Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden Microsoft, bilgisayar alanında iddialı konuma gelmek istiyor. Bu hedef doğrultusunda çalışmalarını sürdüren şirket, iddialı bir şekilde hazırladığı masaüstü bilgisayarı Surface Studio 3’ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Surface Studio 3, 12 Ekim’deki etkinlik ile tanıtılacak

Microsoft, 2018’de piyasaya sürdüğü Surface Studio 2 modelinden sonra biraz geç kaldığı yeni modelini nihayet piyasaya sürüyor. Öncelikle masaüstü bilgisayar hakkında tanıtım tarihi dışında net bir bilgi yok. Ancak içerden gelen bilgiler şirketin iMac’e rakip olmak istediğini söylüyor.

Surface Studio 3Surface Studio 3
Microsoft, Surface Studio 3 ile iMac’e rakip olmaya hazırlanıyor! 6

2016 yılında piyasaya sürülen Surface Studio altıncı nesil işlemcilere sahipken, 2018’deki Surface Studio 2 yedinci nesil işlemcilere sahipti. Surface Studio 3 modelinin işlemcisinin ismi henüz bilinmese de “üst düzey” olarak tanımlanan bazı duyumlar mevcut.

Şirketin masaüstü bilgisayarında işlemcisine önem vermesinin bir başka nedeni ise Windows sürümleri. Özellikle serinin ilk modeli artık o kadar eski kaldı ki Windows 11 sürümünde bazı sorunlar ortaya çıktı. Microsoft, bunun ardından Windows 11 gereksinimlerini değiştirmek zorunda kaldı.

Surface Studio 3Surface Studio 3
Sızdırılan Surface Keyboard, Surface Mouse ve Surface Pen görselleri

Beklenen Microsoft masaüstü bilgisayarında yenilenmiş Surface Keyboard, Surface Mouse ve Surface Pen yerini alacak. Öte yandan bu birimlerin görüntüleri geçtiğimiz günlerde sızdırılmıştı. Öte yandan gelen bilgilere göre şirket, Yüzey Klavyesi’nde bazı değişiklikler planladığı yönünde. F1 tuşunda, sesli arama başlatmanın veya dikteyi etkinleştirmenin daha hızlı bir yolunu sağlayan bir mikrofon simgesi gibi bazı yenilikler eklenebilir.