Instagram video indir

Pandemi otomotiv ve yedek parça sektörünü durduramadı

Pandemi otomotiv ve yedek parça sektörünü durduramadı ÇağrıMerkezin

Tüm dünyayı alarma geçiren ve birçok sektörü durma noktasına getiren pandemide otomotiv sektörü gaz kesmedi.

Artan sağlık ve güven kaygısı otomotiv satışlarına ivme kazandırdı

Tüm dünyayı alarma geçiren ve birçok sektörü durma noktasına getiren pandemide otomotiv sektörü gaz kesmedi. İlk dönemde duraklama dönemi yaşasa da gerek tedarik zincirindeki normalleşme gerekse satın alma süreçlerinin hız kazanmasıyla otomotiv ve otomotiv yedek parça sanayisi pandemide lokomotif sektörlerden biri olmayı başardı.

Teknolojide global liderler arasında yer alan OSRAM, pandemi döneminde yaşanan değişimleri, yenilikçi yaklaşımlara entegre ederek başarılı yükselişini devam ettirdi. Küresel sürecin kanıksanması ve yılın son 4 ayındaki artışla otomotiv sektörünün rahat bir nefes aldığını söyleyen OSRAM Türkiye Otomotiv Satış Müdürü Can Sürücü, pandemi koşullarına rağmen geçen yıla oranla çift haneli büyüme kaydettiklerini ifade etti.

Yedek parça sektörü 2020’de %15’e varan büyümeye ulaştı

Otomotiv sektörünün Nisan – Mayıs 2020 tarihlerinde yaşadığı şoku özellikle gelişmekte olan bölgelerde hızlı bir şekilde üzerinden attığını söyleyen; OSRAM Türkiye Otomotiv Satış Müdürü Can Sürücü; “Dünyadaki gelişmelerin aksine Türkiye’de sıfır ve ikinci el araç piyasası ve buna paralel olarak otomotiv parça sanayisi 2020’de son yılların en hareketli dönemini yaşadı. Türkiye’de otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 57,6 artarak 610.109 adede ulaştı. Aynı dönemde Avrupa’da araç satışları yüzde 24,3 oranında azaldı. Parça sanayisinde büyüme %15‘e ulaştı. OSRAM olarak araç üretiminin artışında yüksek kapasitemiz ile araç far ve stop üreticilerine üretimlerin zamanında gerçekleşmesi için destek verdik.” dedi.

Temmuz ayı ile birlikte yedek parça sektöründe yüksek satış hacmine ulaştı

Pandemi süreciyle birlikte herkesin önceliğinin değiştiğini ve bu süreçte bireysel araç kullanımının arttığını dile getiren Sürücü; “İnsanlar virüsün yayılımdan korunmak için kendi araçları ile seyahat etmek ve güvende kalmak istediler. Geçmiş 2 yılda ertelenen talebin sağlık kaygısıyla birlikte pazara yansımasıyla ciddi bir talep artışı yaşandı. 2. el araç satışlarındaki artış ile birlikte yedek parça sektöründe de bir canlılık oluştu. Araçları alan sürücüler araçlarının yedek parçalarını yenilemek istedikleri için özellikle Temmuz ayı ile birlikte yedek parça sektöründe yüksek satış hacimlerine ulaşıldı Bu noktada araçlar için akü şarj cihazları, araç içinde havayı temizleyen filtre teknolojileri, hava kompresörleri ve çok daha fazla hayatı kolaylaştıran araç aksesuarı tüketicilerin ilgi alanına girdi. Yıl sonu itibariyle Osram ürün çeşitliliğini arttırarak aydınlatmanın ötesinde araç ile ilgili aksesuar sektörüne de ürünler sunmaya başladı.” dedi.

 

Sağlıklı araç içi ve güvenli sürüş deneyimi için birçok yenilik tüketici ile buluştu

Tüm dünyada yaşanan gelişmelere paralel olarak değişen tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak için yeniliklere hız kesmeden devam ettiklerini söyleyen OSRAM Türkiye Otomotiv Satış Müdürü Can Sürücü; “Yıl sonu ile birlikte sıfır otomotiv talebinin karşılanabilmesi ve hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları ile tekrar duraksayan bir sıfır otomotiv ve yedek parça talebi gördük. Bu zaman diliminde müşterilerimizin her yolda güvenle seyahat edebilmeleri için sunacağımız yeni ürünlere odaklanarak projeler gerçekleştirdik. Pandeminin yarattığı sağlık beklentisine cevap verebilmek hem araç içinde hem de yollarda güvenliği maksimize etmek için 2021 yılı itibariyle yeni bir kategoriye giriş yaptık. AirZing Mini ile araç içindeki havayı temizlerken, TYREinflate ile güvenli sürüş sağlıyor ve BATTERYcare ailesi ile de araçlarda akü şarj etme sorunu için araç sahiplerine çözüm ortaklığı yapmayı hedefliyoruz. Bu seri her geçen gün farklı ürünler ile çeşitlenerek büyüyecek ve müşterilerimizin her yolda OSRAM ürünleri ile güvenle gidebilmelerini sağlayacağız.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Youtube video indir
Exit mobile version