The latest online video downloader allows you to save your favorite Instagram content in high quality for free and in less than a minute. IG Downloader - Instasupersave.

Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi.  BİST100 endeksi günü % 0,87 değer kaybederek günü 1.365,27 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,5 milyar …
Günün gelişmeleri ÇağrıMerkezin

Dün yurtiçinde veri akışı sakindi.  BİST100 endeksi günü % 0,87 değer kaybederek günü 1.365,27 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,5 milyar lira olarak gerçekleşti.

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi.  BİST100 endeksi günü % 0,87 değer kaybederek günü 1.365,27 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,5 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 0.95 ile bankacılık olurken en çok kaybettiren ise % 6,37 ile finansal kiralama, faktoring oldu. Yoğun halka arzda yatırımcıların yeni kaynak yaratmak için hisse satışına yönelmesi, küresel borsalarda yaşanan satış dalgası ve yurtiçindeki belirsizlikler ile korona  virüste vaka sayılarındaki artış BİST100’ün düşmesini sağlayan unsurlar oldu. Usd/Try ise yatay yakın hafif yükseliş eğilimine devam etti.  Dün gece yarısı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” ile “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” kuruldu. Ticaret Bakanlığına ise AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş atandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin getirildi. Kabinede beklenen ilk değişiklikte böylelikle gelmiş oldu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Küresel bazda borsalarda yaşanan satış dalgasının yurtiçine de olumsuz yansımaya devam etmesini bekliyoruz.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. ABD borsaları dünü düşüşle tamamladı.  Dünya genelinde artan korona virüs vaka sayıları sonrası seyahat sektöründe faaliyet gösteren havayolu ve kruvaziyer şirketlerinin hisselerindeki düşüş ön plana çıkarken enflasyon endişelerinin tekrar ön plana çıkması ABD borsalarında satış yaratan unsur oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise tekrar % 1.56 seviyelerine gerilerken dolar endeksinde tepki alımları görüldü. ABD’de Cumhuriyetçi senatörler, Biden’ın altyapı yatırım planına karşı tekliflerini bu hafta açıklayacağı belirtilirken Senatör Capito’nun gazetecilere verdiği bilgiye göre, Cumhuriyetçi senatörlerin karşı teklifi Biden’ın 2,25 trilyon dolarlık planının üçte birinden daha az olarak 800 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Fed Başkanı Powell dün yaptığı konuşmada ABD ekonomisindeki toparlanmanın güçlendiğini söylerken buna bağlı olarak arzdaki sıkıntılar nedeniyle fiyatların yukarı yönelmesi sonrası bir miktar yüksek enflasyona yaşayacaklarını ancak Fed’in enflasyonda hedefin üzerine çıkılması halinde gerekli adımı atacağını yineledi. Fed uzun bir süredir enflasyonda % 2’lik hedefini korumakta. Kısa vadede bu seviyenin üzerine çıkılacağını vurgulayan Fed ancak bunun kalıcı olamayacağını da söylemekte.

Bugün ABD’de veri akışı sakin. ABD’de sadece Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanacak haftalık ham petrol stoklarının 3.7 milyon varil azalması bekleniyor. Son 3 haftadır stoklarda azalış yaşanmakta. Petrol fiyatlarında dün gördüğümüz düşüş aynı zamanda borsalardaki satışı desteklemekte. Haftaya yapılacak olan OPEC toplantısı öncesi son stok rakamları olması bakımından piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Almanya’dan gelen ÜFE verisi aylık bazda  beklentilerin üzerinde % 0.9 olarak gerçekleşirken  yıllık bazda ÜFE ise  benzer şekilde beklentilerin üzerinde % 3.7 olarak açıklandı. Emtia ve gıda fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi ve ithal girdi maliyetlerindeki artış hemen hemen bütün ülkelerde ÜFE’yi yükseltirken dünya genelinde enflasyonda da artışların yaşanacağını bize göstermekte.  Önümüzdeki dönemde tahvil faizlerinde  yeni bir yükseliş atağı bekliyoruz. Avrupa borsaları da  küresel borsalara benzer şekilde hem kar satışlarının gelmesi hem dünya genelinde artan korona virüs vaka sayıları nedeniyle düşüş gerçekleştirdi. Avrupa borsalarında yaşanan bu düşüş eğiliminin devamını bekliyoruz.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1359 seviyesinin altında önce 1336 ve arkasından 1322 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1380 direncinin kırılması halinde önce 1392 ve arkasından 1402 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1439 seviyesinin kırılması halinde önce 1448 ve arkasından 1460 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1424 desteğinin altında önce 1405 ve arkasından 1367 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda USD/TRY kontratlarında alış baskısı ağırlık kazandı.

Aşağıda 8.1000 seviyesinin kırılması halinde önce 8.0525 ve arkasından 8.0180 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.1300 direncinin üzerinde önce 8.1790 ve arkasından 8.2140 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda altın kontratlarında yukarı yönlü toparlanma devam ediyor.

Aşağıda 1777 seviyesinin altında önce 1767 ve arkasından 1755 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1790 direncinin kırılması halinde önce 1805 ve arkasından 1816 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#AYDEM AYDEM ENERJİ – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün, yarın ve Perşembe günleri toplanacak.

#BASCM BAŞTAŞ BAŞKENT ÇİMENTO / #OYAKC OYAK ÇİMENTO / #GOLTS GÖLTAŞ / #KONYA KONYA ÇİMENTO / #CIMSA ÇİMSA – Rekabet Kurumu tarafından çimento sektöründeki 9 şirkete soruşturma açıldı.

#BIOEN BİOTREND ENERJİ – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün toplanacak.

#CANTE ÇAN2 TERMİK SANTRALİ – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün ve yarın toplanacak.

#CEMAS ÇEMAŞ DÖKÜM – Kalıplama Hattı ve Kum Hazırlama Üniteleri işinin bir kısmına karşılık gelen hat ve ünitelerin imalatı ve kurulumu için DISA Industries ile imzalanan sözleşme kapsamında, imalatı ve kurulumu yapılan üretim hattının, kum hazırlama mikserleri ve üniteleri ile beraber üretime geçtiği açıklandı.

#ENJSA ENERJİSA – Şirket ile TES-İŞ Sendikası) arasındaki Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin bugün başlayacağı açıklandı

#GWIND GALATAWIND – Şirket payları Borsa’da yarın işlem görmeye başlayacak.

#IDEAS İDEALİST DANIŞMANLIK – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 20 milyon TL’den 60 milyon TL’ye yükseltilmesi Genel Kurul’da da onaylandı.

#HALKB HALKBANKASI – JCR Avrasya ile banka arasında Kurumsal Yönetim Derecelendirme Sözleşmesi’nin yenilendiği açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK – Şirketin Özbekistan’da kurulacak 240 MW Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali’nin Yüksek Gerilim işleri için1,8 milyon dolarlık sipariş aldığı açıklandı.

#KUYAS KUYUMCUKENT GAYRİMENKUL – Şirketin ihale komisyonu gözetiminde yapılan ihale sonucunda, BorsaKule Projesi B Blok ince işler ve kalan imalatların tamamlanması ihalesinin sonuçlandırıldığı, İhale değerlendirme sonucu en uygun teklif sahibi yüklenici firma ile sözleşme imzalandığı açıklandı.

#LOGO LOGO YAZILIM / #MGROS MİGROS – Rekabet Kurumu, aralarında perakende ve gıda şirketlerinin olduğu 32 teşebbüse, iş gücüne yönelik centilmenlik anlaşmaları nedeniyle soruşturma açtı.

#NUGYO NUROL GMYO  – 2021 yılının başında satışa açılmaya karar verilen, Şirket portföyünde bulunan Nurol Life projesindeki bağımsız bloklardan D Ofis bloğunun, bir bütün olarak satışının satışının gerçekleştirildiği açıklandı.

#OZKGY ÖZAK GMYO – İstanbul Eyüpsultan’daki 10.673 m 2 ‘lik arsanın satın alınmasına karar verilip, tapu nin gerçekleştirildiği açıklandı.

#PGSUS PEGASUS – Mart – Aralık 2021 döneminde teslime konu 4 adet Airbus A320neo ve 1 adet Airbus A321neo uçağın finansmanının finansal kiralama yöntemiyle sağlanmasına karar verildiği açıklandı.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM – Şirketin halka arz edilen payları paylarının Borsa’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren hakim ortak Mehmet Berat Battal ve halka arzdan pay almamış diğer ortaklar tarafından Borsa’da pay satışı yapılmadığı açıklandı.

#TKFEN TEKFEN – Şirket’in bağlı ortaklığı Toros Tarım’ın Mersin arazisi üzerinde yapılması planlanan Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi Yatırım Projesi ile ilgili olarak alınan ÇED Olumlu Kararı sonrasında ÇED Olumlu Kararı’na karşı açılan iptal davasının kararın iptali yönünde sonuçlandığı, şirketin temyiz yoluna gideceği açıklandı.

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
VİOP 30 Endeksi ÇağrıMerkezin
Read More

VİOP 30 Endeksi

VİOP 30 Endeks kontratında pozitif açılış bekliyoruz.(İnfo Yatırım) VİOP 30 Endeks Nisan kontratı, Çarşamba günü 1.433 - 1.469 fiyat aralığında ...
Online roulette, blackjack, baccarat and all sorts of live dealer games at New Gambling Sites in Australia