Instagram video indir

Kamu işçilerine verilecek zam oranları belli oldu

700 binden fazla işçiyi ilgilendiren Toplu iş sözleşme görüşmeleri Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı. kamu işçilerine ilk 6 ay için yüzde 12, sonraki 6’şar aylık dönemler için yüzde 5 + enflasyon farkı kadar zam yapıldı. En düşük ücretlilere 500 TL düzeltme yapıldı. Kamudaki işçilerin taban ücreti 4 bin 100 liraya yükseltildi. Aylık ortalama ücret ise 5 bin 835 liraya ulaştı. Bakan Bilgin “Tüm işçilere yansıyan oran yüzde 27.10. Bunun kamuya maliyeti vardır ama bu maliyeti dikkate alan bir yaklaşımı Türk ekonomisi imkanları içinde gerçekleştirmiş bulunuyoruz” dedi
Kamu işçilerine verilecek zam oranları belli oldu ÇağrıMerkezin

2021 Yılı Kamu Toplu İŞ Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü ile ilgili yapılan görüşmeler sonuçlandı. 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren iş sözleşmesi kapsamında;

  • Kamu işçileri ilk 6 ay için yüzde 12, sonraki 6’şar aylık dönemler için yüzde 5 + enflasyon farkı kadar zaman alacak.
  • En düşük ücret gelirli işçilere ise 500 TL düzeltme yapıldı.
  • Böylece en düşük taban ücreti kamu işçilerinde 4 bin 100 liraya yükseldi.
  • Aylık ortalama ücret ise 5 bin 835 liraya ulaştı.

İşte Bakan Bilgin’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar;

– Yaklaşık 700 bin civarında toplu sözleşme sürecindeyiz, bu sürecin sonuna geldiğimiz için mutluyum. Toplu sözleşme imzasını bugün buraya onun için geldik. DİSK’in kamu ile toplu iş sözleşmesi yok, o yüzden bugün burada değil.

– Türkiye’ye saldırarak kuşatmak isteyenlere Türkiye’nin her zaman verebileceği bir cevap var. Elbette sorunlar var ama Türkiye bölgesel bir güç olmuştur her zaman.

– Ekonomide de sorunlar var. Her şeye rağmen Türkiye büyümeyi artıran bir ülke. Önemli olan refahın toplumla paylaşılması. Bu paylaşma süreçlerinin en önemli süreçleri toplu sözleşmelerdir. Bu toplu pazarlığın bugün geldiği aşamada ümit ediyorum çalışanlarımızı ve kamuoyunu tatmin edecek bir aşamaya geldiğimizi düşünüyorum.

– Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bu sözleşme bence oldukça Türkiye’nin toplum barışına hizmet edecek bir sözleşme. Taşerondan geçen işçilerin çoğunluğunun oluşturduğu çok düşük ücretli bir grup vardı 315 bin kişiydi . Bunların ücretlerine biz aylık 500 lira bir düzeltme 4.100 lira civarında bir düzeltme yaptık. Seyyanen yapılan en yüksek zam olduğunun altını çizmek isterim.

– Bundan sonra da toplam işçilerimize yaptığımız pazarlık sonunda vardığımız artış oranında ayrıca bundan faydalanacaklar.

– Kamu işçileri birinci 6 ayda için yüzde 12 , sonraki 6 ‘şar aylık dönemler için yüzde 5 olmak üzere ve enflasyon farkı da tabi yüzde 27’lik ortalama zam aldılar. Kamu aylık ücreti ortalama 5 bin 835 liraya ulaştı.

– Yüzde 34,62 oranında en düşük ücretli işçilerimiz bu TİS’ten istifade edecek, tüm işçilere yansıyan oran yüzde 27,10. Türk çalışma hayatında bir ilk olarak ilk defa toplam orana yaklaşık yüzde 3 oranında yansıyan bir hizmet zammı konusunda bir anlaşmaya vardık.

TÜRK-İŞ VE HAK-İŞ TALEPLERİ ORTAK BELİRLEMİŞTİ

Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, il özel idareleri, demiryolları, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüyle ilgili süreç 31 Mayıs’ta başlamıştı.

Türk-İş ve Hak-İş’in en düşük brüt ücretin 4 bin 800 liraya yükseltilmesi, 2021-2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 ay için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talebine hükümet, brüt ücreti 3 bin 577-3 bin 750 lira arası olanlara 100 lira, brüt ücreti 3 bin 750-4 bin lira arası olanlara 60 lira seyyanen zam ile yılın ilk 6 ayı yüzde 9, ikinci 6 ay yüzde 5 artı enflasyon farkı teklifiyle karşılık vermişti.

ORTALAMA AYLIK ÜCRETLERE YÜZDE 27.17 ZAM

İmzalanan toplu iş sözleşmesi uyarınca, asgari ücret almakta olan işçilerin ücretlerine öncelikle seyyanen 500 TL zam yapılacak. Bunun üzerine birinci 6 ay yüzde 12 zam yapıldıktan sonra aylık ücret 4 bin 566.80 TL’ye yükselecek. 2021’in ikinci yarısında ise yüzde 5 zam yapılacak ve 21 TL de hizmet (kıdem) zammı verilecek. Bu artışlarla birlikte yıllık kümülatif artış yüzde 34.62 olacak. En düşük ücretle çalışanlara yıllık bin 234.64 TL zam yapılacak.

Toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçilerin ortalama aylık ücretleri 4 bin 588.47 TL düzeyinde bulunuyor. Ortalama ücretlere öncelikle 284.20 TL’lik iyileştirmenin ardından yüzde 12 zam yapılacak. Böylece ilk yarı için ücretler 5 bin 457.39 TL olacak. Yılın ikinci yarısında ise yüzde 5 zamma ilave olarak işçilerin kıdem süresine göre değişen ortalama 105 TL hizmet zammı yapılacak. Bu artışlar sonucu ikinci yarıda işçinin eline ortalama 5 bin 835.26 TL geçecek. Ortalama ücretlerde yıllık kümülatif artış yüzde 27.17, toplam artış tutarı da bin 246.79 TL olacak.

Toplu sözleşmeler bazı işçiler için ocak ayından, bazıları için de mart ayından geçerli olarak uygulanacak. TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, geçmiş aylara ilişkin toplu sözleşmeden kaynaklı ücret farkının geciktirilmeksizin ödenmesini istedi.

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
USDTRY analizi ÇağrıMerkezin
Read More

USDTRY analizi

TÜİK Mart ayına ait ekonomik güven endeksini açıkladı. Açıklamaya göre Türkiye’de ekonomik güven Mart ayında 98.9 seviyesine yükseldi. TÜİK Mart ...
Part time kapanma ÇağrıMerkezin
Read More

Part time kapanma

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen korona virüs tedbirlerini açıkladı. Part time kapanma Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan merakla beklenen ...
Youtube video indir