Akbank, Bugün ve Yarın Öğle Tatili Olmaksızın Sabah 9’dan Akşam 7’ye Hizmet Verecek

Resmi Twitter hesabı üzerinden yeni bir açıklama daha paylaşan Akbank, ‘Akbank İnternet’ ve ‘Akbank Mobil’in yeniden hizmete başladığını duyurdu. Böylece Akbank’ın tüm hizmet kanalları yeniden hizmete açılmış oldu.
Akbank, Bugün ve Yarın Öğle Tatili Olmaksızın Sabah 9'dan Akşam 7'ye Hizmet Verecek ÇağrıMerkezin

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Akbank, 6 Temmuz Salı sabahından bu yana devam eden hizmet kesintisini nihayet çözüme kavuşturmuş gibi görünüyor. Geçtiğimiz saatlerde ATM’lerinin yeniden hizmet vermeye başladığını ve kartlı işlemlerin tüm ATM’lerden ve üye iş yerlerinden gerçekleştirilebileceğini açıklayan Akbank, şimdi de mobil ve internet bankacılığı hizmetlerinin geri geldiğini duyurdu.

Akbank tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Akbank İnternet ve Akbank Mobil’in de devreye girmesi ile birlikte tüm kanallarımız hizmete açıldı. Kanallarımızı titizlikle yakından izlemeye devam ediyoruz. Mağduriyet yaşayan müşterilerimizden ve paydaşlarımızdan bir kez daha özür dileriz. Müşterilerimiz mağduriyetlerinin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşabilirler” ifadelerine yer verildi.

Akbank’tan yeni açıklama: Sabah 9’dan akşam 7’ye hizmet vereceğiz

Akbank Çalışma Saatleri

Şubelerimiz, 8-9 Temmuz 2021 tarihlerinde müşterilerimize öğle saatleri de dahil olmak üzere 09.00-19.00 arasında kesintisiz hizmet verecektir.

ATM’ler ve Müşteri İletişim Merkezi de Hizmete Açıldı

Akbank, Twitter hesabından art arda yaptığı paylaşımla ATM’lerinin hizmete açıldığını duyurdu. Bankanın açıklaması şöyle: “ATM’lerimiz yeniden hizmet vermeye başladı. Kartlı işlemlerinizi, tüm ATM’lerimizden ve üye iş yerlerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca 12.07.2021 tarihine kadar tüm diğer banka ATM’lerinden Akbank Kart’ınızla yapacağınız para çekme ve yatırma, kredi kartı borç ödeme ve görüntüleme işlemlerinden diğer bankalar tarafından alınan ücretler iade edilecektir. Diğer kanallarımız kullanıma açıldıkça konuyla ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.“

Banka, ilk tweet’inden birkaç dakika sonra yaptığı paylaşımla müşteri iletişim merkezlerinin de hizmete açıldığını duyurdu. Bankanın ikinci açıklamasında da şu ifadelere yer verildi: “ATM’lerimizin ve kartlı işlemlerin devreye girmesinin ardından Müşteri İletişim Merkezimi de hizmet vermeye başladıKonuyla ilgili gelişmeleri paylaşama devam edeceğiz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Akbank Şikayet Hattı ÇağrıMerkezin
Read More

Akbank Şikayet Hattı

Akbank ile ilgili bir problem mi yaşadınız? Banka ile ilgili bir şikayetiniz mi var? Burada yer bilgiler işinize yarayacaktır.