Küresel risk iştahı dalgalı seyrederken, BIST-100 endeksi negatif ayrıştı

Ekonomik görünümün iyileşme kaydediyor oluşu risk iştahını desteklerken, toparlanmanın güç kazanmasına bağlı olarak enflasyon endişeleri ve …
Küresel risk iştahı dalgalı seyrederken, BIST-100 endeksi negatif ayrıştı ÇağrıMerkezin

Ekonomik görünümün iyileşme kaydediyor oluşu risk iştahını desteklerken, toparlanmanın güç kazanmasına bağlı olarak enflasyon endişeleri ve merkez bankalarının söylemleri ilerleyen süreçte piyasaların takibinde yer alacaktır.

Piyasa Gündemi

Ekonomik görünümün iyileşme kaydediyor oluşu risk iştahını desteklerken, toparlanmanın güç kazanmasına bağlı olarak enflasyon endişeleri ve merkez bankalarının söylemleri ilerleyen süreçte piyasaların takibinde yer alacaktır. Salgın ve aşılama cephesindeki gelişmeler de gündemdeki yerini korumaktadır. Ukrayna ve Rusya arasında artan gerilim jeopolitik gelişmelerin önemini artırırken, Türkiye’nin dış ilişkilerindeki seyir TL varlıklar üzerinde etkili olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Türkiye – Cari Denge Önem: Yüksek
•    10:00 Türkiye – İşsizlik Oranı Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed Başkanı Powell’ın güvercin tondaki söylemleri ve güçlü gelen ekonomik veriler küresel hisse piyasalarını desteklerken, mevcut endişeler piyasalar üzerinde aşağı yönlü risk ve baskı oluşturuyor. Geçen hafta genelinde düzeltme hareketlerinin etkili olduğu BIST-100 Endeksi cuma günü zayıf bir seyir kaydetti ve günü %1,65’lik düşüşle 1.393,24 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,17 – 8,19 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,17’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Geçen hafta Borsa İstanbul’da yurt dışına kıyasla negatif bir ayrışma etkili oldu. Önemli bir seviye olarak takip ettiğimiz 1.423 seviyesi üzerinde tutunmaya sağlayamayan BIST-100 Endeksi’nde haftanın son işlem gününde satışların derinleştiği görüldü. Endekste kısa vadede 1.384 – 1.371 aralığını destek bölgesi olarak izlemeye devam edeceğiz. 1.371 desteği altında 200 günlük üssel ortalama (1.342) destek olarak önem kazanacak olup, ortalama altında satışların derinleşebileceği endekste 23 Mart’ta test edilen 1.256 seviyesi gündeme gelebilir. Tepki hareketlerinde ise 1.400 seviyesi ile devamında 1.423 seviyeleri ilk direnç noktalarıdır. Endekste kısa vadede yükselişlerin güç kazanabilmesi için ilk olarak 1.423 seviyesi üzerinde tutunma sağlanması gerektiği kanısındayız.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Günün gelişmeleri ÇağrıMerkezin
Read More

Günün gelişmeleri

Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakindi. ABD-Rusya arasında gerginlik artarken Montrö Boğazlar Sözleşmesi çerçevesinde ABD’li savaş gemileri ...