The latest online video downloader allows you to save your favorite Instagram content in high quality for free and in less than a minute. IG Downloader - Instasupersave.

Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları

Paskalya tatilinin etkisiyle azalan hacimlerin ardından, yeni çeyrek pozisyonlanmalarının tekrar öne çıkması ile piyasalarda tekrar hareketlenme …
Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları ÇağrıMerkezin

Paskalya tatilinin etkisiyle azalan hacimlerin ardından, yeni çeyrek pozisyonlanmalarının tekrar öne çıkması ile piyasalarda tekrar hareketlenme yaşanmaya başladı.

ABD tarafında oldukça güçlü gelen ekonomik verilere rağmen, getirilerde yükselişin gerçekleşmemesi gelişmekte olan ülke kıymetlerinde bu taraftan gelecek baskıyı hafifletirken, Türkiye tarafında, hafta genelinde USD/TL’nin yüksek seviyelerde olmasına rağmen, hazine kıymetleri daha iyi tonda işlem gördü. TL’nin ve 435 baz puana gerileyen beş yıllık ülke risk priminin hafta genelinde düşük oynaklıkla işlem görmesi bir yandan destek olurken, şirket tarafında likiditenin nisbeten zayıf kalması da fiyatları yükseltti.

Türk hazine eurotahvilleri, tatil nedeniyle fiyatlamanın daha seyrek olduğu bir haftalık dönemde karışık sayılabilecek seyir izledi. Yakın vadede alımlar öne çıkarken, getiriler 15-20 baz puan bölgesinde daralma gösterdi. Orta vade 7-8 baz puan daralırken, uzun tarafta satış aktivitesi daha yoğun oldu ve getiriler beş baz puan genişledi. Beş ve on yıl vadeli kıymetler sırasıyla 5,85% ve 6,80% getiri seviyelerinde işlem görürken, ülke risk primi son bir haftayı 435-445 baz puan bandında geçirdi. Şirket tarafında oldukça zayıf likidite koşulları hakim olmayı sürdürdü. Başta 2021-22 vadeler olmak üzere, satıcı bulmak zor olmaya devam etti ve daha çok 2024-26 bandında birkaç kıymette az miktarda satıcı haricinde, likiditeye erişim sınırlı kaldı. Daha uzun vade sermaye benzeri kıymetlerde de bireysel yatırımcıların ufak alımları bile fiyatları yukarı yönde etkiledi. Bir süredir bankalara göre daha iyi performans gösteren finans-dışı şirket kıymetleri ise son bir haftada bankaları geriden takip etti.

Türk Şirketleri Eurotahvili Fiyatlamaları ÇağrıMerkezin

ABD’de güçlü gelen tarımdışı istihdam, tüketici güveni ve ISM gibi verilere rağmen, ABD hazine tahvilleri yılın ikinci çeyreğine alıcılı başladı. On yıl vadede getiriler yine bir haftalık süreçte 1,74% seviyesinden 1,63%’ye daralırken, uzun vade getiriler de yaklaşık sekiz baz puan azalarak 2,30% seviyesine çekildi. Tekrar kapanmaların başladığı Almanya’da ise, on yıl vadeli kıymet getirisi tatil nedeniyle kısalan haftada beş baz puan daralarak -0,35% getiri ile işlem gördü.

Kaynak İş Yatirim
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Piyasa analizi ÇağrıMerkezin
Read More

Piyasa analizi

ABD Başkanı Biden’ın harcama paketine yönelik yapacağı konuşma öncesi ayrıntılar açıklandı. Bu noktada altyapı harcamalarının miktarı 2.25 ...
Uluslararası piyasalar ÇağrıMerkezin
Read More

Uluslararası piyasalar

ABD hazine tahvil getirilerinde ilk çeyrekte hakim olan enflasyon beklentileri ve ekonomik toparlanma kaynaklı satışlar, oldukça güçlü gelen ...
Online roulette, blackjack, baccarat and all sorts of live dealer games at New Gambling Sites in Australia