Instagram video indir

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde

BIST100 endeksine yansıyabilir ve endeks gün içerisinde baskı altında kalabilir.(Ziraat Yatırım) 9 Nisan 2021 *Yeşil ok olumluyu kırmızı ok …
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde ÇağrıMerkezin

BIST100 endeksine yansıyabilir ve endeks gün içerisinde baskı altında kalabilir.(Ziraat Yatırım)

9 Nisan 2021

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde ÇağrıMerkezin

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

ABD’de işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin üzerinde gelmesiyle ABD on yıllık tahvil faizinin %1,61’lere kadar gerilediği gözlendi. Bir taraftan da enflasyon baskılarının geçici olduğunu söyleyen Powell’dan güvercin açıklamalar gelmeye devam ederken, faizlere daha hassas Nasdaq teknoloji endeksi de %1 oranında değer kazandı. S&P500 endeksi ise yeni bir rekor kırdı. Ancak, ABD’de dünkü pozitif havanın bu sabah Asya’ya yansımadığını izliyoruz. Japonya hariç çoğu Asya borsası eksi bölgede seyrediyor. Paritelerde tarafında ise Dolar lehine bir hareket var. Bu sabahki fiyatlamalar da zaten güçsüz bir görüntü sergileyen BIST100 endeksine yansıyabilir ve endeks gün içerisinde baskı altında kalabilir. Dün, 50bin üzerine çıkan vaka sayısına piyasanın biraz daha net tepki verdiğini izlerken, belirginleşen sektörel ayrışmalar dikkat çekti.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde ÇağrıMerkezin
       
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde ÇağrıMerkezin

 

MAKROEKONOMİ

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde ÇağrıMerkezin    

Fed Başkanı Jerome Powell bir kez daha enflasyon konusunda endişeli olmadığını ifade ederken, hala milyonlarca Amerikalı’nın işsiz olduğunu ve ekonomik toparlanmanın henüz tam olarak sağlanmadığını vurguladı ve açıklamaların desteklerin süreceğine işaret etmesiyle ABD borsaları dün artıda kapandı. ABD ÜFE verisinin izleneceği bugün küresel enflasyona odaklı başlıyoruz. Küresel ticaret, imalat sektörünün katkısıyla toparlanmayı sürdürse de tedarik zincirine yönelik sorunların son dönemde belirginleştiği gözlenmekte, bu kapsamda Japonya ile ABD, çip tedariki problemi konusunda iş birliği yapılmasında anlaştığı görülüyor. Bu arada 3 Nisan haftasına ilişkin ABD yeni işsizlik maaşı başvuruları 680 bin kişi seviyesine gerilemesi beklenirken 744 bin kişi seviyesine yükseldi.

Çin’de üretici fiyat endeksi, bakır, petrol ve tarım ürünleri gibi emtia fiyatlarındaki artış sonucu şubat ayındaki yıllık %1,7 seviyesinden mart ayında yıllık %4,4 yükseldi. Bu arada dün açıklanan dünya gıda fiyatları da martta et, süt ürünleri ve bitkisel yağ fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle Haziran 2014’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı ki Türkiye enflasyon rakamlarında da son dönemde küresel emtia fiyatlarındaki yükselişi keskin hissediyoruz.

  • Çin TÜFE ise yıllık %0,4 artarak tüketici talebinde keskin bir toparlanma olmadığını gösterdi, gıda fiyatları TÜFE’yi düşürücü yönde, enerji fiyatları ise artırıcı yönde etkiledi. Bu arada Çin enflasyon rakamlarının seyri, ihracatta lokomotif ülkelerden biri olması nedeniyle diğer ülkelere enflasyon transfer etmesi açısından önem arz ediyor.

Dün ECB yetkilileri tarafından varlık alımları ile ilgili ifadeler takip edildi. Avusturya Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi Holzmen’e göre yaz döneminde varlık alımları azaltılmaya başlanabilir fakat bu durumun 2. çeyrekteki ekonomik gelişmelere bağlı olacağını da ekledi ve aşılama süreci ile yukarı yönlü risklerin de baskın olduğunun altını çizdi. ECB Başkanı Lagarde ise varlık alımları ile ilgili PEPP’in tamamının kullanılmasının gerekmeyebileceğini fakat duruma göre de artırılabileceğini belirtti. Dün Fed tutanaklarında üyeler varlık alımlarının işsizlik ve enflasyon konusundaki hedeflerde önemli ilerleme kaydedilene kadar devam edeceğini ve hedeflere ulaşmanın da biraz zaman alacağını vurgulamıştı.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında,
 
ABD tarafında, TSİ 15.30’da mart ayına ilişkin ÜFE verileri açıklanacak. Martta yıllık bazda ÜFE’nin %2,8’den %3,8 seviyesine yükselmesi, çekirdek ÜFE’nin de %2,5’ten %2,7 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Son dönemde artan emtia fiyatları ve tedarik zincirindeki bozulmalarla küresel ölçekte enflasyonist baskılar artmakta fakat ekonomilerde tam anlamda açılmanın olmaması sebebiyle küresel enflasyona yansıması keskin bir şekilde belirginleşmedi. Ayrıca TSİ 17’de ve TSİ 19’da Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın konuşmaları takip edilecek.
 
Avrupa tarafında ise, TSİ 10.30’da ECB Başkan Yardımcısı Louis de Guindos’un konuşması takip edilecek.

Yurt içi tarafta ise, TSİ 10’da nisan ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketi yayınlanacak. Bunun yanında, TSİ 10’da şubat ayına ilişkin dış ticaret endeksleri yayınlanacak.
 
Mart ayı İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı şubatta bir önceki aya göre %7 oranında azalarak 2,66 milyon kişi seviyesine geriledi. İşverenin işçi talebini gösteren açık iş sayısı ise aylık %42,9 arttı, yılık bazda ise geçen seneye göre %12 düşük kaldı, ocak-mart döneminde açık iş talebi en çok imalat sektöründe oldu. İşe yerleştirme istatistiği ise 63 bin kişiden 91 bin kişiye yükseldi. Ocak-mart döneminde toplam 215 bin kişi işe yerleştirilirken, bunun 126 bini sanayi sektörü, 86 bini ise hizmetler sektörü kaynaklı oldu.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

TAV Havalimanları (TAVHL, Sınırlı Negatif): Kuwait Investment Authority 11,6mn TL nominal tutarlı TAVHL payının borsada satılabilir tipe dönüşüm kaydı için Merkezi Kayıt Kuruluşu’na başvurdu.

19 Şubat 2021 tarihli TAVHL Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

Halka Arz: SPK, Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. ve Galata Wind Enerji A.Ş. halka arzını onayladı. Aydem payları 8,50 TL ve 9,90 TL fiyat aralığından, Galata Wind payları 5,06 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak.

Havacılık Pegasus Hava Yollarında görev yapan uçuş ekipleri, Kovid-19 aşısı olmaya başladı. Türk Hava Yolları (THY) uçuş ekibinde yer alan personelin aşıları, 6 Nisan Salı gününden itibaren yapılmaya başlamıştı.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Batıçim (BTCIM): Batıçim’in %30 hissesinin Çiftay’a satışı için hisse devir anlaşması imzalandı. Hisse devir işlem değeri 774mn TL (95mn USD) olarak belirlendi. Gerçekleşen satışla, Egeli, Grebene, Bükey ve Günel ailelerinin sahip olduğu toplam %30 A ve B grubu hisse, maden ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Çiftay İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ’nin oldu.

Qua Granite Hayal Yapı (QUAGR): Şirket payları, 09/04/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Yıldız, BIST Sınai, BIST Taş Toprak, BIST Aydın, ve BIST Halka Arz endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 120.000.000, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %20 olarak dikkate alınacaktır.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 71 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 352 milyar TL  oldu.
ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde ÇağrıMerkezin
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,67 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,62-%1,67 bandında hareketin ardından %1,62 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde genel olarak faizlerde sınırlı yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentilerin üzerinde ÇağrıMerkezin

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Youtube video indir