Instagram video indir

Salgında artan vaka sayıları

Küresel piyasalarda risk iştahında devam eden bozulma ve yurtiçinde artan vaka sayılarına bağlı tam kapanma riskinin artmasına bağlı olarak …
Salgında artan vaka sayıları ÇağrıMerkezin

Küresel piyasalarda risk iştahında devam eden bozulma ve yurtiçinde artan vaka sayılarına bağlı tam kapanma riskinin artmasına bağlı olarak endekste zayıf görüntü devam edebilir ve gelebilecek tepki alımları sınırlı kalabilir. (Ziraat Yatırım)

Salgında artan vaka sayıları ÇağrıMerkezin

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Küresel piyasalarda risk iştahındaki zayıf görüntü, salgında artan vaka sayılarıyla birlikte, dün de devam etti. Dow Jones ve S&P500 endekslerinde tarihi zirvelerinden geri çekilme sürerken, Nasdaq teknoloji endeksi de %0,7 oranında düşüşle günü tamamladı. Bu sabaha bakıldığında, Asya piyasaları satıcılı seyrederken, ABD vadeliler de ekside. Diğer taraftan, ABD on yıllık tahvil faizi de artan vaka sayıları ve ekonomilerdeki normalleşme endişeleri ile birlikte %1,6 seviyesinin altına sarkarak 1,56 seviyelerine kadar inmiş durumda. Yurtiçi tarafta da haftanın ikinci işlem gününde baskı devam etti ve endeks günü %0,87 oranında düşüşle 1.365,27 seviyesinden kapattı. Bu sabah Dolar/TL 8,11 seviyesi civarında yatay seyrederken, ülke risk primimiz ise (5 yıllık CDS) 11 baz puan artarak 408 seviyesine yükselmiş durumda. Bu kapsamda, küresel piyasalarda risk iştahında devam eden bozulma ve yurtiçinde artan vaka sayılarına bağlı tam kapanma riskinin artmasına bağlı olarak endekste zayıf görüntü devam edebilir ve gelebilecek tepki alımları sınırlı kalabilir. 

Salgında artan vaka sayıları ÇağrıMerkezin

Salgında artan vaka sayıları ÇağrıMerkezin
       

 

MAKROEKONOMİ

Salgında artan vaka sayıları ÇağrıMerkezin    

Japonya’nın koronavirüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle olağanüstü hal ilan etmeyi değerlendirdiği dikkat çeken haber başlığı olurken, başta Hindistan olmak üzere artan vakaların küresel ekonomik faaliyete etkisinin değerlendirilmesiyle bugün risk iştahı zayıf seyrediyor. Dünya Sağlık Örgütü de Asya’nın öncülük etmesiyle Avrupa haricinde tüm bölgelerde vakaların arttığına vurgu yapıyor. ABD, pandemi nedeniyle dünyadaki ülkelerin %80’i için “seyahat etmeyin” uyarısı yayımladı. Netflix’in birinci çeyrek için beklentilerden daha yüksek kar açıklamasına karşın piyasa tahminlerinin oldukça gerisinde kalan abone artışı bildirmesinin de etkisiyle dün ABD borsaları da baskı altında kalmıştı.

  • Dün Almanya’da mart ayına ilişkin ÜFE açıklandı. Veri aylık %0,9 artarken, yıllık bazda %3,7 artarak beklentilerin üstünde geldi. ÜFE Kasım 2011’den bu yana en yükseğe çıkmış oldu. Enerji fiyatları elektrik fiyatlarındaki %9,6’lık artışın katkısıyla yıllık bazda %8 yüksek kalırken, ara mallar da ham madde fiyatlarındaki yükselişin katkısıyla yıllık %5,7 arttı. Veri küresel ölçekte artan fiyat baskılarına yönelik mesaj veren bir başka işaret oldu. Özellikle ham madde ve enerji fiyatlarındaki artış, tedarik zincirindeki sorunlar üretici enflasyonuna baskı yapmakta.

Yurt dışı tarafta bugün veri takvimine bakıldığında, TSİ 13’te İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in konuşması takip edilecek. Bunun yanında, TSİ 17’de Kanada Merkez Bankası’nın politika faiz oranını %0,25 seviyesinde sabit tutması bekleniyor. Öte yandan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu yılın ilk Ulusal Sesleniş konuşmasını gerçekleştirecek. Putin’in, konuşmasında Rusya ekonomisinin canlandırılmasına ilişkin özellikle kamu harcamaları gibi yeni destekler açıklaması bekleniyor.

Yurt içinde veri gündemi sakinliğini koruyor.
 
Dün mart ayına ilişkin merkezi yönetim borç stoku yayınlandı. Merkezi yönetim borç stoku aylık %4,8, yıllık bazda ise %33 arttı. Borç stokunun içindeki YP payı %56,2’den %57,4’e çıktı.

Hazine dün yapılan 2 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihalesi ile 7,3 milyar TL, 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli kira sertifikası ihracı ile 1,4 milyar TL ve 7 yıl vadeli değişken faizli devlet tahvili ihracı ile 1,8 milyar TL borçlanmış oldu. Hazine nisan ayında daha önce 17,9 milyar TL (4 milyar TL altın tahvili, 4,5 milyar TL altına dayalı kira sertifikası, 4,5 milyar TL TLREF’e endeksli, 4,9 milyar TL sabit kuponlu tahvili) borçlanmıştı. Hazine böylelikle bu ay yaklaşık 28,4 milyar TL borçlanarak bu ayki hedefi olan 33 milyar TL’nin altında borçlanmış oldu.

ŞİRKET HABERLERİ 

Logo Yazılım (LOGO, Sınırlı Pozitif): Şirketin 07.04.2021 tarihli Olağan Genel Kurulu’nda alınan Şirketin çıkarılmış sermayesinin %300’ü oranında kar payının bedelsiz pay olarak hissedarlarına dağıtılması kararı doğrultusunda, 125mn TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 75mn TL’lik artış ile 25mn TL’den 100mn TL’ye çıkartılmasına, Artırılan 75mn TL’nin; 32,99mn TL’lik kısmının 2020 mali dönemine ait net dönem karından, 42,01mn TL’lik kısmının olağanüstü yedek akçe olarak ayrılan geçmiş dönem karlarından karşılanmasına, Artırılacak 75mn TL’lik sermayeyi temsilen ihraç edilecek 99bin TL nominal değerli (A) grubu ve 74.9mn TL nominal değerli (B) grubu bedelsiz payların pay sahiplerine usulüne uygun şekilde dağıtılmasına karar verilmiştir.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Yönetim Kurulu tarafından 2012 Airbus Siparişi kapsamında Mart – Aralık 2021 döneminde teslime konu 4 adet Airbus A320neo ve 1 adet Airbus A321neo uçağın finansmanının finansal kiralama yöntemiyle sağlanmasına karar verilmiştir. 2012 Airbus Siparişi Şirketiin 2012 yılında vermiş olduğu ve 2017 yılında opsiyon konusu uçakları kesin siparişe çevirmiş olduğu 42 adet A320neo ve 58 adet A321neo tipi uçaktan oluşan 100 uçaklık Airbus Siparişini ifade etmektedir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Beyaz Eşya: TÜRKBESD’in verilerine göre 6 ana üründe iç pazar satışları Mart ayında yıllık %26 artışla 887.987 olarak kaydedildi. Böylelikle iç pazar satışlarındaki yıllık büyüme Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. 6 ana üründe toplam beyaz eşya satışları Ocak-Mart ayları arasında ise 2020 yılının aynı dönemine oranla %40 oranında arttı ve 2,35mn adet oldu.

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ALKA.E, ATEKS.E, BEYAZ.E, BSOKE.E, GOLTS.E, ITTFH.E, KRONT.E ve MARTI.E paylarında 21/04/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/05/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, IHLAS.E payları 21/04/2021 tarihinden (seans başından) itibaren 05/05/2021 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında TKURU.E payları 21/04/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/05/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir.

Not: VBTS kapsamında ilgili paylarda açığa satış yasağı ve/veya brüt takas tedbirleri bulunması halinde bu tedbirler de tek fiyat tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam eder. VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. Piyasa yapıcılı sürekli işlem yöntemiyle işlem gören paylarda, tedbir nedeniyle tek fiyat işlem yöntemi uygulandığı süre boyunca piyasa yapıcılık faaliyeti yapılmaz.

Çimento: Rekabet Kurulu çimento sektöründe faaliyet gösteren 9 şirket hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada çimento sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin 4,054 sayılı kanunun 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla resen yürütülen önaraştırmanın Rekabet Kurulu’nca karara bağlandığı belirtildi. Buna göre Baştaş, Limak Çimento, OYAK Çimento, Votorantim Çimento, As Çimento, Göltaş Göller Bölgesi Çimento, Konya Çimento, Küpeliler Endüstri ve Çimsa Çimento hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği ifade edildi.  
   
Perakende: Rekabet Kurulu, işgücü piyasasına yönelik centilmenlik anlaşmaları nedeniyle Türkiye genelinde 32 teşebbüs hakkında soruşturma başlattı. Açıklamaya göre hakkında soruşturma başlatılan şirketler şöyle: Yemek Sepeti, Zomato, Markafoni, Limango, Grupanya, 41 29 Medya, Havas Worldwide, Noktacom Medya, Meal Box, NTV Radyo ve Televizyon, Google Reklamcılık ve Pazarlama, Sahibinden, Peak Oyun, Veripark, Zeplin, DSM Grup, Etiya, Logo Yazılım, Çiçek Sepeti, Doğuş Planet, Valensas Teknoloji, Mobven Teknoloji, Pizza Restaurantları, Mawarıd Gıda, Anadolu Restoran İşletmeleri, TAB Gıda, İş Gıda, Migros Ticaret ve Getir.
 

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Kontrolmatik (KONTR): Cengiz Enerji’ye ait Özbekistan’da kurulacak 240 MW Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali’nin Yüksek Gerilim işleri için 1,8mn USD sipariş almıştır. Proje 2021 yılı içerisinde tamamlanacaktır.
 
FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 54 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 329 milyar TL  oldu.
Salgında artan vaka sayıları ÇağrıMerkezin
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,61 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,56-%1,63 bandında hareketin ardından %1,57 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde yükselişler görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 10 baz puan civarında yükselişler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 30 baz puana yaklaşan yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Salgında artan vaka sayıları ÇağrıMerkezin

 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Piyasanın durumu ÇağrıMerkezin
Read More

Piyasanın durumu

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.78 düşüş ile 1,434 seviyesinden günü tamamladı ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem ...
BİST100 endeksi ÇağrıMerkezin
Read More

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde hafif alıcılı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz. (İnfo Yatırım) Küresel piyasalarda ABD tahvil faizindeki yükselişle paralel ...
Youtube video indir