Çin, yılsonuna kadar nüfusun yüzde 70’ini aşılayacak

Çin’in COVID-19 aşı üretim kapasitesi 2022 yılında 5 milyar doza ulaşacak ve bu yılın sonuna kadar Çin vatandaşlarının 70’i aşı olacak. Çin’in …
Çin, yılsonuna kadar nüfusun yüzde 70’ini aşılayacak ÇağrıMerkezin

Çin’in COVID-19 aşı üretim kapasitesi 2022 yılında 5 milyar doza ulaşacak ve bu yılın sonuna kadar Çin vatandaşlarının 70’i aşı olacak.

Çin’in COVID-19 aşı üretim kapasitesi 2022 yılında 5 milyar doza ulaşacak ve bu yılın sonuna kadar Çin vatandaşlarının 70’i aşı olacak. Dün düzenlenen COVID-19 aşısı konulu bir seminere katılan Çin Aşı Derneği Başkanı Feng Duojia yaptığı konuşmada, aşıyı küresel sağlık ürünü olarak gören Çin’in, şimdiye kadar 200 milyon doz ürettiğini, ülke içinde 130 milyon doz aşı kullanıldığını ve 100 milyon doz ihraç edildiğini belirtti. Çin ayrıca birçok ülkede aşı üretim tesislerinin kurulmasına yardım sağlıyor. Feng’e göre, Çin’in aşı üretim kapasitesi dünya toplamının yarısını oluşturuyor, Çin küresel sağlık davasına büyük katkı yapmaya devam ediyor.
 
Çin’in aşı Ar-Ge sürecinde aşıların uluslararasılaşması hızlandı. Şimdiye kadar Çin’in geliştirdiği birçok aşı için, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Brezilya, Pakistan ve Peru gibi ülkelerde klinik testler yürütüldü. Uluslararası iş birliği, Sinovac gibi Çin üreticilerinin yabancı ülkelerde aşı üretme sürecini hızlandırdı. Sinovac, Çin dışında Endonezya, Brezilya, Şili gibi ülkelerde kullanım lisansı aldı. Sinovac’ın yıllık üretim kapasitesi 2 milyar doza ulaştı. Diğer birkaç şirket ise üretimlerini 1 milyar dozun üstüne çıkarmaya çalışıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts