Piyasalarda mali paket heyacanı

Fed toplantısında negatif bir sürpriz çıkmadı. Büyümenin canlanmasına rağmen hedeflenilen seviyeye daha çok yol oluğunu vurgulayan Başkan Powell …
Piyasalarda mali paket heyacanı ÇağrıMerkezin

Fed toplantısında negatif bir sürpriz çıkmadı. Büyümenin canlanmasına rağmen hedeflenilen seviyeye daha çok yol oluğunu vurgulayan Başkan Powell, enflasyondaki yükselişi geçici görüyor ve varlık alımını azaltmayı konuşmak için erken olduğunu söylüyor. Haziran ayında muhtemelen bu konuyu konuşacağız.

ABD’nin 1,8trilyon dolarlık ilave destek paketi açıklaması sonrası dünya borsalarında pozitif bir seyirle güne başlıyoruz. Düşük ve orta gelirli aileler için 1trilyon dolarlık harcama ve 800milyar dolarlık vergi indiriminden oluşacak destek paketi yüksek gelir grubunun vergileri artırılarak karşılanacak. Detaylar Başkan Biden’ın bu akşam yapacağı konuşmada açıklanacak.
Geçmiş veri ABD’nin genişleyici para ve maliye politikalarını eşanlı olarak uyguladığı dönemlerde gelişmekte olan piyasaların performansının güçlü olduğunu gösteriyor. 10 yıllık tahvil faizlerindeki sınırlı yükseliş (%1.75) eğer doların güçlenmesi ile birleşmezse gelişmekte olan ülke varlıkları için tehdit oluşturmuyor.
Borsa İstanbul kapatma kararı ile tetiklenen tepki alımlarının bir kısmını dün geri verdi. MSCI Türkiye %1’e yakın kayıpla gelişmekte olan piyasalardan negatif ayrıştı. Ereğli, Aselsan gibi piyasanın gözde hisseleri kar satışlarıyla geriledi. Aşının tedarikinde karşılaşılan sorunlar ve yeni bir kredi garanti fonu paketi beklentisi piyasayı baskılıyor. Kısmi kapatma kararının da ardından önce tepki alışı arkasından satış görmüştük. Umarız bu kez farklı olur.
ABD ve Avrupa vadelilerindeki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz. Endeks için destek ve direnç olarak 1.370 ve 1400 seviyeleri öne çıkıyor. Hisse bazında ayrışma önem kazanıyor. Tav, Arçelik, Tekfen teknik bültende vurguladığımız hisseler. Kar açıklaması öncesinde yükselen Ereğli hisselerinde düzeltme görebiliriz. Ancak şirket ile ilgili görüşümüzün pozitif olduğunu belirtelim. Endeksteki yükselişin devam etmesi için bankaların da katılması gerekiyor. Akbank’ın beklentileri yenen kar açıklamasına piyasanın vereceği tepki bankaların yükselişe katılıp katılmayacağı konusunda ilk ipucunu verecek. Bugün Garanti, yarın Yapı Kredi kar açıklamalarıyla bankaların yönü netleşecek.
Makro cephede bugün Enflasyon Raporu açıklaması izlenecek. Merkez Bankası’nın 2021 enflasyon tahmin beklentisini 200 baz puan artırarak %11’in üzerine çıkarmasını bekliyoruz.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Teknik seviyeler ÇağrıMerkezin
Read More

Teknik seviyeler

BIST100 Endeksi dün -1.65% değer kaybederek 1393 seviyesinde kapattı. Gün içerisinde 43 puanlık band içerisinde hareket etti. • BIST100 Endeksi ...
Yeni açılan pay sırası ÇağrıMerkezin
Read More

Yeni açılan pay sırası

Yeni açılan pay sırasına ilişkin bildirim yapıldı. Yeni açılan pay sırasına ilişkin bildirim yapıldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP ...