Hindistan’da ortaya çıktığı düşünülen satranç oyunu 6. yüzyıla dayandırılmaktadır. Satranç taşlarının bir orduyu temsil ettiğini ve taşlar içinde fillerin bulunduğunu düşünürsek bu görüş mantığa uygundur. Hindistan’da ilk halini alan satranç oyunu, Hindistan’dan Çin, Kore ve oradan da Japonya’ya geçer. Hindistan’ın batısında ise İran’da Çaturanga olarak oynanmaya başlar. İslamiyet’in yayılmaya başladığı dönemde Araplar, bu oyunu alarak satranj adı ile oynamaya başlar. Araplar bu oyunun üzerinde incelemeler yapar ve hakkında yazılar yazarlar. Satranç oyunu, İslam Devleti’nin yaptığı fetihler ile birlikte İspanya üzerinden Avrupa topraklarına hızlı bir şekilde yayılır.  Bir dönem kilise tarafından kumar olarak görüldüğü için Avrupa’da yasaklanır. Ancak satranç Rönesans ile daha çok ilgi görmeye başlar. Satranç oyunu, artık kralların, devlet adamlarının, düşünürlerin ve sanatçıların oyunu olur. Zaman içinde satranç oyunu yayılmasına devam ederek halk zümresine kadar iner.

Alakalı İçerik  ZYXEL müşteri hizmetleri │ çağrı merkezi │ iletişim numarası

Satranç Oyununda Başlangıç

Satranç taşları hakkında bilgi vermeden önce savaş oyunu dediğimiz satranç oyununda savaş alanı durumundaki satranç tahtasından da söz edelim. Satranç tahtası siyah (koyu) ve beyaz (açık) renklerdeki karelerden oluşur. 8×8 karelerden oluşan tahtada 64 kare bulunur.  Oyuna her zaman beyaz taraf başlamaktadır. Seçtiğiniz stratejiye göre ilk önce veya sonra başlamak sizin avantajınız ya da dezavantajınız olabilir. Önümüzde bir satranç tahtası olduğunu düşünelim ve siz beyaz taşları kullanan tarafsınız. Bu şekilde konumlandığınızda tahtadaki kareler sizin önünüzden başlayarak yatay olarak birden sekize doğru sıralanır. Dikey olarak ise sol kareden sağa kareye doğru a harfinden h harfine doğru sıralanır. Bu sıralama sayesinde her karenin kendine ait bir adı bulunur. Harflerin ve sayıların birleştiği kareler harf ve sayıların birlikte kullanımı ile isimlendirilir. (a1, a5, d4, h7 vb.) Önümüzdeki satranç tahtasına baktığımızda tahtanın doğru tarafında olduğumuzu anlamak için en sağdaki kareye bakmamız gerekir. Eğer tahtaya doğru oturmuşsanız. En sağdaki karenin rengi beyazdır.

ah Nedir?

Şah, satrancın en önemli taşıdır. En uzun boylu ve üzerinde artı işareti bulunan taştır.

Şah kareler arasında: Yatay, dikey, çapraz olarak her yöne sadece “bir kare” ilerleyebilir. 

Beyaz Şah, Fil’in yanındaki siyah karede oyuna başlar.

Siyah Şah, Fil’in yanındaki beyaz karede oyuna başlar.

Vezir Nedir?

Tepesinde taç şekli olan taş, fil ile şah arasında konumlandırılır.

Vezir kareler arasında: Yatay, dikey, çapraz olarak her yöne istediği kadar kareyi kat edebilir. İleri ya da geri hareket edebilen işlevi güçlü bir taştır. 

Beyaz vezir, beyaz kareye; siyah vezir, siyah kareye yerleştirilir. 

Kale Nedir?

Her oyuncunun iki kale taşı bulunur.

Satranç takımındaki kısa boylu, şişman taşlara Kale ismi verilir.

Kalelerin oyuna başlangıç kareleri köşelerdir.

Kale kareler arasında: Düz ve yatay doğrultuda ilerleyebilir. 

Alakalı İçerik  E-Devlet Üzerinden Adınıza Şirket Açılmasını Engelleyin

Eğer önünde taş yoksa kale istediği kadar ilerleyebilir. 

At Nedir?

At başına benzeyen taş, at ismini alır. Oyunda iki beyaz ve iki siyah at bulunur.

At, kalenin yanında oyuna başlar. At diğer taşların üzerinden atlama olanağına sahiptir.

At kareler arasında: L şeklinde ilerler yani iki kare ileri bir kare yana olmak üzere 3 kare ilerler.  

Fil Nedir?

Taşın uç kısmı sivridir. İki beyaz iki de siyah Fil vardır.

Fil kareler arasında: çapraz hareket eder. 

Satranç, rakibin taşlarıyla savaşmak için tahtadaki 16 taşın kullanıldığı bir strateji oyunudur. Genellikle satranç oyunu, aynı güçte iki birlik arasındaki savaşı gösterir. Ayrıca bu parçaların şeklini ve karakterini tasvir eder. Satranç, farklı stratejilerle rakibi yenmeye dayalı dünya çapında bir oyundur. Satrancın asıl amacı, kendi şahınızı korurken rakibinizin şahını yenmektir. Kısacası oyunun asıl amacı “kral ölünce savaş biter” mantığı üzerine kuruludur.

Satranç oyunları, eğlenmek ve beyin jimnastiği için oynanır. Ancak iyi satranç oynamak, mantık, önceden planlama ve analiz gibi becerileri gerektirir. Satrançtaki her karakterin bir adı ve benzersiz bir ilerleme stili vardır. Sürekli evrilen satranç, bu gelişim sürecini, dünyanın farklı kıtalarını dolaşarak tamamlamaktadır. 

Satranç oyununun tarihi ve gelişimi

Satranç oyununun ne zaman, nasıl oynandığına dair çeşitli görüşler ve hikayeler vardır. Bu hikayelerden birinde şehir kuşatılır ve ülkenin kralı kendini çaresiz bir durumda bulur. Kocasının durumuna çok üzülen kraliçenin bu oyunu, kocasını eğlendirmek için geliştirdiği söylenir. Satrancın detayları göz önüne alındığında, her birinin tek bir kişi tarafından yaratıldığına inanmak zordur. Satranç, ancak periyodik bir oluşum süreci ile açıklanır. Satranç tarihinin kabul edilen görüşü, Çin’de başladığıdır. Chaturanga adlı bir Çin oyunundan geldiğine inanılıyor. 

Kilise tarafından bir süre kumar sayıldığı için bu oyun, Avrupa’da yasaklanmıştır. Ancak Rönesans ile birlikte satranç, daha fazla dikkat çekmeye başladı. Satranç artık kralların, politikacıların, düşünürlerin ve sanatçıların oyunu oldu. Zamanla satranç oyunları yayılmaya devam ederek halka açık hale geldi.

Satranç oyununda başlangıç

Satranç tahtası, siyah (koyu) ve beyaz (açık) karelerden oluşur. Tahtada 8×8 kareden oluşan 64 kare vardır. Beyaz, her zaman önce hareket eder. Seçilen stratejiye bağlı olarak önce veya daha sonra oynamak avantaj veya dezavantaj sağlar. Düzen nedeniyle her karenin kendi adı vardır. Harflerin ve sayıların birleştiği kareler, harf ve sayıların birlikte isimlerini alır. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts