The latest online video downloader allows you to save your favorite Instagram content in high quality for free and in less than a minute. IG Downloader - Instasupersave.

Adıgüzel: “İnternet Fiyatları El Yakıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, yaptığı yazılı basın açıklamasında Türkiye’de uygulanan internet fiyat ve …
Adıgüzel: "İnternet Fiyatları El Yakıyor" ÇağrıMerkezin

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, yaptığı yazılı basın açıklamasında Türkiye’de uygulanan internet fiyat ve politikalarını değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, yaptığı yazılı basın açıklamasında Türkiye’de uygulanan internet fiyat ve politikalarını değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onusal Adıgüzel, şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel: “İnternet Fiyatları El Yakıyor” CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, yaptığı yazılı basın açıklamasında Türkiye’de uygulanan internet fiyat ve politikalarını değerlendirdi. Enflasyon Araştırma Grubu’nun çalışmasına göre aylık enflasyonda en fazla yükseliş görülen grubun % 17,82 ile “Telefon ve Internet Ücretleri” olduğunu belirten Adıgüzel, “Her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, internet fiyatları el yakıyor. Olmazsa olmazımız internet artık bir lüks değil, temel bir ihtiyaç. Ancak iktidar bunu kabul etmemekte ısrarcı. Öyle ki tüm dünya vatandaşlarına ucuz ve kaliteli internet hizmeti götürme gayretindeyken, AKP iktidarı art arda yapılan zamlarla, hayat pahalılığıyla iki yakasını bir araya getiremeyen vatandaştan nasıl daha çok vergi toplarız derdinde. Pandemi döneminde iletişim vergisinin oranını %7,5’tan %10’a çıkaran başka ülke var mıdır? Türkiye’de bir üniversite öğrencisi bilgisayar sahibi olmak için 36 ayvadeyle tüketici kredisine başvuruyor. Bir gencin bilgisayar alabilmek için maaş bordrosuyla banka şubesine gitmek zorunda bırakıldığı ülkede refahtan, zenginlikten bahsetmek mümkün müdür?” ifadelerini kullandı.

“Vatandaş Bir Cep Telefonu Kendine Diğerini de Devlete Alıyor”

Türkiye’de vatandaşın sadece internet hizmetleri için halihazırda %18 KDV, %10 ÖİV (Özel İletişim Vergisi) ödediğine dikkat çeken Adıgüzel, “Bunlar sadece faturaya yansıyanlar. Bir de vatandaşın cihaz alırken ödedikleri var. Örneğin; Türkiye’de bir vatandaş cep telefonu almak istiyorsa, %1 Kültür Bakanlığı payı, %10 TRT Bandrol ücreti, % 50 ÖTV, %18 KDV derken, neredeyse cihazın vergisiz fiyatı kadar vergiyi de devlete ödüyor. Vatandaş bir cep telefonu kendisine alırken bir tane de devlete alıyor. Peki, ödediği verginin karşılığını alabiliyor mu? Hayır. Altyapı, yatırım eksikleri, vatandaşa hizmeti öncelemeyen politikalar nedeniyle vatandaş pahalı ve hepsinden öte yavaş ve kalitesiz internet kullanmaya devam ediyor. Türkiye’de dolaylı vergi uygulamaları absürt bir hale gelmiş durumda. İnternet hizmetleri de dahil olmak üzere temel ihtiyaçlardaki vergi politikasının acilen revize edilmesi gerekmektedir” dedi.

“Dijital Dünyada Tedavülden Kalkmış Hızla İnterneteBağlanıyoruz”

Öte yandan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) güncel verilerine göre Türkiye’deki sabit genişbantabonelerinin yaklaşık %33,9’unun 10-16 Mbps hızla internete bağlandıklarını söyleyen Adıgüzel, “Sabit genişbant internet abonelerinin hızlara göre dağılımına baktığımızda, %33,9’nun 10-16 Mbps, %20,7’nin 16-24 Mbps, %15,2’sinin ise 24-35 Mbps arası internet hızına sahip olduğunu görüyoruz. 2-4 Mbps arası kullananların oranı %4,1, 4-10 Mbps arası kullananların oranı yüzde 15,4. 50 – 100 Mbps hız kullananların oranı ise sadece %4,4:

Peki, bu ne demek? Bu şu demek: Türkiye’de sabit internet abonelerinin yüzde %70’ten fazlası yavaş internet kullanıyor. Sabit internette bugün dünyanın birçok yerinde, gelişmiş dünyada şirketler 16, 24 Mbps hızları kullanıcısına hizmet olarak dahi sunmuyor. Ama bizde 24 Mbps hıza sahip olmak bir lüks olarak algılanıyor. Zaten OECD ülkeleri arasında en yavaş internet hızına sahip olmamız ya da sabit internet hızında 175 ülke arasında 103. Sırada yer almamız da bunun en büyük göstergesidir” ifadelerini kullandı.”

Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Online roulette, blackjack, baccarat and all sorts of live dealer games at New Gambling Sites in Australia