Instagram video indir

Günün gelişmeleri

Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakindi. ABD-Rusya arasında gerginlik artarken Montrö Boğazlar Sözleşmesi çerçevesinde ABD’li savaş gemileri …
Günün gelişmeleri ÇağrıMerkezin

Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakindi. ABD-Rusya arasında gerginlik artarken Montrö Boğazlar Sözleşmesi çerçevesinde ABD’li savaş gemileri Karadeniz’e geçmek için Türkiye’den izin istedi ve bu izin verildi.

TÜRKİYE:  Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakindi. ABD-Rusya arasında gerginlik artarken Montrö Boğazlar Sözleşmesi çerçevesinde ABD’li savaş gemileri Karadeniz’e geçmek için Türkiye’den izin istedi ve bu izin verildi. ABD’li savaş gemileri 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacak. Bu gelişmelerin hemen ardından Erdoğan-Putin görüşmesi gerçekleştirildi. Rusya’nın kargo uçuşlarını askıya alması yurtiçinde borsalarda satış eğiliminin artırdı ve Cuma günü BİST100 endeksi % 1.65 değer kaybederek günü 1.393,24 puandan tamamladı. İşlem hacmi 18.9 milyar TL olarak gerçekleşti. Usd/Try’de ise yükseliş görüldü.

Bugün yurtiçinde  Şubat ayına ilişkin cari denge verisinin 2.58 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Cari açıkta görülen artış ekonomi üzerindeki riskleri artırmakta. Ayrıca pandemi döneminde işsizlik oranlarının bir miktar yükseldiğini izliyoruz. Bugün işsizlik verilerini de izleyeceğiz. Akşam saatlerinde ise  Bilim Kurulu saat 19:00’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplanacak. Toplantı sonrası Fahrettin Koca’nın açıklama yapması bekleniyor. Ramazan ayında tam kapatanın gelip gelmeyeceği en çok merak konusu olan gelişme olacaktır. Bugün gözler bir yandan da ABD’deki Halkbank davasına çevrilmiş durumda. New York İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nde yeni haftanın ilk günü 12 Nisan’da yapılacak duruşmada Halkbank’ın avukatları ve savcılar üst mahkemenin hakimleri karşısına çıkacak. Hukukçular duruşmada mahkeme heyetinin nihai kararını vermesini beklemediklerini belirttiler. Corona virüsü salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde duruşmanın telekonferans aracılığıyla yapılacağı öğrenildi.  Bundan sonraki süreçte üst mahkeme eğer Halkbank’ı haklı bulursa, bir alt mahkeme olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargı süreci duracak ve dava tamamen düşecek. Üst mahkeme Halkbank aleyhine karar verirse dava alt mahkemede görülmeye devam edecek.

ABD:  Cuma günü ABD’de aylık bazda ÜFE beklentilerin üzerinde %1.0 artarken, yıllık bazda ÜFE beklentilerin üzerinde %4.2 artış gerçekleştirdi. Çekirdek ÜFE aylık bazda %0,7 artarken, yıllık bazda Çekirdek ÜFE %3,1 artarak beklentilerin üzerinde açıklandı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1.66 seviyesindeki seyrini korurken  ABD borsaları yükselişle kapandı. Biden yönetimi ilk bütçe teklifini sundu. ABD Başkanı Joe Biden’ın 2022 mali yılına yönelik 1,52 trilyon dolarlık bütçe teklifi, savunma dışı harcamalarda  % 16’lık artış öngörüyor. Biden’ın yeni teşvik paketi borsalardaki iyimserliğin ana unsuru olarak görülmekte. Fed Başkanı Powell yaptığı açıklamalarda bu yıl bir faiz artırımının pek olası olmadığını söylerken Powell, ülkenin bazı kesimlerinin yaşanan resesyondan tam toparlanmanın da ötesine geçtiklerini ancak gerçek ayrışmalar yaşanmakta olduğunu vurguladı. Powell, işini kaybeden düşük ücretli işçilerin işlerine daha hızlı geri dönebilmelerini sağlamak istediklerini belirtti. Enflasyon noktasında da enflasyonda kısa vadeli yükseliş beklediklerini ancak bunun kalıcı olmayacağını yineledi. Powell bununla birlikte hala bazı risklerin olduğunu belirterek özellikle salgının yeniden hız kazanma ihtimalini buna örnek gösterdi. Powell, bu yılın ikinci yarısında çok güçlü bir büyüme beklediklerini de ifade etti. Alışılmadık bir toparlanma gördüklerini anlatan Powell, ekonominin bazı kısımlarının tamamen toparlandığını, seyahat, eğlence gibi sektörlerin ise henüz pek iyileşemediğini dile getirdi.

Bugün ABD’de veri akışı sakin olacak. Bu hafta ABD’den gelecek enflasyon verileri ve Biden’ın yeni teşvik paketini Senatörlere sunacağı onlardan destek isteyeceği gelişmeleri piyasada volatiliteyi artırabilir.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Eur/Usd yatay seyrederken Eur/Try ise Türk Lirası’ndaki zayıflığa paralel sınırlı yükseliş gösterdi. Avrupa borsaları ise Cuma günü karışık bir seyir izledi. Küresel büyümeye ilişkin pozitif mesajlar gelen verilerin iyimserliği ve yeni teşvik paketi söylemleri Dax başta olmak üzere Avrupa borsalarında yeni zirvelerin yaşanmasına neden olmuştu. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Faibo Panetta, cari görünümün tatmin edici olmadığı ve hedefin kalıcı şekilde yakalanamamasının ekonomiye zarar vermesi riski olduğu ortamda Banka’nın enflasyonu hedeflenen seviyeye geri yükseltmekte daha fazla gecikmeyi kabul etmemesi gerektiğini söyledi. El Pais gazetesine konuşan Panetta, “ECB yüzde 2 enflasyon hedefini 8 yıldır yakalayamıyor ve projeksiyonlar, Euro Bölgesi’nin pandeminin yol açtığı resesyonun arkasında bıraktığı atıl kapasiteyi sindirmekte zorlandığı ortamda projeksiyonlar hedefin kaçırılmaya daha yıllarca devam edileceğine işaret ediyor” diye konuştu

Bugün Euro Bölgesi’nde  aylık bazda perakende satışların % 1.3 artması beklenirken yıllık bazda perakende satışların ise % 5.4 azalması tahmin edilmekte.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1373 seviyesinin altında önce 1359 ve arkasından 1335 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1404 direncinin kırılması halinde önce 1415 ve arkasından 1430 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1448 seviyesinin kırılması halinde önce 1463 ve arkasından 1475 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1422 desteğinin altında önce 1402 ve arkasından 1481 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda USD/TRY kontratlarında satış baskısı ağırlık kazandı.

Aşağıda 8.1650 seviyesinin kırılması halinde önce 8.1330 ve arkasından 8.0715 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.2135 direncinin üzerinde önce 8.2500 ve arkasından 8.3050 direncine doğru yükseliş görülebilir.

 

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda altın kontratlarında yukarı yönlü toparlanma bekliyoruz.

Aşağıda 1735 seviyesinin altında önce 1731 ve arkasından 1725 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1745 direncinin kırılması halinde önce 1755 ve arkasından 1765 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#ALGYO ALARKO GMYO  – Rusya Moskova’daki gayrimenkulün üst hakkına sahip olan, faaliyeti sadece gayrimenkul olan Mosalarko OJSC şirketinin değerlemesinin Nexia Pacioli Consulting LLC tarafından yapıldığı açıklandı.

#BANVT BANVİT – Rekabet Kurumu tarafından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında şirkete ceza verilmediği açıklandı.

#DAGI DAGİ GİYİM – Şirketin %34,35 oranda pay sahibi olan Mahmut Nedim Koç’un şirketin bedelli sermaye artırım sürecinde, rüçhan haklarının tamamını kullandığı açıklandı.

#DEVA DEVA HOLDİNG – JCR Eurasia tarafından Uzun Vadeli Ulusal Notunun ‘AA (Trk)’ olarak revize edildiği, görünümün teyit edildiği, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Yerel Para Not ve Görünümünün teyit edildiği açıklandı.

#DGKLB DOĞTAŞ KELEBEK – KKTC’de Doğtaş Kelebek Mobilya Kıbrıs Ltd. Şti.” unvanlı, 50.000 euro sermayeli, yeni bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#IEYHO IŞIKLAR ENERJİ YATIRIM HOLDİNG – Sermaye artırımından elde edilmesi beklenen 654,3 milyon fonun Işıklar Ambalaj’ın harcamalarında, Işıklar Paper Sack’ın harcamalarında, Işıklar İnşaat’ın yatırım harcamalarında, Metemteks’te kullanılacak fonlarda ve Işıklar Enerji’nin harcamalarında kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#ICBCT ICBC TURKİYE BANK – The Export – Import Bank of China, Paris Şube’sinden, 2 yıl vadeli 40 milyon euro tutarında kredi sağlanması amacıyla sözleşme imzalandığı açıklandı.

#ISGYO İŞ GMYO – Pandemi kapsamında, Şirket portföyünde yer alan AVM, çarşı ve ticaret alanı kiracılarına, Nisan – Haziran dönemi için kira desteği sağlanması kapsamında Genel Müdürlüğüne yetki verildiği açıklandı.

#MARKA MARKA YATIRIM HOLDİNG – Şirketin bağlı ortaklığı Gökyüzü Et Süt Gıda’nın Adana Şubesinin açılış işlemlerinin tamamlandığı ve faaliyetlerine başlanacağı açıklandı.

#MNDRS MENDERE TESKTİL – Şirketin sermayesinin %100’üne sahip olduğu Akça Enerji ve Tan Elektrik’in “Kolaylaştırılmış Usulde Birleşme” yöntemi ile MNDRS bünyesinde birleşme işleminin tescil edildiği açıklandı.

#MERKO MERKO GIDA – FRIGO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Güçlü’nün sahip olduğu 2.775.000 adet payın, 25,14 TL birim fiyattan 69,7 milyonTL bedelle satın aşınması işlemlerinin bugün tamamlanmasına karar verildiği açıklandı.

#ORMA ORMA ORMAN MAHSULLERİ – Rekabet Kurumu tarafından şirkete 10,2 milyon TL idari para cezası verildiği, şirketin cezaya karşı yasal yollara başvuracağı açıklandı.

#VESBE VESTEL BEYAZ EŞYA – 2 milyar TL kayıtlı sermaye tavanı kapsamında yapılan başvuru Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı.

#YAPRK YAPRAK SÜT BESİ ÇİFTLİĞİ – Teknoloji Yenileme ve Modernizasyon Kapsamında Makine-Ekipman Modernizasyonu Yatırım Projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı-Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı’na tarihinde Hibe Başvurusu yapıldığı açıklandı

#YKBNK YAPI KREDİ BANKASI – Jilber Topuz tarafından Bankanın 2020 yılı olağan genel kurul toplantısında alınan kararların yok hükmünde olduğunun tespitine dair açılan davanın, Davacı Jilber Topuz tarafından davadan feragat dilekçesi verilmesi üzerine reddedildiği açıklandı

Kaynak Acar Menkul-Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts
Küresel piyasalar ÇağrıMerkezin
Read More

Küresel piyasalar

Dün ABD piyasaları, Mart ayı FOMC toplantı tutanaklarında makro görünümde kaydadeğer iyileşme görülene kadar destekleyici politikalarının ...
Teknik seviyeler ÇağrıMerkezin
Read More

Teknik seviyeler

BRENT PETROL 62.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların oluştuğunu takip etmekteyiz. BRENT PETROL 62.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların ...
Youtube video indir