Piyasaların yönü

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatili öncesindeki son işlem gününü %1.10 değer kazancıyla 1 …
Piyasaların yönü ÇağrıMerkezin

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatili öncesindeki son işlem gününü %1.10 değer kazancıyla 1,345 puandan tamamladı.

BIST100… Global Risk İştahı Olumlu Seyrediyor, ABD’yle Olan İlişkiler Gündemde Öne Çıkıyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı resmi tatili öncesindeki son işlem gününü %1.10 değer kazancıyla 1,345 puandan tamamladı. Ukrayna sınırındaki Rus birliklerin çekilmeye başladığına dair haber akışı jeopolitik risklerin bir nebze hafiflemesine neden olurken, ABD ile olan ilişkiler gündemde öne çıkıyor. Hafta başlangıcında Dolar TL kurundaki yükseliş devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı kabinesi bugün toplanıyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan 2 haftalık kısmi kapanma kararın süresi bugün doluyor. Kabine toplantı sonrasında alınması muhtemel kararlar ve Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak açıklamalar takip edilecek. Y

 

 

USDTRY… Yükselişini Devam Ettirdi… Üst üste 7 gün boyunca yükselen Dolar TL kurundaki yükseliş yeni hafta başlangıcında da devam etti. Dolar TL kuru 8.45 seviyelerine kadar yükseldi.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Zayıf Bir Görünüm Sergiliyor… TL varlıklardaki satış baskısı devam ederken Euro TL kuru 10.20 seviyelerine kadar yükseldi.

 

 

EURUSD… Bu Hafta Gerçekleştirilecek FED Toplantısı Gündemde Öne Çıkacak… Global piyasalarda yeni haftada toparlanma beklentisi ağır basarken, yatırımcılar riskli varlıklara yöneldiler. Güvenli liman Amerikan doları FED toplantısı haftasına hafif değer kaybıyla başladı. FED başkanı Powell’ın toparlanmadaki olumlu seyire rağmen desteğin çekilmemesi konusundaki mesajını tekrarlaması bekleniyor. ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve Almanya’dan gelecek IFO iş iklimi endeksi verisi öncesinde Euro Dolar paritesi 1.2110 seviyelerinde işlem görüyor. Avrupa Birliği Brexit konusundaki katı tutumunu sürdürürken, taviz vermeden süreci yürütme gayreti içerisinde.

 

 

XAUUSD… Altın Yatırımcısı FED Toplantısına Odaklandı… Bu hafta gerçekleştirilecek FED toplantısı ve ABD’de açıklanacak makroekonomik verilere odaklanılmasıyla birlikte global altın fiyatları haftaya hafif yükselişle başladı. FED’in enflasyon ve faiz beklentilerine ilişkin bir söylem değişikliğine gitmesi beklenilmiyor. 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki sakin görünüm devam ederken ons altın 1,783 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

GLDGR… Dolar TL Kurundaki Yükselişten Destek Buldu… Altının ons fiyatındaki yukarı yönlü eğilim ve Dolar TL kurundaki yükselişi takip eden gram altın haftanın ilk işlem gününde 483 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… OPEC+ Toplantısı Öncesinde Geriledi… Yatırımcıların OPEC+ toplantısına odaklanmasıyla birlikte petrol fiyatları geriledi. Dünyanın bazı bölgelerinde koronavirüs vaka sayılarındaki artış petrol fiyatlarının dalgalı bir görünüm sergilemesine neden oluyor. Global göstergelerin son toplantıdan bu yana önemli bir değişiklik göstermemesi nedeniyle OPEC+’in planlandığı gibi üretim artırımına gitmesi beklenebilir.

 

 

S&P500….Global Risk İştahı Olumlu Seyrediyor… Global piyasalarda toparlanma beklentisi yatırımcılar riskli varlıklara yöneltti. ABD’de S&P500 endeksi Cuma günü %1.09 değer kazancıyla 4,180 puana yükseldikten sonra haftanın ilk işlem gününde vadelilerde de pozitif bölgede işlem görüyor. FED’in Çarşamba günü açıklayacağı faiz kararı, Powell’ın gerçekleştireceği basın toplantısı ve devam eden bilanço sezonu yatırımcıların odağında kalmaya devam ediyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts