Instagram video indir

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz. (İnfo Yatırım) Yurtdışı piyasalarda ABD borsalarında rekor kapanışlar yaşanmaya devam …
BİST100 endeksi ÇağrıMerkezin

BİST100 endeksinde yatay açılış gerçekleşmesini bekliyoruz. (İnfo Yatırım)

Yurtdışı piyasalarda ABD borsalarında rekor kapanışlar yaşanmaya devam ederken, ABD’li şirketin ilk çeyrek kârlarının yüksek açıklanması ve Mart ayı perakende satışlarının artmasıyla piyasalardaki iyimserliğin artması dikkat çekiyor. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 10 Nisan ile biten haftada beklentilerin altında kalarak 576.000 seviyesine indi. Tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin durmasıyla risk iştahının artması gelişen ülke paraları ve endeksleri desteklemeye devam ederken, altın ise henüz belirgin bir yükseliş içinde değil. Mart ayı içinde iki defa test edilen 1.677 dolar seviyesinin korunmasıyla gelen yükselişler şimdilik 1.766 dolar direncini aşamadığı için altın tarafındaki hareket de bu destek ve direnç aralığında kalmaya devam ediyor.

Yurtiçi piyasalarda ise 20 Mart’ta Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCMB başkanlığına atanan Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ilk Para Politikası Toplantısı dün yapıldı. Kurul %19 olan politika faizini sabit tuttu. Ağbal dönemindeki son PPK toplantısında faiz artışına gidilmesindeki en önemli gerekçeler yükselen enflasyon, artan kredi büyümesi ve kurdaki yüksek seviyelerdi. Kavcıoğlu başkanlığındaki ilk toplantıda önceki metinde yer alan ”Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar, sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecektir.” ifadesi kaldırıldı.

TL tarafında PPK öncesi değer kazanımı artarken karar sonrası Dolar / TL kuru 8,10 civarında dengelendi. Hafta başında 8,23’e yükselen Dolar/TL kuru haftanın devamında yönünü aşağı çevirdi. Kurdaki düşüşte küresel etken olarak ABD tahvil faizleri ve ABD dolar endeksinin gerilemesi etkili olurken, yurt içinde ise TCMB’nin faiz indirimi yapmamasının olumlu etkileri önümüzdeki süreçte beklenebilir.

BİST100 endeksi tarafında ise endeks 60 g HO’nun geçtiği 1.450 puan ile 200 g HO’nun geçtiği 1.345 seviyesi arasında yön arayışı devam ediyor. Kısa vadede 1.430 puan önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken 1.390 ve 1.340 seviyeleri de kuvvetli destek seviyesi olarak izlemeye devam ediyoruz.

BİST100 endeksi ÇağrıMerkezin

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Youtube video indir