The latest online video downloader allows you to save your favorite Instagram content in high quality for free and in less than a minute. IG Downloader - Instasupersave.

Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı

BIST100 endeksi de güne TL’deki değer kaybına paralel %0,5 – %0,8 arasında düşüşle açılabilir. (Ziraat Yatırım) *Yeşil ok olumluyu kırmızı ok …
Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı ÇağrıMerkezin

BIST100 endeksi de güne TL’deki değer kaybına paralel %0,5 – %0,8 arasında düşüşle açılabilir. (Ziraat Yatırım)

Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı ÇağrıMerkezin
*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

ABD’de ikinci çeyreğe güçlü başlandığına işaret eden PMI verileri, sermaye kazançları üzerinden alınan vergi oranını artırma planlarını gölgede bırakmış gözüküyor. Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı. Diğer yandan, 1,21 seviyelerine kadar yükselen EURUSD paritesi de Bölge ekonomisine yönelik iyimser beklentileri yansıtıyor. Bu çerçevede, küresel büyüme beklentileri ile beraber Asya borsaları da haftaya pozitif bir görüntü ile başlıyorlar. MSCI Asya Pasifik endeksi bu sabah %0,5 civarında alıcılı. ABD vadelileri de hafif artıdalar. Dolar endeksi (DXY) ise yaklaşık son iki ayın en düşüğünde. Yurtdışı piyasalardaki destekleyici ortama karşın ABD – Türkiye arasında gerginliğe yol açan haber akışı ile TL bu sabah sepet bazında (1USD 1 EUR ortalaması) %0,6 civarında satıcılı seyrediyor. BIST100 endeksi de güne TL’deki değer kaybına paralel %0,5 – %0,8 arasında düşüşle açılabilir. Bugünkü Kabine Toplantısı’nda güncel olayların değerlendirilmesi ve 40bin altına düşen vaka sayılarının ardından kapanma konusunun netleşmesi beklenirken, endekste ilk potansiyel olumsuz tepkinin ardından kısmi toparlanma isteği görülebilir.

Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı ÇağrıMerkezin

Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı ÇağrıMerkezin
       

 

MAKROEKONOMİ

Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı ÇağrıMerkezin    

Güçlü açıklanan PMI ve konut satış verileriyle cuma günü alıcılı kapanan ABD borsaları ardından bugün Asya borsaları da benzer havayı sürdürüyor, ABD vadelileri de artıda. Bilanço sezonu Tesla, Apple, Google gibi teknoloji ağırlıklı şirketlerle bu hafta devam ediyor ve piyasa katılımcıları ekonomik toparlanmanın hangi ölçüde sürdüğü hakkındaki bilgiyi kar rakamlarından da takip edecek. Değişikliğe gidilmesi beklenmeyen Fed ve BOJ toplantıları, ABD büyümesi ile kişisel gelir ve harcamalar, Çin PMI rakamları ve sanayi karları öne çıkan veriler.

ABD’de bu hafta piyasaların odağında çarşamba günkü Fed toplantısı ve perşembe günü yılın ilk çeyreğine ilişkin GSYH verileri olacak. Fed toplantısında faizlerde ve varlık alım programında değişiklik beklenmemekte. Daha önceki yönlendirmelerinde faizlerin en erken 2024 yılına kadar artırılmayacağı mesajı verilmiş, enflasyonla ilgili artışların olacağı ama bunun geçici olacağı vurgulanmıştı. Tüketici güvenine yönelik salı günü nisan ayı Conference Board Tüketici güven endeksi ve cuma günü de nihai Michigan Üniversitesi tüketici güveni takip edilecek. Öncü nisan ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi beklentilerin altında açıklanmış fakat salgın sonrası en yüksek rakam olan 86,5’e yükselmişti. Endeksteki artış ABD ekonomisinde toparlanmayı gösteren bir başka veri olmuştu ve raporda tüketicilerin yıllık enflasyon beklentisi de %3,1’den %3,7’ye yükselerek 2012 sonrası en yüksek seviyeye çıkmıştı. Perşembe günü yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme verisi takip edilecek. Bu çeyrekte 1,9 trilyon USD’lik teşvik paketinin tüketici harcamaları kanalıyla veriyi olumlu etkilemesi beklenmekte. Beklenti ABD ekonomisinin yıllıklandırılmış bazda %6,1 büyümesi yönünde. Güncel ekonomik duruma ilişkin bölgesel Fed anketleri de takip edilmeye devam edilecek. Bu kapsamda bugün Dallas Fed imalat sanayi, yarın ise Richmond Fed imalat sanayi endeksi izlenecek. Daha önce açıklanan verilerde nisan ayı New York Fed imalat endeksi, Ekim 2017’den beri en yüksek rakam olan 26’ya, Philadelphia iş dünyası endeksi 50,2’ye, geçen hafta açıklanan Kansas Fed ise tüm zamanların rekoru olan 40’a çıkarken ekonomik toparlanmaya dair oldukça güçlü mesaj verdiler. Bugün ayrıca mart ayına ilişkin dayanıklı tüketim malları siparişleri açıklanacak. Geçen ay ABD’de şubat ayına ilişkin dayanıklı mal siparişleri, perakende satış ve sanayi üretimi verileri gibi ise sürpriz şekilde düşüş sergilemişti fakat mart ayında özellikle teşvik paketinin devreye girmesiyle aylık %2 artış beklenmekte. Perşembe günü ise haftalık işsizlik maaşı başvurularında son dönemde gördüğümüz düşüş trendinin devam edip etmeyeceği izlenecektir. Son açıklanan verilere göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 547 bin kişi ile pandemi sonrası en düşük seviyeye geriledi fakat salgın öncesi olan seviyelerden halen oldukça uzak.

Avrupa tarafında enflasyon verileri ve ilk çeyreğe ilişkin GSYH verileri ön plana çıkmakta. Cuma günü açıklanacak yılın ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisine göre beklenti kısıtlamaların hakim olduğu bu dönemde geçen çeyrekte olduğu gibi Euro Bölgesi ekonomisinin daralması yönünde. Perşembe günü Almanya nisan ayı öncü enflasyon ve cuma günü de bölge enflasyon verileri izlenecek. Bu dönemde artan enerji fiyatları bir miktar yukarı yönlü etki edebilir. Ayrıca yatırımcı güvenine yönelik bugün Almanya IFO iş dünyası endeksi, tüketici güveninin seyrine yönelik çarşamba günü GfK tüketici güveni ve perşembe günü de bölgenin nisan ayı nihai tüketici güveni takip edilecek. Öncü verilere göre Euro Bölgesi’nde aşılama sürecinin devam etmesi ve kısıtlamaların kalkacağına dair beklenti tüketici güvenini -10,8’den -8,1’e yükseltti ve şubat sonrası en yüksek değerinde. Ayrıca salı günü İsveç Merkez Bankası toplantısı bulunmakta. Herhangi bir politika değişikliği beklenmemekte.

Asya tarafında ise yarın BOJ toplantısı izlenecek. Daha önceki toplantısında BOJ, getiri hedefinde ilk kez bir aralık belirtmiş ve 10 yıllık getiri hedefinin artı ve eksi yönde 25 baz puana kadar hareket etmesine izin vereceğini vurgulamıştı. Ayrıca riskli varlıkları yıllık olarak belirlenmiş bir hızla değil gerekli olduğunda satın alma taahhüdünde bulunmuştu. BOJ getiride eksi yönde hareket olursa da sert bir müdahale yapmayacağını vurgularken gevşek politika duruşuna referans vermişti. Yarın açıklanacak Çin’in mart ayı sanayi kesimi karları ve cuma günü açıklanacak Çin’in nisan imalat PMI ve imalat dışı PMI verilerinin Çin’deki ekonomik toparlanmayı teyit etmesi beklenmekte.

Yurt içi veri gündeminde ise bugün nisan ayı sektörel güven endeksleri, reel kesim güven endeksi (RKGE), perşembe ekonomik güven endeksi ve cuma günü mart ayı dış ticaret istatistikleri ve yabancı turist sayısı takip edilecek.  Perşembe günü ise TCMB tarafından yılın ikinci Enflasyon Raporu yayınlanacak.

Mart ayına ilişkin anket göstergeleri, inşaat sektörü güven endeksi haricinde olumlu bir tablo çizmişti. Kısıtlamaların gevşetilmesiyle hizmet sektörü güven endeksi %5,1 artış ile 105,5’e çıkarken, RKGE’de 110,2 seviyesine yükselerek aralıkta gördüğü 2018 yılından bu yana ki en yüksek seviyelerine yaklaşmıştı. Perakende ticaret sektörü güveninde iyileşme sınırlı kalırken, inşaat sektörü güven endeksi azalan konut satışları ve sıkılaşan finansal koşuların da etkisiyle %4 düşerek mayıs sonrası en düşük seviyedeydi. İhracat ağırlıklı kalemlerin desteğiyle arındırılmış kapasite kullanım oranı, 0,1 puan artışla %75,6’ya gelmişti.

Tüketici güveni, RKGE ve sektörel güven endekslerinin belirli alt endeksleri ile hesaplanan ekonomik güven endeksi de mart ayında %3,3 artarak 98,9’a yükselmişti.

TÜİK’in dış ticaret rakamları öncesinde Ticaret Bakanlığı’nın verilerini takip ediyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın geçici verilerine göre mart ayında ihracat yıllık %42,2 artarak yaklaşık 19 milyar USD ile rekor seviyeye yükselmişti. İthalat ise mart ayında %25,8 artışla 23,7 milyar USD’ye çıkmış ve iç talepte belirgin bir yavaşlamanın olmadığını bir kez daha teyit etmişti. Dış ticaret açığı böylece mart ayında 4,7 milyar USD seviyesinde gerçekleşmişti. Enerji hariç dış ticaret açığı 1,9 milyar USD gerçekleşmişti. Altın ihracatı yıllık %100’ün üzerinde bir artışa işaret ederken, altın ithalatı şubat ayı gibi haber bülteninde ilk 5’te yer almadı ve altın ithalatında yavaşlamanın sürdüğünü göstermişti. Bu arada öncü verilere göre nisan ayında ihracat olumlu görünümünü devam ettirmekte. GAİB günlük ihracat verilerine göre 1-21 Nisan arası 11,5 milyar USD ihracat yapılmış ki bu da ayı 18-19 milyar USD arasında bir ihracat rakamı ile bitirebileceğimize işaret etmekte.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı şubat ayında aylık bazda %5,5 artarak 538 bin kişiye yükselirken, geçtiğimiz seneye göre %69 düşük kalmıştı. Daha önce ise mart ayına ilişkin DHMİ verilerine göre kısıtlamaların gevşetilmesiyle yolcu sayısında artış ve geçen ay itibarıyla baz etkisinin de ortadan kalkmasıyla yıllık bazda ılımlı düşüşler görmüştük. Net hizmet gelirleri açısından öncü veri olan dış hat yolcu sayısı ise aylık %49,2 artarken, yıllık bazda ise %2,8 düşük kaldı. DHMİ verisi mart ayında yabancı turist sayısı verisinde ılımlı artışlar görüleceğini işaret etmekte fakat kısa vadede nisan ayı ile birlikte vaka sayılarındaki artışla kısmi kapanma uygulanması sonucu yabancı turist sayısında azalma görmemiz olası gözükmekte

Perşembe günü yılın ikinci Enflasyon Raporu toplantısı izlenecek. Daha önceki toplantıda yıl sonu enflasyonu tahmininin %9,4 seviyesi korunmuştu. TCMB son PPK özetinde talep ve maliyet yönlü enflasyonist etkilerin devam ettiğini ve son Enflasyon Raporunda paylaşılan yıl sonu tahmin hedefi üzerindeki risklerin yukarı yönlü olduğunu belirtti. Bu bilginin ışığında TCMB’nin yıl sonu hedefi olan %9,4’ü yukarı yönlü revize etmesi olası gözükmekte. Bu arada güncel TCMB Beklenti Anketi’nde anket katılımcılarının yıl sonu enflasyon tahmini %13,1’e çekilmişti.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Hektaş (HEKTS, Nötr): Şirket’in 1Ç2021’deki net dönem karı yıllık %11,1 oranında artarak 75,1mn TL’ye yükselmiştir. Hektaş’ın satış gelirleri aynı dönem itibarıyla %61,7 oranında büyüme göstererek 1Ç2021’de 436,6mn TL’ye yükselirken, brüt kar %45,1 oranında yükselmiş ve 141,8mn TL olmuştur. Brüt ve kar marjı ise sırasıyla %32,5 ve %17,2 olmuştur. Bir önceki yılın ilk çeyreğinde bu oranlar sırasıyla %36,2 ve %25,0 idi. Diğer yandan, Şirket’in faaliyet giderleri 1Ç2020’deki 25,6mn TL’den 1Ç2021’de 36,1mn TL’ye yükselirken, net finansman giderleri aynı dönemler itibarıyla 3,6mn TL artarak 1Ç2020’de 16,4mn TL olmuştur.

Otokar (OTKAR, Nötr): Otokar’ın 2021 yılı ilk çeyrek ana ortaklık net dönem karı 107,4mn TL ile bizim beklentimiz olan 110mn TL’ye paralel, ortalama piyasa beklentisi olan 116mn TL’nin ise hafif altında gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 22,3mn TL net dönem karı açıklamıştı. Otokar’ın 4Ç2020’de satış gelirleri, toplam satış adedindeki  %32’lik artış ve kurların bir önceki yılın aynı dönemine göre yüksek seviyede olmasının önemli katkısıyla %91,2 oranında artarak 877,2mn TL’ye yükselmiştir. Diğer taraftan satışların maliyeti ise aynı dönemde %93,6 oranında artmış ve buna bağlı olarak brüt kar da %86,4 oranında artarak 280,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise %32,8’den %32’ye gerilemiştir. Operasyonel giderler aynı dönemde %38,4 oranında artarken, diğer faaliyetlerden gelirler 2,3mn TL’den 40,6mn TL’ye yükselmiştir. Böylece Otokar’ın net faaliyet karı 25mn TL’den 144,3mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in iştiraklerden gelirleri 1Ç2020’deki 10,2mn TL’den 1Ç2021’de 618bin TL’ye gerilerken,  finansman tarafında ise 40,8mn TL’lik gider kaydedilmiştir. Böylece vergi öncesi net dönem karı 104,5mn olurken,  3mn TL’lik vergi geliri sonrasında 1Ç2021 net dönem karı 107,4mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Vestel Beyaz Eşya (VESBE, Sınırlı Pozitif): Şirketin 2021 yılı 1. çeyrek net dönem karı 311,1mn TL olarak açıklanmıştır. 1Ç2020’de Şirket 135,4mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in bu çeyrekteki satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %86,2 oranında artarak 2.969mn TL olmuştur. Satışların maliyeti %81,2 oranında artan Şirket’in 1Ç2021’deki brüt karı da geçen yılın 1. çeyreğine göre %115,9 oranında artmış ve 494,5mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar marjı 2,3 puan iyileşmeyle %16,7’yi göstermiştir. Operasyonel giderleri %66,5 oranında artan şirket, diğer faaliyetlerden 76,7mn TL gider kaydetmiştir. Buna bağlı olarak faaliyet karı %135,3 oranında artmış ve 324,1mn TL olmuştur. Finansman tarafında ise 25mn TL gider kaydedilmiştir. Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi kar 299,1mn TL olmuştur. 11,9mn TL vergi geliri sonrası şirketin net dönem karı 311,1mn TL olmuştur. İlgili dönemin net kar marjı da 2 puan artışla %10,5 olarak gerçekleşmiştir.

Ayrıca,  2020 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında onaylanan Yönetim Kurulu’nun kâr dağıtım teklifi kapsamında, üç eşit taksitte ödenecek kâr payının dağıtım tarihleri Yönetim Kurulu’nun 22.04.2021 tarihli kararı ile 31.05.2021, 30.06.2021 ve 30.07.2021 olarak belirlenmiştir.
 
Enka İnşaat (ENKAI, Sınırlı Negatif): Gürcistan hükümeti, Enka İnşaat’ın ülkede protestoları tetikleyen hidroelektrik santral projesi planlarını incelemesini istedi. Enka Nisan 2019’da, Rion nehri üzerinde Namakhvani Cascade HES projesini geliştirmek ve işletmek üzere anlaşma imzalamıştı. 2023’te tamamlanmak üzere nehir üzerine iki hidroelektrik santrali inşasını öngören projenin tahmini maliyeti 800 milyon dolar seviyesinde. Bir yıldır devam eden inşaat çalışmaları Gürcistan hükümeti tarafından durduruldu. Ancak Enka İnşaat’ın ilk faz çalışmalarına devam etmesi öngörülüyor. Hükümet şirket temsilcileri ve protestocularla görüşmelerini sürdüreceğini açıkladı. Enka Renewables’ın Gürcistan’daki temsilcisi Merab Lominadze, “Hükümetin bu pozisyonuna katılıyoruz. Negatif bir sonuç çıkmayacağına yönelik güvenimiz tam” diye konuştu.

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Negatif): Şirket, 325,9mn TL olan çıkarılmış sermayesinin 324,1mn TL artırılarak tamamı nakden karşılanmak (bedelli) üzere 650mn TL’ye artırılmasına karar verildiğini duyurmuştur. Yönetim Kurulu’na verilen yetki dahilinde mevcut pay sahiplerinin pay alma hakkı 1 lot (100 adet) pay için 1,50 TL üzerinden kullandırılmasına karar verilmiştir.
 
Koza Altın (KOZAL, Nötr): Şirketin Yatırımcı İlişkileri Bölümüne gelen sorular üzerine, aramalar bölümü faaliyetleri ve yapılan sondaj miktarına ilişkin olarak ilgili açıklamayı KAP’ta 07.12.2020 tarihinde yapılmıştı. Şirkete ait mevcut ruhsatlardaki, potansiyel ve mevcut projelerde sondaj çalışmaları kesintisiz olarak devam ettiği bildirilmiştir. Buna göre 01.01.2020 ve 31.03.2020 tarihleri arasında 13.320 metre olan sondaj miktarı 01.01.2021 ve 31.03.2021 tarihileri arasında 51.217,9 metre karotlu sondaj olarak gerçekleşmiştir. Yapılan sondaj miktarında 2021 yılında geçen seneki döneme göre %284 oranında artış olmuştur. Şirket yerüstü karotlu 35 adet sondaj makinası ile arama faaliyetlerinde bulunmaktadır. Tüm bu sondajlar ve diğer jeolojik çalışmaların sonucunda alınan numune analizleri uluslararası bir şirket olan ALS Chemex (Australian Laboratory Service) laboratuarları tarafından yapılmıştır. Şirketin 2021 yılında yapmış olduğu madencilik çalışmaları SRK Consulting tarafından yapılan kaynak ve rezerv analizleri ile uyumlu şekilde yapılmıştır. Ek olarak Şirketin Karapınar projesi kapsamında rezerv ve kaynak miktarını geliştirmek amacıyla 8 sondaj makinası ile arama çalışmaları kesintisiz devam etmektedir. Mollakara projesine ilişkin olarak da yurtdışında ve Koza Altın bünyesinde gerçekleştirmekte olduğu metealurjik test çalışmaları devam etmekte olup projede yapılması planlanan tesis inşaatı için temel ve detay mühendislik çalışmaları 15.04.2021 tarihi itibariyle başlatılmıştır. Mollakara projesinde rezerv ve kaynak miktarını geliştirmek amacıyla 4 sondaj makinası ile arama çalışmaları kesintisiz devam etmektedir.  

Pegasus (PGSUS, Nötr): Pegasus Hava Yolları’nın, 22 Haziran itibarıyla Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Londra’nın Stansted Havalimanı’na seferlere başlayacağı bildirildi. Şirket ayrıca, yolcuların Kovid -19 testi gibi yurt dışı seyahatlerde gerekli sağlık belgelerinin dijital olarak saklamasına ve yönetmesine olanak tanıyan IATA Travel Pass uygulaması için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile sözleşme imzaladı.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Türk Hava Yolları (THY) Herson Müdürü Ahmet Tursun, THY’nin Odesa ile Dalaman arasında doğrudan tarifeli seferlerinin yakında başlayacağını belirtti. DHA’ya bilgi veren Tursun, Odesa-Dalaman seferlerinin 2 Mayısta başlatılmasının ve haftada iki gün düzenlenmesinin planlandığını aktardı. THY, Ukrayna’nın Odesa kenti ile İstanbul arasında bugün 14 olan haftalık sefer sayısını önümüzdeki haziran ayında 18’e çıkarmaya hazırlanıyor. THY’nin Ukrayna’nın Herson kenti ile İstanbul arasındaki haftalık sefer sayısının ise dörtten beşe çıkarılması planlanıyor.

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): 2020 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında onaylanan Yönetim Kurulu’nun kâr dağıtım teklifi kapsamında, üç eşit taksitte ödenecek kâr payının dağıtım tarihleri Yönetim Kurulu’nun 22.04.2021 tarihli kararı ile 30.07.2021, 30.09.2021 ve 30.11.2021 olarak belirlenmiştir

SEKTÖR HABERLERİ 

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BURCE.E, DAGHL.E, DNISI.E, ISKPL.E, KAPLM.E, OZGYO.E ve SRVGY.E paylarında 26/04/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/05/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Halka Arz: SPK, yayımladığı bültende Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin halka arzını onayladığını duyurdu. SPK haftalık bülteninde yer alan açıklamaya göre, halka arzda 1 TL nominal değerli paylar 1,60 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak. Halka arz ile birlikte Ziraat GYO, 3.520.215.000 TL olan mevcut sermayesini, 1.173.405.000 TL artırarak 4.693.620.000 TL’ye yükseltecek. Ziraat GYO halka arzı için 28- 29-30 Nisan’da talep toplanacak.
 
FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB perşembe günü 57 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) ve 20 milyar TL’lik (%19’dan, 11 gün vadeli) iki adet haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 322 milyar TL  oldu.
Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı ÇağrıMerkezin
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi perşembe günü %1,55 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,53-%1,59 bandında hareketin ardından %1,54 seviyesinden günü kapattı. Cuma günü ise, %1,55 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,53-%1,58 bandında hareketin ardından %1,56 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, perşembe günü verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 20 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. Gösterge kağıtların faizlerinin haftalık değişimlerine bakıldığında ise, kısa vadeli tarafta 30 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 40 baz puana varan yükselişler görüldü.

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Cuma günü S&P500 endeksi %1,1 oranında değer kazandı ÇağrıMerkezin

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Online roulette, blackjack, baccarat and all sorts of live dealer games at New Gambling Sites in Australia