Instagram video indir

Çin’in en mutlu 10 kenti belli oldu, listede metropoller yok

Aslında sakinlerine çok sayıda istihdam ve kendini geliştirip ilerleme olanağı sunan Beijing, Shanghai, Guangzhou veya Shenzhen gibi ilk sıradaki …
Çin’in en mutlu 10 kenti belli oldu, listede metropoller yok ÇağrıMerkezin

Aslında sakinlerine çok sayıda istihdam ve kendini geliştirip ilerleme olanağı sunan Beijing, Shanghai, Guangzhou veya Shenzhen gibi ilk sıradaki kentler, söz konusu “mutluluk listesinde” yer bulmuyor.

Çin’de 2020-2021 arasında yapılan yaşam kalitesiyle ilgili bir kamuoyu araştırması, şu 10kenttte yaşayanların en mutlu Çinliler arasında olduğunu gösterdi: Xiamen, Lhassa, Chengdu, Hohhot, Qingdao, Xining, Dalian, Haikou, Nanning ve Changsa. Bu kentler arasında bulunan Lhassa ve Changsa aynı liste üzerinde yedinci kez yer alıyor.

Aslında sakinlerine çok sayıda istihdam ve kendini geliştirip ilerleme olanağı sunan Beijing, Shanghai, Guangzhou veya Shenzhen gibi ilk sıradaki kentler, söz konusu “mutluluk listesinde” yer bulmuyor. Kuşkusuz ki, bu türden metropollerde fiyatların yüksek, gayrimenkullerin çok pahalı ve rekabetin ürkütücü olması buralarda yaşayanların mutluluk ölçüsünü düşüren faktörler. Üstelik kentleşmenin ivme kazanma ve yeni büyük kentlerin oluşma süreciyle, insanların kentte yaşamla ilgili duyguları gerçekten çok farklılaşmakta.    

Üçüncü sıra kentlerin sakinleri, ilk ve ikinci sıra kentlerin sakinlerinden açık ara daha mutlu. Bu eğilim, yalnızca üçüncü sıra kentlerdekilerin ikinci sıra kentte yaşayanlardan çok hafif daha az mutlu oldukları 2017 ve 2020 yılları dışında, genel olarak bu yönde gidiyor. Öyle görünüyor ki, görece küçük kentlerde oturanların daha az kaygı ve sorunları olup bunlar daha rahat yaşıyorlar.  

Araştırma, çocukların eğitimine dönük endişelerin son beş yıldır tırmanma gösterdiğini ve çocuklarının eğitim sorunlarının ebeveynin mutluluğu üzerinde direkt bir etkisi olduğunu belirliyor. Bu çerçevede, çocuksuz olanlar kendilerini çocuğu olanlardan daha mutlu hissediyor. Öte yandan, oturdukları evin sahibi olanlar, kiracılara kıyasla daha mutlu görünüyor.

Kazanç ile mutluluk ilişkisine gelince; anketler, gelirle mutluluk düzeyleri arasında çok belirgin bir pozitif ilişki bulunmadığını gösteriyor. Şöyle ki; yıllık 120 bin ila 200 bin yuan arasında bir gelir dilimi bir tür “mutluluk alanı” oluşturuyor. Bu düzeyin altındaki gelir sahipleri arasında mutlu olan oranı gelir düştükçe azalıyor. Ancak bu dilimin üst sınırının daha üzerindeki gelir sahiplerinin mutluluk düzeyi de gelirleri oranında artmıyor. Kaldı ki, yıllık geliri 500 bin yuan üzerindeki kişiler arasında mutlu oranı, gelirleri daha da arttıkça düşme eğilimi gösteriyor.

Son 10 yılın istatistiklerine göre, Çinli kadınların mutluluk oranı erkeklerinkine kıyasla genelde daha yüksek. 2020 yılında kadınların mutluluk oranının en yüksek olduğu kentler Chengdu, Qingdao ve Xiamen. Erkeklerin daha mutlu olduğu kentler ise Lhassa, Xiamen ve Hohhot.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Youtube video indir