The latest online video downloader allows you to save your favorite Instagram content in high quality for free and in less than a minute. IG Downloader - Instasupersave.

Çin, toplam enerji ihtiyacının yüzde 42.4’ü yenilenebilirden karşılıyor

Ulusal Enerji Dairesi’nin 30 Mart Salı günü yaptığı açıklamaya göre Çin, karbon emisyonlarını azaltmak ve ekolojik kalkınmayı teşvik etmek …
Çin, toplam enerji ihtiyacının yüzde 42.4’ü yenilenebilirden karşılıyor ÇağrıMerkezin

Ulusal Enerji Dairesi’nin 30 Mart Salı günü yaptığı açıklamaya göre Çin, karbon emisyonlarını azaltmak ve ekolojik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarının keşfinde ve kullanımında ilerlemeler kaydetti.

Ulusal Enerji Dairesi’nin 30 Mart Salı günü yaptığı açıklamaya göre Çin, karbon emisyonlarını azaltmak ve ekolojik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarının keşfinde ve kullanımında ilerlemeler kaydetti. Ulusal Enerji Dairesi yöneticisi Zhang Jianhua, ülkenin yenilenebilir elektrik üretimi konusunda yerleşik kapasitesinin 2020 yılı sonunda 930 milyon kilovata ulaştığını; bunun da ülkenin toplam kapasitesinin yüzde 42,4 kadarına denk düştüğünü duyurdu.  

Hidroelektrik üretim mevcut kapasite, Zhang’ın açıklamasına göre, üst üste 16 yıldır dünyanın ilk sırasında; ayrıca mevcut rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi üretim kapasitesi de yine üst üste sırasıyla 11 ve altı yıldan beridir dünyanın birinci sırasında. Geçtiğimiz yılda Çin’in kullandığı yenilenebilir enerji miktarı 680 milyon ton kömür eşdeğerine ulaştı ve yaklaşık bir milyar ton kömürün üretebileceği enerji miktarını üretti. Bu durum, 1,79 milyar ton karbondioksit, 864 bin ton kükürt dioksit ve 798 bin ton azot oksit emisyonunun azaltılmasını sağlamış oldu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarınca üretilen enerji, geçtiğimiz yıl Çin’de 2 bin 200 milyar kilovatsaate ulaşarak ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 2,5 kadarına eşdeğer oldu. Bu, 2012 yılına kıyasla yüzde 9,5 oranında bir artış ifade etti. Öte yandan Çin’in ülke olarak ciddi bir çaba harcayarak önümüzdeki yıllarda büyük ölçekte ve yüksek kaliteli yenilenebilir enerji üreteceği ve enerji sistemini bu eksende oluşturacağı yine ilgili daire yönetimi tarafından belirtildi.  

Rüzgar ve güneş enerjisinin üretimini hızlandırmak bir yana, hidrolik enerjiyi de yerel koşullara uygun olarak kalkındırmak ve güvenlik konusuna odaklanarak nükleer enerjiyi de düzenli biçimde ileri götürmek Çin’in önümüzdeki dönemde göstereceği çabalara konu oluşturacak. Ayrıca fosil olmayan enerjilerin kullanımını teşvik  amacıyla enerji tüketimine ilişkin kesin normlar benimsenecek. Endüstri, inşaat ve ulaştırma gibi temel sektör ve alanlarda tüketilecek enerjinin profilini de istenen yönde değiştirmek de hedefleniyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Resmi Gazete başlıkları ÇağrıMerkezin
Read More

Resmi Gazete başlıkları

1282 Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis ...
Resmi Gazete başlıkları ÇağrıMerkezin
Read More

Resmi Gazete başlıkları

Akdeniz Üniversitesi Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik YÜRÜTME VE İDARE BÖLÜMÜ YÖNETMELİKLER ...
Online roulette, blackjack, baccarat and all sorts of live dealer games at New Gambling Sites in Australia