Uzaydan Yıldız Almak | Yıldız Hediyesi Al 2022

Uzaydan Yıldız Almak | Yıldız Hediyesi Al 2022 ÇağrıMerkezin

Bir yıldızı nasıl seçmeli?

Online Star Register göreceli olarak yakın mesafede bulunan yıldızların bir veri tabanına sahiptir. Her yıldız belirli birtakım koordinatlara ve karakterlere sahiptir, örneğin: RA 13h03m33.35 -49°31’38.1” dec 4.83 mag Cen.

  • RA “Right Ascension”ın (sağ açıklık); dec ise “declination”ın (dik açıklık) kısaltmasıdır. Bunlar enlem ve boylama benzerdir, ancak gökyüzündeki koordinatlarla ilgilidir.
  • Mag genliği, yani yıldızın parlaklığını ifade eder. Yıldızların çıplak gözle görülen sınır parlaklığı yaklaşık 6,5 genliğindedir. Dürbünle yaklaşık olarak 10 genliğe kadar görmeniz mümkündür. Bunun ötesindeki genlikler için bir amatör teleskobun kullanılması tavsiye edilir.
  • Cen buradaki örnekte gökyüzünde bulunan 88 takımyıldızından biri olan Centaurus’u ifade eder. Takımyıldızının bilinmesi bir yıldızı daha kolay belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir yıldıza isim verin: takımyıldızları

İsim verdiğiniz yıldız için hangi takımyıldızını seçmelisiniz? 12 burçtan birinden bir yıldız veya kendi yarımkürenizden bir takımyıldızı seçebilir ya da rastgele atanan bir takımyıldızını tercih edebilirsiniz. 88 takımyıldızı hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, etkileşimli OSR Star Finder uygulamasını indirmekten çekinmeyin.

Bir yıldıza nasıl isim verilir?

Sipariş formumuzu kullanarak bir yıldıza kolayca isim verebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey yıldızınız için bir isim ve bir yıldız tarihi seçmektir.

1. Yıldızın adı sıklıkla yıldıza adını bahşeden kişinin adıyla benzerlik taşır, mesela “Can Temiz” gibi. Elbette yıldıza kendinizin ve partnerinizin adını da verebilirsiniz, örneğin “Sami ve Leman” gibi. Her yıldız kaydı benzersiz bir yıldız kodu ile ilişkilendirilir, böylece yıldız adının benzersiz olması gerekmez (örneğin “Serra” adı verilmiş çok sayıda yıldız olabilir). Lütfen yıldız isimlerinin (dilinize bağlı olarak) yaklaşık 20 karakter ile sınırlandırıldığını not edin. Bir imla hatası yaparsanız veya isimle ilgili fikrinizi değiştirirseniz, onu hediye paketi gönderilmeden önce değiştirebilirsiniz. Çevrim İçi Yıldız Hediyesi’nde yıldız isimlerinin değiştirilmesi için herhangi bir son tarih bulunmamaktadır.

Alakalı İçerik  Dizipal365 Güncel Dizipal Giriş Adresi 13 Eylül 2022

2. Yıldızınızla ilişkilendirdiğiniz yıldız tarihi geçmişteki veya gelecekteki herhangi bir tarih olabilir. Varsayılan olarak bugünkü tarih atılmaktadır. Popüler seçimlerden bazıları ilk tanıştığınız gün, bir doğum günü, bir düğün tarihi, bir doğum tarihi veya bir vefat gibi etkinlik veya olaylarla ilgili tarihlerdir.

Yıldız ismi ve yıldız tarihi ile seçmiş bulunduğunuz takımyıldızı Online Star Register’daki yıldız kaydınızın ana unsurlarıdır.

Yıldız hediyenizi nasıl kişiselleştirebilirsiniz?

Yıldıza bir isim ve özel bir tarih vermenin dışında, yıldız hediyesini kişiselleştirmek için farklı yollar mevcuttur. Birincisi, sipariş formundaki alıcı için kişisel mesajınızı girebilirsiniz. Bu mesaj hediye paketinize dâhil edilecektir. İkinci yol özel Yıldız Sayfası’nın kişiselleştirilmesidir. Bu sayfayı özel bir yönetici panelinden özelleştirebilirsiniz:

  • Sayfa rengini değiştirmek
  • Hoş geldiniz mesajını kişiselleştirmek
  • Fotoğraflar eklemek
  • Öne çıkan fotoğrafı değiştirmek
  • Bir video eklemek
  • Başkalarını konuk defterine mesaj yazmaya davet etmek

Buradan veya aşağıdaki videodan yıldız hediyenizi OSR Yıldız Sayfası ile kişiselleştirmek konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir yıldız nasıl satın alınır?

OSR hediyelerinden sıklıkla “yıldız hediyesi satın al” şeklinde söz edilmesinin nedeni gerçek bir hediye (hediye paketini) satın alıyor olmanızdır. Ancak teknik açıdan bir yıldızı satın almaktan değil, OSR’nin sunduğu bir hizmet olan Online Star Register ile bir yıldıza isim vermekten bahsediyoruz.

Aslında hiç kimse bir yıldıza sahip olacak şekilde bir yıldız satın alamaz. Bilim camiası tarafından isim verilmiş olan yıldızlar bile aslında hiç kimsenin mülkiyetinde değildir. OSR.org aracılığıyla bir yıldıza isim verdiğinizde sahip olacaklarınız şunlardır:

Yıldız Satın Almak Mümkün Müdür?

OSR (Online Star Register) sitesinde “yıldız hediyesi satın al” şeklinde tabir edilmesinin nedeni gerçek bir hediye satın alıyor olmanızdan kaynaklanıyor. Ancak burada bir yıldızı satın almaktan ziyade bir yıldıza isim vermekten bahsediliyor. Bilim camiasında isim verilmiş yıldızlar dahi hiç kimsenin mülkiyetinde değildir.

Alakalı İçerik  Dizipal302 com | Dizipal 302 Dizipal Güncel Adresi

Yıldız İsimlendirme Nasıl Olur?

Sahip olacağınız yıldızı ister kendi adınıza ister hediye edeceğiniz kişinin adını veya herhangi bir şekilde isimlendirebilirsiniz. Ancak vereceğiniz isim 20 karakteri geçmemeli. İsim verirken eşi benzeri olmayan bir isim bulmanıza gerek yok çünkü sahiplendirilen her yıldızın bir yıldız kodu bulunmaktadır. Seçtiğiniz isimde başka bir yıldız da olabilir ki bu kodlar sayesinde karışıklık meydana gelmeyecektir. Ayrıca yıldız adlandırma tarihini de seçebilirsiniz. Birçok insan seçtiği yıldızı özel bir günü kutlamak için hayatındaki önemli tarihleri seçiyor. Eğer isimlendirmede bir hata yaparsanız veya ismini değiştirmek isterseniz hediyenizi göndermeden önce güncelleme yapabilirsiniz.

Yıldız İsimlendirme Nereden Yapılır? NASA’dan Almak Mümkün Mü?

Bildiğimiz üzere NASA Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ‘dir. Bu kuruluşun amacı ABD’deki uzay uçuş ve araştırmalarıyla ilgili faaliyetleri yürütmektir. NASA’nın yıldız isimlendirme ve sahiplendirmeyle ilgisi yoktur. Bilim camiası tarafından isim verilen yıldızları yayınlayan yalnızca IAU (Uluslararası Astronomi Birliği) kuruluşudur. Yani bir yıldıza isim vermek istiyorsanız NASA’ya değil Online Star Register adresine başvurmalısınız.

Yıldız Nasıl Bulunur?

OSR Kod Açıklama Yaprağında bulunan OSR Kodunuzu kullanarak isim verdiğiniz yıldızı Bir Milyon Yıldız tarayıcısı uygulamasında görebilirsiniz. Google Sky ile görselleştirilmektedir. Yıldızınızın ait olduğu Takımyıldızını kullanarak referans noktaları bulabilirsiniz. Mesela Büyük Ayı içerisindeyse, yıldızınıza en yakın takımyıldızı çizgisini bulmanız gerekir. OSR Star Finder uygulamasıyla yıldızınızı bulmak için kodunuzu kullanmalısınız. Ardından konumunu belirlemek için telefonunuzu gökyüzüne çevirin, eğer yıldızınız görünmüyorsa doğru yarımkürede değilsinizdir ancak uygulama size yıldızı ne zaman göreceğinizi belirlemede yardımcı olabilir. Uygulama sayesinde yıldızının şu anda nerede görülebileceğini de konumlandırabilir.

Yıldız için özel sertifika

Çağlar Kurtuluş, isimlendirilen yıldız için daha sonra sertifika verildiğini belirterek, sertifikada yıldıza verilen isim, yıldızın özellikleri, takım yıldızlarının mitolojik hikayeleri ve burçlara göre bir seçim yapıldıysa o burcun gökyüzündeki tasviri gibi tüm bilgilerin yer aldığını söyledi.

Alakalı İçerik  İSKİ Müşteri Hizmetleri | İSKİ İletişim Numarası

Söz konusu sertifikada ayrıca yıldız haritası, seçilen yıldızın renkli ve siyah beyaz fotoğrafı, parlaklığı, yıldızın tüm özellikleri, onun nasıl görülebileceği, gökyüzünde tam olarak nerede durduğunun yer aldığını ifade eden Kurtuluş, ABD’den gelen sertifikaya, Türkiye’deki hattatlar tarafından müşterilerin isimlerinin yazıldığını kaydetti.

Bir yılda 4 bin yıldız

Kurtuluş, yıldızı kendilerinin seçmediğini, seçimin ABD’deki kurum tarafından yapıldığını dile getirerek, yıldız seçiminin kendilerine sunulan seçenekler arasından yapıldığını vuruladı.

“Dünyada parça parça bölünmüş takımyıldızları var, burçların dışında pek çok takımyıldızı bulunuyor” diyen Kurtuluş, şunları söyledi:

“Yıldızların isminden, mitolojik bilginiz varsa mitolojiden sizin için önemli taşıyan yıldızı seçiyorsunuz. Gerisi bize kalıyor. Ama tutup ben çoban yıldızını istiyorum, diyemezsiniz. Onların ismi koyulmuş zaten. NASA’nın isim verdiği büyük yıldızlara yeniden isim vermek mümkün değil. Belirli kurallar dahilinde gökyüzündeki dilediğiniz yıldızı seçebilir, sevdiğinize hediye edebilirsiniz.”

Çağlar Kurtuluş, kendilerinin 2.5 milyon yıldız satın aldığını ve Türkiye’deki müşterilere isimlendirilmek üzere satışa sunduklarını belirterek,yaklaşık bir yıldır 4 bin kişinin kendilerine ulaşarak sevdiklerinin isimlerini  yıldızlara verip hediye ettiklerini bildirdi.

Kurtuluş, bir yıldıza isim vermenin maliyetinin 140 ile 200 TL arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

Bu yıldızlar nasıl satılıyor?


Ankara üzerinden NASA’dan yıldızlar alınıyor. Şahsa özel, şahsın ismine sertifika veriliyor bir paketin içinde. Artık Demet Akalın diye bir yıldız var. Demet Akalın Googleearth ’ten koordinatları girdiğinde karşısına kendi yıldızı çıkacak. NASA da bunu böyle kabul ediyor, ömür boyu koruma altında bu yıldızlar.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts