Baiyun Havalimanı, Atlanta’nın 20 yıllık liderliğini elinden aldı

Çin’in Guangzhou kentindeki Baiyun Uluslararası Havalimanı, 2020 yılında Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’nı geçerek dünyanın …
Baiyun Havalimanı, Atlanta’nın 20 yıllık liderliğini elinden aldı ÇağrıMerkezin

Çin’in Guangzhou kentindeki Baiyun Uluslararası Havalimanı, 2020 yılında Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’nı geçerek dünyanın en yoğun ulaşım merkezi hâline geldi.

Çin’in Guangzhou kentindeki Baiyun Uluslararası Havalimanı, 2020 yılında Atlanta Hartsfield-Jackson Uluslararası Havalimanı’nı geçerek dünyanın en yoğun ulaşım merkezi hâline geldi. Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) tarafından yapılan açıklamada, Çin’in güneyindeki Guandong eyaletinin merkezi Guangzhou kentinde yer alan Baiyun Uluslararası Havalimanı’nın geçen yıl yaklaşık 43 milyon 770 bin yolcu ağırlayarak dünyada ilk sıraya yükseldiği belirtildi.

Baiyun Uluslararası Havalimanı, 2019 yılında aynı listede 11’inci sıradaydı. 20 yılı aşkın süredir listenin ilk sırasında yer alan Atlanta Hartsfield-Jackson Havalimanı, geçen yıl yaklaşık 42 milyon 920 bin yolcu ağırlayarak listede ikinci sıraya geriledi.

ACI’nın verilerine göre, Çin’in en büyük havayolu şirketi Southern Airlines’in ana üssü konumundaki Baiyuan Uluslararası Havalimanı dışında, Çin’de yer alan altı havalimanı da listede ilk 10’a girdi. ACI Dünya Genel Direktörü Luis Felipe de Oliveira, yaptığı açıklamada, “Covid-19 salgınının küresel yolcu taşımacılığı üzerindeki etkileri, 2020 yılında havacılık sektörünü durma noktasına getirdi. Varoluşsal bir tehditle karşı karşıyayız” dedi. ACI’nın verileri, 2020 yılında dünya genelinde havalimanlarındaki yolcu trafiğinin yüzde 65 gerilediğini de gösterdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Ülseratif Kolit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi ÇağrıMerkezin
Read More

Ülseratif Kolit: Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsaklarımız vücudumuzun ikinci beyni olarak isimlendirilir ve sağlık açısından büyük bir önemi vardır. Ülseratif kolit de bağırsaklarımızı etkileyen iltihaplanmaya bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Bazı zamanlarda alevlenirken bazen sakin seyreden bu hastalığın farklı birçok belirtisi vardır.