Instagram video indir

Piyasaların yönü

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi TCMB toplantısı öncesinde banka hisselerindeki yükselişin öncülüğünde günü artıda tamamladı. BIST100… Banka …
Piyasaların yönü ÇağrıMerkezin

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi TCMB toplantısı öncesinde banka hisselerindeki yükselişin öncülüğünde günü artıda tamamladı.

BIST100… Banka Hisseleri Öncülüğünde Yükseldi… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi TCMB toplantısı öncesinde banka hisselerindeki yükselişin öncülüğünde günü artıda tamamladı. BIST100 endeksi %2.24 değer kazancıyla 1,409 puana yükseldi. Global piyasalardaki yükselişe eşlik eden BIST100 endeksinde dikkatler TCMB’nin bugün saat 14.00’de açıklayacağı faiz kararında olacak. BIST100 endeksinde 1,440 puan seviyesi direnç noktası olarak takip edilirken, 1,360 puan seviyeleri destek noktası olarak öne çıkıyor.

 

 

USDTRY… TCMB’nin Faiz Kararı Takip Edilecek… TCMB’nin kritik faiz kararı öncesinde Dolar TL kuru dün gerilediği 8.06-8.07 seviyelerinden yeni güne başladı. Sabah saatlerinde görece sakin bir seyir izleyen Dolar TL kurundaki hareketlerin bankalararası para piyasası açıldıktan sonra yerine oturması beklenebilir. Piyasada oluşan beklenti TCMB’nin bugün faizleri değiştirmeyeceğine işaret ederken, yeni başkanın ve değişen Para Politikası Kurulu üyelerinin ilk toplantısı sonrasında karar metnindeki ifadeler takip edilecektir.

 

 

EURTRY… Gözler TCMB’de Olacak… Euro TL kuru TCMB’nin faiz kararı öncesinde 9.70 seviyesinin biraz altında işlem görüyor.

 

 

EURUSD… Son 1 Ayın Zirvesinden Geri Çekildi… FED Başkanı Powell Washington Ekonomi Kulubü’nün düzenlediği sanal etkinlikte konuştu. Aralık ayındaki sözlü yönlendirmelerinde açıkladıkları hedeflere doğru daha fazla somut gelişme görmeleri durumunda varlık alımlarını azaltacaklarını ifade etti. Varlık alımlarını azaltmalarının büyük bir ihtimalle faiz artırmayı düşünmelerinden önce gerçekleşeceğini söyledi. FOMC üyelerinin açıklamaları ve dot plot grafikleri 2024 yılına kadar güçlü bir faiz artışını öngörmüyor. 27-28 tarihleri arasında gerçekleştirilecek faiz kararı toplantısı öncesinde FOMC üyeleri kamuoyuna demeç vermeye ara verecekler. Amerikan doları yükselen ABD-Rusya gerilimi ve Powell’ın açıklamaları sonrasında güçlenme eğiliminde. 1.20 sınırından dönen Euro dolar paritesinde Almanya’dan gelecek tüketici enflasyonu verisi takip edilecek.

 

 

XAUUSD… Spot Altın Güne Artıda Başladı… ABD ve Rusya arasındaki gerilim tırmanıyor. ABD Başkanı Joe Biden Rusya Devlet Başkanı Putin ile geçtiğimiz günlerde bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Piyasalar bu iki ülke arasındaki üst düzey teması olumlu olarak algıladıktan sonra ABD başkanı Biden, Solarwinds’in hacklenmesi ve ABD seçimlerine müdahale edilmesi sebebiyle Rus kurum ve kişilere yaptırım hazırlığına girişti. Jeopolitik risklerin gündeme gelmesi altın fiyatlarındaki hareketi canlandırdı. Diğer taraftan Powell’ın açıklamaları sonrasında Amerikan dolarındaki güç kazanma eğilimi altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor.

 

 

GLDGR… Dolar TL kurundaki Düşüşün Etkisinde Geriledi… Ons altının 1,740 dolar seviyelerinde dengelenme çabası içerisine girdiği ortamda Dolar TL kurundaki gerilemeyi takip eden gram altın 452 TL seviyelerine geriledi. Bu hafta 460 TL seviyesini test eden gram altında TL’nin hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 0,87 değer kazanması da bu gerilemede etkili olurken spot altın fiyatlarındaki düşüş de önemli rol oynadı.

 

 

BRENT… Petrol Talebine İlişkin Beklentilerle Yükseldi… ABD ve Rusya arasındaki gerilimin tırmanması petrol tedariğine ilişkin endişeleri gündeme getirirken, petrol fiyatları ABD’de stok verilerindeki düşüşle birlikte yükselişe geçti. Brent petrolün varil fiyatı 66.65 $ seviyelerine yükseldikten sonra bu noktada dengelenme çabası içerisine girdi. Diğer taraftan İran P5+1 anlaşmasına yönelik olarak ABD’ye zaman zaman daraldığı uyarısında bulundu. OPEC ise global petrol talebinin bu yıl günlük bazda 6 milyon varil artacağını açıkladı.

 

 

S&P500… Wall Street’te Bilanço Sezonu Açıldı… ABD’de Johnson&Johnson’ın ürettiği tek dozluk Covid-19 aşısının kullanımına ara verilmesi ve beklenenden daha yüksek gelen tüketici enflasyonu verisi sonrasında ABD endeksleri karışık bir görünüm sergiledi. Teknoloji hisseleri öncülüğünde gerileyen S&P500 endeksi %0.41 değer kaybıyla 4,124 puana geriledi. Diğer taraftan ABD’de 1Ç21 bilançoları takip ediliyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
TCMB geri sayımı ÇağrıMerkezin
Read More

TCMB geri sayımı

Piyasanın algısında ABD ekonomisinde toparlanma, enflasyonda güçlenme, Biden paketi ve $ teması etkin olmaktadır. GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ ...
Youtube video indir