Üçüncü Dalga Geldi

BIST100’ün 1400ü kırıp 1373lere kadar gerilediği Cuma gününde tekrardan tepki gelmişti. Ancak 1400 üzerinde kalıcı olmadan pozitif olamıyoruz …
Üçüncü Dalga Geldi ÇağrıMerkezin

BIST100’ün 1400ü kırıp 1373lere kadar gerilediği Cuma gününde tekrardan tepki gelmişti. Ancak 1400 üzerinde kalıcı olmadan pozitif olamıyoruz. 

Parayı verip aşıları alan ABD ve İngiltere aşılamada ileri aşamalara geçerken (İngiltere’de ölüm sayısı günlük 7’ye inmiş) geri kalanlar üçüncü dalga karşısında ek önlemlere geçmek zorunda kalıyor. Yeni vaka sayısında Avrupa’da Türkiye’den sonra ikinci sırada yer alan Fransa, 3 Nisan’dan itibaren ülke genelinde karantinaya gitmişti. Almanya’da tam kapanma bu hafta başlıyor. Yarın Bakanlar Kurulu toplantısında son halini alacak tedbirlerde Merkel’in virüsten korunma önlemlerini merkezi hükümete alarak daha güçlü önlemler alması bekleniyor. Virüsün yaygın olduğu yerlerde şirketlere çalışanlara test zorunluluğu bile getiriliyor. Ama Alman Sanayiciler Birliği (BDI), sert bir kapanma kararının ekonomiyi son derece kötü etkileyeceği uyarısında bulundu.

Türkiye’de bugün Bilim Kurulu toplantısı var. Ramazan ayının başlayacağı yarın ise Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısı bekleniyor. Yeni kararların da yarın akşam duyurulması bekleniyor. Geçen haftanın son günlerinde gıda ve market hisselerinde yaşanan yükseliş bunlara bağlanabilir.

Bu hafta Türkiye’de ana gündem TCMB Faiz kararı olacakken ayrıca ödemeler dengesi, işsizlik verileri ve sanayi üretim verileri izlenecek. Dünyada ise ABD’de salı açıklanacak TÜFE ana gündem olacaktır. Zira geçen hafta gelen ÜFE yıllıkta % 3.8 beklenirken %4.2 geldi. Halen Powel’a inanan piyasalar ise güçlü kalmayı sürdürdü. ABD ve Avrupa’nın büyük borsaları Almanya, Fransa, Hollanda geçen haftayı da rekorlarla kapattı.

Rusya’nın Karadeniz ve Ukrayna sınırında yığınak yapması, NATO- Ukrayna-Rusya arasında gelişmeler bölgemizde yeni bir jeopolitik risk başlığı olarak ortaya çıkmakta. Cumartesi günü Ukrayna Başkanı Zelensky Türkiye’ye gelerek görüşme yaptı. Bir dönemin riski Libya ise rahatlamış görünüyor. Bugün, Libya’nin yeni hükümeti Türkiye ziyaretinde olacak, anlaşmalar yapılacak.

Piyasalar açısından bakıldığında haftaya başlangıç biraz tatsız gibi. Asya hisse piyasalarında ve emtialarda satışlar hakim. BIST100’ün 1400ü kırıp 1373lere kadar gerilediği Cuma gününde tekrardan tepki gelmişti. Ancak 1400 üzerinde kalıcı olmadan pozitif olamıyoruz.

STRATEJI

BIST100 Endeksi; 1400 seviyesinin üstünde tutunamadı ancak düştüğü yerden de tepki verdi. Yine de 1410 üstüne geçilmeden iyimser olmayı önermiyoruz.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
TCMB haftası ÇağrıMerkezin
Read More

TCMB haftası

Risk algısı dinamikleri Biden’in teşvik paketi ve Fed’in güvercin enflasyon söylemleri arasına sıkışırken, piyasa katılımcıları iyimser tarafta ...
Altın analizi ÇağrıMerkezin
Read More

Altın analizi

İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1728 seviyelerinde başlangıç yapan altın fiyatlarında kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanıyor. İçerisinde ...
Piyasadan haberler ÇağrıMerkezin
Read More

Piyasadan haberler

BURVA… Şirket yurtdışındaki bir proje kapsamında 222.191 Euro tutarlı, Ağustos 2021 tarihine kadar teslim edilecek Kelebek ve Küresel Vanaların ...