TL varlıklarda toparlanma eğilimi devam ediyor

Haftanın son işlem günü ilk yarısında global piyasalarda “Paskalya” tatili nedeniyle işlem hacimleri zayıf seyrederken, doların G-10 ve …
TL varlıklarda toparlanma eğilimi devam ediyor ÇağrıMerkezin

Haftanın son işlem günü ilk yarısında global piyasalarda “Paskalya” tatili nedeniyle işlem hacimleri zayıf seyrederken, doların G-10 ve Gelişmekte olan ülke para birimlerinin birçoğuna karşı değer kaybettiği izleniyor.

Haftanın son işlem günü ilk yarısında global piyasalarda “Paskalya” tatili nedeniyle işlem hacimleri zayıf seyrederken, doların G-10 ve Gelişmekte olan ülke para birimlerinin birçoğuna karşı değer kaybettiği izleniyor. TL’de yaşanan değer kazanımı ile birlikte USD/TRY kurunun gün içerisinde, 7,9880 seviyeleri civarına kadar gerilediğini gördük. Global piyasalarda risk iştahında yaşanan toparlanma eğilimi ve Yurtiçinde CDS risk priminde gerileme ile birlikte BİST-100 endeksinde günün ilk yarısında değer kazanımlarının yaşandığı izleniyor. Günün geri kalanında, Yurtiçinde sakin veri trafiği takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD’de açıklanacak olan TDİ veri seti izlenecek.

Satır Başları:

 Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinde günün ilk yarısına doğru pozitif seyir korunuyor… Güne pozitif açılış yapan endeksin, günün ilk yarısında 1432-1437 bölgesi aralığında hareket ettiği izleniyor. TL’de yaşanan değer kazanımı ve CDS risk priminde gerileme endekste yükseliş eğilimini desteklediği görülüyor.

 Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri ile bugün saat 15.30’da bir araya gelecek. Bakan, video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek toplantıda AB büyükelçilerine “ekonomi reformları”na ilişkin sunum yapacağı açıklandı.

 Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayımlanan Basın Bültenine göre; Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2021 yılı Ocak-Mart döneminde bir önceki yılın eş dönemine göre %59,7 arttı ve 198.660 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2021 Mart ayında %92,8, otomobil pazarı %91,4 ve hafif ticari araç pazarı %98,3 oranında artış gösterdi.

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yüz yüze eğitime yüksek katılımla devam etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu. Bakan Selçuk, “Ortaokullara baktığımızda yüzde 76 civarında bir katılım var ve liselerde de yüzde 70 civarında bir katılım var. Çok üzücü bir şekilde bu artışları izliyoruz ama okullara devam konusunda da artışlar devam ediyor, istatistikler yükseldiğini gösteriyor” dedi. (Kaynak: Habertürk)

 Uluslararası Finans Enstitüsü’nün yayımladığı araştırma raporunda, Türk Lirası için adil değer tahmininde bir değişikliğe gitmedi. Raporda, ABD Hazine tahvili faizinin gelişen piyasaların genelinde bir satış dalgası yaratma riskinin daha az olduğunu ifade etti. Raporda, Türk Lirası’ndaki değer kaybının diğer gelişen piyasa para birimlerine de sıçrayabileceği ama yayılma riskinin daha az olduğu belirtilirken, Türk Lirası için 7,50 seviyesindeki adil değerin korunduğu dile getirildi.(Kaynak: Bloomberght)

 Günün geri kalanında, ABD’de açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam data seti takip edilecek. Açıklanacak olan veri içerisinde yer alan İşsizlik Oranı ve Ortalama Saatlik Kazançlar dataları önemle izlenecek.

BIST-100

Güne pozitif bir açılış ile başlayan BIST100 öğleden önce 1432-1437 bölgesi aralığında hareket ettiği ve fiyatlamaların anlık olarak 1435 seviyeleri civarında geçtiği görülüyor

Destek: 1420 – 1411

Direnç: 1444 – 1460

Şirket Haberleri:

Utopya Turizm İnşaat İşletmecilik Ticaret A.Ş. (UTPYA): Şirketimiz mülkiyetinde bulunan “Utopia World Hotel’in satış süreci Adalı Otelcilik Tur. Org. Tic. A.Ş. ile görüşmelerin olumlu sonuçlanması ile birlikte 30.03.2021 tarihi itibariyle sona ermiştir. Şirketimiz turizm sektörünün konjonktürel gelişmelere yüksek duyarlılığından ötürü bu sektördeki faaliyetlerine son verme kararı almıştır. Bu satış sonucunda şirketimiz finansal olarak güçlü hale gelmiştir. Finansal güce ulaşmamız ile birlikte geleceğe dönük hedeflerimiz üzerine yoğunlaşmış iken Borsa İstanbul’un Pazar değişikliği kararı ile karşılaşmış bulunmaktayız. Şirketimiz uzun yıllar Alt yapı ve Üst yapı müteaahhitliği yapmış ve yapmaya devam edecektir. Şirketimizin güncel iş bitirme tutarı 1,2 Milyar TL’yi geçkindir. Şirketimizin bir diğer faaliyet alanı enerji sektörüdür. Isparta Elektrik Üretim A.Ş. adıyla Isparta’da kurulu 4 MW Hidroelektrik santralini işleterek, YEKDEM( Yenilenebilir Enerjiyi Destekleme Mekanizması) kapsamında ürettiği elektriği satmaktadır. Enerji sektöründeki öngörülebilirlik nedeniyle büyüme odaklı olarak bu sektörde büyüme kararı almış bulunmaktayız. Borsa İstanbul yönetimi tarafından, şirketimize ait otel’in satış sürecinin tamamlandığına ilişkin 30.03.2021 tarihli kap açıklamamız sonrasında şirketimiz paylarının yakın izleme pazarına alındığı bilgisi tüm yatırımcılarımıza ve tarafımıza ulaşmıştır. Öncelikle belirtmek isteriz ki; şirketimizin alt ve üst yapı müteahhitliği ile birlikte enerji alanındaki faaliyetleri devam etmektedir. Ayrıca bu faaliyetlerimizin büyütülmesi için çalışmalarımız ve fırsat arayışımızda devam etmektedir. Şirketimize güvenerek şirketimiz paylarına yatırım yapan yatırımcılarımız Borsa İstanbul’un Pazar değişikliği kararı ile birlikte ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Şirketimize gelen telefon ve e-postalardan bu açıkça görülebilmektedir. Bilinmeli ki, 25.000.000 TL sermayeli şirketimizin %40’ı halka açık olup kalan %60 pay mevcut şirket Yönetim Kurulu Başkanımız ve ailesine aittir ve aynı mağduriyeti kendileride yaşamaktadırlar. Yakın dönemde Borsa İstanbul tarafından benzer Pazar değişikliği işlemlerinde Ana Pazar veya başka pazarlarda işlem gören şirketlerde olası Pazar değişikliğinden dolayı yatırımcı mağduriyeti oluşmaması adına şirketlere uyarılar yapılarak gerekli şartları yerine getirmeleri için süreler (sonrasında ek süreler) verilerek mağduriyet oluşmamasına özen gösterilerek zemin hazırlanmakta idi. Ancak gelinen noktada hiçbir uyarı yapılmadan ve pay sahiplerine, Pazar değişikliği dolayısı ile süre verilmeden bu karar alınmıştır.

Şirketimizin; Utopia World Hotel’in satış süreci sonlanmadan yeni bir faaliyet girişiminde bulunması ve bunu kamuoyu ile paylaşması, sonrasında satış sürecinde yaşanacak bir olumsuzluk nedeniyle planlanan faaliyetin sekteye uğraması halinde gerçek yatırımcı mağduriyetine sebep olunacağı bilinciyle satış süreci sonlanmadan faaliyet planlarına ilişkin şirketimizce bir açıklamada bulunulmamıştır. Borsa İstanbul tarafından alınan Pazar değişikliği kararının erken alındığı ve Yatırımcı mağduriyetine sebep olduğu kanaatindeyiz. Bu vesile ile tekrar belirtmek isteriz ki; şirketimiz, yatırımcılarımız ile aynı mağduriyeti yaşamaktadır. Borsa İstanbul tarafından alınan bu karar konusunda şirketimizin bir bilgisi olmadığını, şirketimizin de tüm pay sahipleri ile eş zamanlı olarak bu kararı öğrendiğini ve şirketimiz yönetim kurulunun bu kararın düzeltilmesi için her türlü girişimde bulunacağını belirtmek isteriz. Yatırımcılarımızdan gelen yoğun sorular nedeniyle bu açıklamanın yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Fade Gıda Yatırım Sanayi Ticaret A.Ş. (FADE): Şirketimiz Fade Gıda Yatırım San.Tic. A.Ş., Dünya’da en önemli gelişme alanlarından birisi olan ; “BİYOTEKNOLOJİ” alanında, Bitki BİYOTEKNOLOJİ çalışmalarına dayalı yatırım yapma kararı almıştır. Bu kapsamda; gerekli ön araştırmaların, kapsamlı fizibilitelerin, tüm teknik ve gerekli teknolojik yapılabilir etütlerin, konu ile alakalı piyasa araştırmalarının, ilgili teknolojik saha ziyaretlerinin yürütülmesine, Yönetim Kurulu olarak karar verilmiştir.

Bitki BİYOTEKNOLOJİ Özetle;

*- Dışa bağımlı olduğumuz Tohum gereksiniminin ortadan kaldırılmasını, tohumsuz üretim uygulamasını mümkün kılacaktır.

* BİYOTEKNOLOJİ ile üretilen bitkiler değişen iklim koşullarına dayanıklı olacaktır.

* BİYOTEKNOLOJİ ile üretilen anaçlardan dikilen meyve fidanları 5 yıl yerine 2 yıl da ürün verecektir.

*- Hali hazırdaki Full otomasyonlu Bilgisayar kontrollü akıllı Seralarımızdaki dönemsellikten kaynaklı atıl kapasiteler, bu yöntem ile meyve ve sebze fidesi üretimi ile doldurulması planlanmaktadır. Bu şekilde ilave üretim, satış ve gelir elde edecektir. Şirketimiz olarak tarım sektöründeki yıllara dayalı tecrübemiz ve mevcut fiziki,teknolojik altyapımız,insan kaynaklarımız; yapılacak tüm çalışmalarımızda, elimizdeki en büyük koz olacaktır.

USDTRY

Gün ortasında 8,0327 seviyesinden işlem gören USD/TRY kur fiyatlamalarında TL’de yaşanan değer kazanımın etkisi ile birlikte satıcılı seyrin devam ettiği izleniyor. Dolar kurunda aşağı yönde ilk destek 7,98 seviyesi olarak takip edilebilir.

Destek: 7,9800 – 7,9200

Direnç: 8,1000 – 8,1500

EURTRY

Şu saatlerde 9,4812 seviyelerinde hareket eden EUR/TRY kurun, öğleden önceki işlemlerde en yüksek 9,5945 ve en düşük 9,4144 seviyelerini gören kur satıcılı seyrediyor. Kur için aşağı yönlü hareketlerde ilk destek 9,4000 seviyesi olarak izlenebilir.

Destek: 9,4000 – 9,3600

Direnç: 9,6000 – 9,6500

EURUSD

Paritenin şu saatlerde 1,1783 seviyelerinde hareket ettiğini izliyoruz. Öğleden önceki işlemlerde en yüksek 1,1788 ve en düşük 1,1769 seviyelerini gören EUR/USD paritesi yatay seyrediyor. Parite için yukarı yönlü hareketlerde ilk direnç 1,1800 seviyesi olarak takip edilebilir.

Destek: 1,1750 – 1,1720

Direnç: 1,1800 – 1,1840

ALTIN

Ons altın öğleden önce en yüksek 1.730 en düşük 1.705 seviyelerini gören değerli metal şu saatlerde 1.729 seviyelerinde fiyatlanıyor. Ons altın için ilk direnç seviyesi 1.736 seviyesi takip edilebilir.

Destek: 1.700 – 1.690

Direnç: 1.736 – 1.740

BRENT

Haftanın son işlem gününde Brent petrol günün ilk yarısında en yüksek 65,08 en düşük 62,34 seviyelerini gördü. Şu saatlerde 64,58 seviyesinde hareket eden emtiada günün ilk yarısında pozitif havanın devam ettiği izleniyor.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts