Instagram video indir

Günün gelişmeleri

Dün yurtiçinde Mart ayına ait açıklanan imalat PMI verisi 52.60’a yükselirken bir önceki aya göre artış gösterdi TÜRKİYE:   Dün yurtiçinde Mart …
Günün gelişmeleri ÇağrıMerkezin

Dün yurtiçinde Mart ayına ait açıklanan imalat PMI verisi 52.60’a yükselirken bir önceki aya göre artış gösterdi

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde Mart ayına ait açıklanan imalat PMI verisi 52.60’a yükselirken bir önceki aya göre artış gösterdi. İmalat PMI verisinin 50’nin üzerinde kalması büyüme için pozitif bir yapı oluşturmakta. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan verilerde 6 Mart haftasında yabancı yatırımcılar hissede net 814 milyon dolarlık satış gerçekleştirirken tahvilde yabancının net satışı ise aynı dönemde 1,1 milyar dolar oldu. TCMB’de yaşanan değişiklikten sonra döviz işlemlerinde 22 Mart’ta spotta yabancıların döviz işlem hacmi 9,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu da yabancıların TCMB başkan değişikliğinin ilk günü ortalama değerden yaklaşık 4 kat fazla döviz işlemi gerçekleştirdiğini göstermekte. Yabancının hissedeki çıkışının sürmesi ise ayrıca dikkat çekmekte. Son 10 haftanın 9’unda yabancı çıkışı gerçekleşti. TCMB yayınladığı rezerv verilerinde 26 Mart haftasında yayınladığı brüt rezervlerin 53.9 milyar dolardan 50.9 milyar dolara gerilediği görülürken altın rezervleri de 39,8 milyar dolar olurken, toplam rezervler de 90,6 milyar dolar oldu. Geçen hafta toplam rezervler 93,2 milyar dolar idi. Swap hariç net rezervlerin ise hala ekside olması kısa vadede kurlar ve borsa üzerinde olumsuzluğu artıran bir gelişme olarak görmekteyiz. Dün TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise yerli yatırımcılarla bir araya geldi. Kavcıoğlu, enflasyonda % 5 hedefine gerileyene kadar sıkı para politikası görüşünden vazgeçmeyeceklerini yineledi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) açığa satış yasağına uymayan 10 yabancı kuruma toplam 26.352.711 TL para cezası uygulanmasına karar verdi. Bu kuruluşlar arasında; Credit Suisse Securities Europe Limited, Barclays Capital Securities Limited, Merrill Lynch (BofA) International, Wood and Company Financial Services AS, J.P. Morgan Securities PLC, Goldman Sachs International, Moon Capital Master Fund, Renaissance Capital Limited, UBS AG London Branch, HSBC Bank PLC2 bulunmakta. BİST100 endeksi, Biden’ın açıkladığı paket sonrası küresel borsalarda yaşanan yeni ralliye ayak uydurup günü  % 2,50 değer kazanarak günü 1.426,56 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 22,3 milyar lira olarak gerçekleşti. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 8,93 ile spor oldu. Kurlarda küresel bazda dolar endeksinde yaşanan değer kaybının etkisiyle geri çekildi.

Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı yok. Yurtdışı piyasalarının Kutsal Cuma Günü nedeniyle kapalı olduğu günde işlem hacimlerinin yavaşladığını görebiliriz. Ayrıca dün akşam SPK tarafından yabancı kurumlara verilen cezanın yansımalarını da izleyeceğiz.

ABD:  Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 678K ’lık beklentiyi aşarak, 719K’ ya yükseliş gösterirken büyümenin öncü göstergelerinden İmalat PMI verisi beklentilere paralel 59.1 olarak açıklandı. ABD’de ISM İmalat PMI verisi ise 64.7 olarak beklentilerin üzerinde açıklanırken, veri Ocak 2004’ten bu yana en yüksek seviyeye yükselmiş oldu. Son dönemde ABD’de imalat sektöründe toparlanma devam ediyor. ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri % 1.67’e kadar geri çekilirken dolar endeksinde de satış yaşanmakta. Küresel bazda dolar hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kaybetmekte. ABD borsaları dünü pozitif kapatırken ABD Başkanı Biden’ın ülke ekonomisini canlandırmayı hedefleyen yaklaşık 2 trilyon dolarlık altyapı paketinin detaylarını açıklaması bu yükselişin ana nedenini oluşturdu. Dün gerçekleştirilen OPEC toplantısında ise üretimin Mayıs-Temmuz döneminde kademeli olarak arttırılması kararlaştırıldı. Varılan anlaşmaya göre OPEC ve grup üyeleri hali hazırda piyasadan çekmiş oldukları petrol arzının neredeyse % 25’in oluşturan 2 milyon varil arzı Mayıs-Temmuz döneminde piyasaya sunacağını bildirdi. OPEC ve grup üyeleri, üretim kesintilerini Mayıs’ta günde 350.000 varil, Haziran’da 350.000 varil ve Temmuz’da günde 400.000 varil daha azaltmayı kabul etti. Bu üretim artırımının borsalar üzerindeki etkisini haftaya takip edeceğiz.

Bugün ABD’de her ne kadar piyasalar Kutsal Cuma Günü nedeniyle kapalı olsa da çok kritik veriler bizi bekliyor olacak. ABD’de tarımdışı istihdam verisi 652K beklenirken Çarşamba günü açıklanan öncü kabul ettiğimiz ADP tarım dışı istihdam verisi beklentilerin altında gerçekleşmişti. ABD’de işsizlik oranın da % 6.2’den % 6.0 seviyesine gerilemesi beklenmekte Ayrıca bir diğer önemli veri olan ortalama saatlik kazançların aylık bazda % 0.1, yıllık bazda % 4.5 açıklanması tahmin edilmekte. Veriler bize ABD’de  kazanç ve harcamalar yoluyla enflasyonist baskının artıp artmayacağını gösterecekken ayrıca ABD’de istihdamın ne durumda olduğu hakkında da fikir verecektir. Muhtemelen verilerin yansımalarını Pazartesi günü izleyeceğiz.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisi beklentiler dahilinde 62.5 olarak açıklanırken son 20 yılın en yüksek verisi olarak kaydedildi. İspanya ve Fransa’da İmalat PMI verileri beklentilerin üzerinde gerçekleşirken Almanya ve İtalya’da beklentiler dahilinde açıklandı. Avrupa borsaları hem imalat sektöründeki toparlanmadan pozitif etkilenirken hem de küresel teşvik paketlerinin devamının geleceğine ilişkin söylemlerle yükselişine devam etti. Dax, tarihi rekorunu yineledi. Bugün Avrupa borsaları kapalı olacak. Eur/Usd, dolar endeksinin küresel bazda değer kaybetmesiyle yükselirken Eur/Try ise em içerde Türk Lirası’ndaki güçlenme hem de eurodaki zayıflıkla değer kaybetti.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. Kutsal Cuma Günü nedeniyle Avrupa piyasaları kapalı olacak.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1409 seviyesinin altında önce 1391 ve arkasından 1371 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1432 direncinin kırılması halinde önce 1445 ve arkasından 1460 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1482 seviyesinin kırılması halinde önce 1496 ve arkasından 1510 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1462 desteğinin altında önce 1448 ve arkasından 1420 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1409 seviyesinin altında önce 1391 ve arkasından 1371 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1432 direncinin kırılması halinde önce 1445 ve arkasından 1460 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1482 seviyesinin kırılması halinde önce 1496 ve arkasından 1510 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1462 desteğinin altında önce 1448 ve arkasından 1420 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ADESE ADESE – – Konya Meram’daki şubenin demirbaşlarının devri için sözleşme imzalanmasına ve bu mağazanın kapanışı için işlemlere başlanmasına karar verildiği açıklandı.

#BERA BERA HOLDİNG – Mecliste kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında şirket aleyhine açılmış yaklaşık 3.000 davanın sona ermesinin beklendiği, mahkemelere depo edilen 155 milyon TL’den 15 milyon TL’lik kısmının nakit olarak çıkmasını takiben şirkete 140 milyon TL’nin kalmasının beklendiği, söz konusu tutarın yatırımların finansmanı ve işletme sermayesi ihtiyacında kullanılacağının açıklanması kapsamında, verilen kararlar sonrasında 107,1 milyon TL nakit girişi sağlandığı açıklandı.

#EREGL EREĞL, DEMİR ÇELİK – Şirketin 2006 yılındaki Genel Kurul Toplantısının iptali kapsamında açılan davanın 1 Temmuz’a ertelendiği açıklandı.

#ISCTR İŞ BANKASI (C) – Banka Genel Müdürü Adnan Bali’nin Yönetim Kurulu Başkanı, Yusuf Ziya Toprak’ın Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak seçilmesine ve Bankanın Genel Müdürü olarak ise Hakan atanmasına karar verildiği açıklandı.

#MERIT MERİT TURİZM – Sermaye artırımdan elde edilmesi beklenen 152,5 milyon TL fonun uzun vadeli finansal yatırımlarda kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#MEGAP MEGA POLİETİLEN – %100 şirkete ait 500.000 TL sermayeli Mega Örme Dış Ticaret Anonim Şirketi’nin Ticaret Sicil’de tescil edildiği açıklandı.

#EPLAS EGELAST / #MZHLD MAZHAR ZORLU HOLDİNG – Ortak borcundan şirketin sorumlu tutulması kapsamında 12 milyon dolarlık davada yeni duruşma tarihinin 2 Haziran olduğu açıklandı.

#QUAGR.HE QUA GRANITE – Şirket paylarının halka arzı kapsamında 24.000.000 adet payın 16,46 TL fiyatla Borsa’da Satış yöntemiyle halka arz Pazartesi ve Salı günü gerçekleştirilecek.

#PGSUS PEGASUS HAVA YOLLARI – Yurtdışında 750 milyon dolara kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı

#PENGD PENGUEN GIDA – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 200 milyon TL’den 750 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı..

#SANEL SANEL MÜHENDİSLİK – VBTS kapsamında şirket paylarına 16 Nisan’a kadar tek fiyat işlem yöntemi getirildi.

#TATGD TAT GIDA – Süt ve süt ürünleri iş kolundaki varlık ve markanın 218,3 milyon TL’ye devredilmesi kapsamında, sözleşmede belirlenen tahmini stok değerleri ile kapanış tarihinde devredilen fiili stokların değerleri arasındaki farkın şirket tarafından Alıcı’ya ödeneceğinin açıklanması sonrasında aradaki farkın yaklaşık 36 milyon TL olduğu ve farkın ödenerek işlemlerin tamamlandığı açıklandı.

#TUREX.HE TUREKS TAŞIMACILIK – Şirket paylarının halka arzı kapsamında 22.500.000 adet payın 12,00 TL fiyatla Borsa’da Satış yöntemiyle halka arz bugün gerçekleştirilecek.

#VESBE VESTEL BEYAZ EŞYA – 2 milyar TL tavan ile kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.

#YATAS YATAŞ – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 150 milyon TL’den 300 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında SPK’ya başvuru yapıldı.

#YKBNK YAPI KREDİ BANKASI – Yurtdışında 400 milyon dolara kadar İpotek Teminatlı Menkul Kıymet ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

 

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Günün gelişmeleri ÇağrıMerkezin
Read More

Günün gelişmeleri

Gözler bugün açıklanacak olan enflasyon verilerine çevrilmiş durumda. TÜFE’de aylık bazda % 1.04 artış beklenirken TÜFE’nin yıllık bazda % 16.11 ...
ViOP bülten ÇağrıMerkezin
Read More

ViOP bülten

Nisan vadeli endeks kontratı cuma günü akşam senası da dahil 1422,25 ile 1460,50 puanları arasında dalgalanarak günü %1,17’lik düşüşle 1441,25 ...
Youtube video indir