Instagram video indir

ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme

BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntü ile başlayabilir ki dünkü karar sonrasında kontrat da akşam seansını yükselişle kapattı. Tam kapanma …
ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin

BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntü ile başlayabilir ki dünkü karar sonrasında kontrat da akşam seansını yükselişle kapattı. Tam kapanma ihtimali endeks tarafında bu hafta baskıya yol açmıştı. Endeksin 1.400 seviyesini hedefleyebileceğini düşünüyoruz.(Ziraat Yatırım)

ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin
*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisine karşın ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme sonrasında dün Nasdaq teknoloji endeksi %1 oranında değer kazandı. S&P500 endeksi ise zirve yeniledi. Bu sabaha bakıldığında, Asya’da Japonya hariç çoğu borsa artı bölgede seyrederken, ABD vadelileri yatay. Diğer yandan, Dolar endeksi (DXY) son üç haftanın en düşük seviyelerinde hareket ediyor. Yurtdışı piyasalardaki görüntü ve dün Kabine Toplantısı sonrasında çıkan kısmi kapanma kararı ile BIST100 endeksi güne alıcılı bir görüntü ile başlayabilir ki dünkü karar sonrasında kontrat da akşam seansını yükselişle kapattı. Tam kapanma ihtimali endeks tarafında bu hafta baskıya yol açmıştı. Endeksin 1.400 seviyesini hedefleyebileceğini düşünüyoruz.

ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin
ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin
       

 

MAKROEKONOMİ

ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin    

Bugün yurt içinde veri takvimi sakin, yurt dışı tarafta veri takvimine bakıldığında,
 
ABD tarafında, günün odak noktasında TSİ 19’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın Economic Club of Washington’un düzenleyeceği etkinlikteki konuşması olacak. Ayrıca TSİ 21’de Fed’in 12 adet bölge başkanlıklarından gelen ekonomik verilerle oluşturulan Bej Kitap raporu yayınlanacak. Raporda, ABD’de ilgili bölgelerdeki ekonomik toparlanmanın seyrine ve gelecek dönem beklentilerine yönelik değerlendirmeler izlenecek. Öte yandan, TSİ 16.15’te Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın, TSİ 21.30’da New York Fed Başkanı John Williams’ın ve TSİ 23’te Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic’in konuşmaları izlenecek. JPMorgan, Goldman Sachs ve Wells Fargo’nun birinci çeyrek bilançoları takip edilecek.
 
Avrupa tarafında ise, TSİ 17’de ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. Ayrıca TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde şubat ayına ilişkin sanayi üretiminin kısıtlayıcı tedbirlerin sürmesinin etkisiyle aylık bazda -%1,1 oranında gerilemesi beklenirken, yıllık bazda -%0,9 oranında daralması bekleniyor.

Bunun yanında, TSİ 11’de Uluslararası Enerji Ajansı’nın Aylık Raporu yayınlanacak.

Dün Almanya ve ABD’de açıklanan veriler izlendi.

  • Almanya’da nisanda ZEW cari durum endeksi -48,8 seviyesine iyileşerek beklentileri aştı, ancak beklentiler endeksi 79’a hafif yükselmesi beklenirken 70,7 seviyesine geriledi.
  • ABD TÜFE aylık bazda %0,6 artarken, yıllık bazda %1,7’den %2,6’ya yükseldi ve böylelikle enflasyon son 2,5 senenin en yükseğinde gerçekleşti. Bu artışta temel belirleyici petrol fiyatlarındaki artış oldu. Gıda ve enerjiyi dışlayan çekirdek enflasyon ise aylık %0,3 artarak %1,3’ten %1,6’ya yükseldi. Geçtiğimiz sene nisan ve mayıs ayında TÜFE sırasıyla -%0,4 ve -%0,8 gelmişti ve bu nedenle önümüzdeki aylarda baz etkisi de enflasyona yukarı yönlü etki yapacak. Ayrıca bu ay her ne kadar gıda enflasyonu %0,1 artsa da hem uluslararası gıda fiyatlarındaki seyir ve normalleşme ile artacak talep ve artması olası enerji fiyatları ve üretimde yaşanan tedarik zinciri zorlukları ayrıca çıkarılan devasa teşvik paketleri de önümüzdeki dönemde enflasyon için yukarı yönlü riskler oluşturmakta. Fed’in 2021 yılı için ise beklentisi ortalama enflasyonun %2,4 oluşması yönünde. Fed yetkilileri ise enflasyon konusunda olası artışların olacağını fakat bunun ılımlı ve geçici olacağı fikrini birçok kez dile getirdi. Önümüzdeki süreçte enflasyondaki olası kalıcı artışlar Fed’in politikalarına yön verecek ana unsurlardan biri.

Şubat ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, yıllık %8,8 artış sergileyerek %9,2 olan beklentinin hafif altında kaldı. Bununla birlikte ağustostan bu yana sanayi üretiminde yıllık %10 civarında güçlü artışlar görmekteyiz. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise aylık %0,1 artışla ağustostan bu yana ortalaması olan %1,4 artışın altında kaldı.
 
Mart ayında imalat PMI 51,7’den 52,6’ya yükselerek genişleme bölgesinde kalmaya devam etti, ihracatımız da mart ayında rekor seviyeye çıktı. Bu da sanayi üretimindeki pozitif görünümün mart ayında sürdüğüne işaret ediyor.
ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin

Hatırda Kalması Gerekenler:

  • Sanayi üretimini aylık bazdaki %0,1 artışa göre incelediğimizde; imalat sanayi +0,2 puan, elektrik, gaz ve buhar sektörü +0,1 puan; madencilik sektörü -0,1 puan etkide bulunmuş. Alt kalem bazında, yatırımların göstergesi niteliğindeki sermaye malı imalatı +0,6 puanla tek pozitif etkileyen kalem olmuş. İhracatımızda yaklaşık %50 pay ile 1. sırada yer alan ara malı, ocak ayında sanayi üretimini yukarı çeken ana kalemdi, şubat ayında ise resim tersine dönmüş.
  • Sanayi üretimindeki güçlü seyir 1. çeyrekte, geçen sene son çeyrekteki büyümeye yakın veya üzerinde bir rakam görebileceğimizi işaret ediyor. Talep görünümüne ışık tutan kredi kartı ve banka kartı harcamalarındaki artış, nisan başlangıcında devam ediyor, turizm sezonu öncesi dün açıklanan kısıtlamalar ise harcamaların hız kesmesine neden olabilir. Bununla birlikte sanayi üretiminde nisan ve mayısta daha yüksek olsa da mart itibarıyla da baz etkisi devreye girecek. Bu gelişmeler ışığında %5’in üzerinde güçlü bir büyümeyle yılı bitirmemiz mümkün gözüküyor.

ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin
 

ŞİRKET HABERLERİ 

Emlak Konut GYO (EKGYO, Nötr): Şirket projelerinden İstanbul Avcılar Ispartakule 6. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (Tem 34 Tahtakale)’nin Yüklenicisi ile yapılan Protokol ile Asgari Şirket Payı Toplam geliri 40,1mnTL’den 58,3mn TL’ye artmıştır.

11 Mart 2021 Tarihli Emlak Konut GYO Raporumuz için tıklayınız…

Pegasus (PGSUS, Nötr): Mart ayı yolcu sayısı 1,29mn kişi ile 2020’nin aynı döneminin %4 altında gerçeklemiştir. Yolcu doluluk oranı ise 2,4 puan azalışla %77,5’i göstermiştir. Mart ayıyla birlikte ilk çeyrek tamamlanmıştır. Buna göre 1Ç2021’nin yolcu sayısı %45 azalışla 3,40mn seviyesinde gerçekleşmiştir. İlgili dönemin yolcu doluluk oranı ise 2020’nin aynı dönemine göre 9,9 puan azalışla %76,7’yi göstermiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Nötr): Mart ayı yolcu sayısı 2,54mn kişi ile 2020’nin aynı döneminin %9,8 altında gerçeklemiştir. Yolcu doluluk oranı ise 0,8 puan artışla %65,6’yı göstermiştir. Taşınan Kargo-Posta, Mart 2020 döneminde 128.651 ton iken, 2021 yılının aynı döneminde %23,1’lik artışla 158.353 tona ulaşmıştır. Mart ayıyla birlikte ilk çeyrek tamamlanmıştır. Buna göre 1Ç2021’nin yolcu sayısı %52,1 azalışla 6,44mn seviyesinde gerçekleşmiştir. İlgili dönemin yolcu doluluk oranı ise 2020’nin aynı dönemine göre 13,4 puan azalışla %62,6’yı göstermiştir. Ek olarak, Taşınan Kargo-Posta, Ocak – Mart 2020 döneminde 379.624 ton iken, 2021 yılının aynı döneminde %13,5’lik artışla 430.766 ton olarak gerçekleşmiştir. 2021 Mart ayı sonunda filodaki uçak sayısı 362 adettir.

5 Mart 2021 Tarihli THY Raporumuz için tıklayınız…

Vestel Elektronik (VESTL, Nötr): 12.04.2021 tarihinde Vestel Beyaz Eşya (VESBE, Sınırlı Pozitif) payları ile ilgili olarak 55 fiyattan 4mn adet satış işlemi ortaklıkça gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Şirket’in Vestel Beyaz Eşya sermayesindeki payı 12.04.2021 tarihi itibarıyla %85,17’ye gerilemiştir.

SEKTÖR HABERLERİ 

Borsa İstanbul: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, FENER.E payları 14/04/2021 tarihinden (seans başından) itibaren 28/04/2021 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ALCAR.EFLAP.E ve RTALB.E paylarında 14/04/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/04/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir. SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

Dardanel (DARDL): Dardanel, Edirne Enez’de kurulacak imalat tesisine 127,8 milyon TL tutarda yatırıma yönelik yatırım teşvik belgesinin onayı için başvuruda bulunulmasına karar verdi. Şirketten yapılan açıklamada, Edirne-Enez’de ton balığı konserve fabrikasının inşaat ve tesis yatırımına ilişkin olarak 127,8mn TL harcama tutarı ile çeşitli vergi, sigorta primi ve faiz teşviklerinden yararlanmak amacı ile hazırlanan “atırım Teşvik Belgesi’nin onayı için ilgili kamu makamlarına başvuruda bulunulmasına karar verildiği belirtildi.    

Papilon Savunma (PAPIL): Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı ile Türkiye genelinde kullanılmakta olan Otomatik Parmak ve Avuç İzi Teşhis Sistemi’nin (Papilon APFİS) 31.12.2021 tarihine kadar devam edecek olan parçalı bakım ve onarımı işi için 6,85mn TL+KDV tutarlı sözleşme imzalanmıştır.

Reysaş GYO (RYGYO): Şirketin 09/04/2021 tarih ve 636 nolu Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda; Adana İli Sarıçam İlçesi Dağcı Mahallesi 151 Ada 1 ve 2 nolu Parseller üzerinde bulunan Nurtav Yumurta Tarım Hayvancılık Gıda İnş.San.Tic.Ltd.Şti.’ye ait 38.472,23 m2’lik gayrimenkul ile Adana İli Sarıçam İlçesi Dağcı Mahallesi 151 Ada 9 nolu Parsel üzerinde bulunan Hatice Aloğlu’na ait 10.580,50 m2’lik gayrimenkul KDV dahil 16.761.000 TL bedel ile peşin olarak satın alınmıştır. Söz konusu arsa üzerine, Şirket’in kiracısı Pioneer Tohumculuk A.Ş. (USA)’ya teslim edilmek üzere yaklaşık 31.000 m2’lik lojistik depo inşa edilecek olup, teslimin Ekim 2021 tarihinde yapılması planlanmaktadır.
  
FAİZ PİYASALARI

Salı günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 52 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 317 milyar TL  oldu.
ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin
ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,67 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,62-%1,70 bandında hareketin ardından %1,62 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisinde kısa vadeli tarafta faizlerde düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise sınırlı artışlar görüldü. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 30 baz puana yaklaşan düşüşler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 5 baz puana varan sınırlı yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

ABD on yıllık tahvil faizinde yaşanan gerileme ÇağrıMerkezin

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
Merkez pas geçer gibi ÇağrıMerkezin
Read More

Merkez pas geçer gibi

Mart enflasyonu rekorlarla geldi. tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon 6. ayda da yükselişini sürdürdü ve Mart ayında %1,08’lik artışla yıllık ...
Kamu işçilerine verilecek zam oranları belli oldu ÇağrıMerkezin
Read More

Kamu işçilerine verilecek zam oranları belli oldu

700 binden fazla işçiyi ilgilendiren Toplu iş sözleşme görüşmeleri Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı. kamu işçilerine ilk 6 ay için yüzde 12, sonraki 6'şar aylık dönemler için yüzde 5 + enflasyon farkı kadar zam yapıldı. En düşük ücretlilere 500 TL düzeltme yapıldı. Kamudaki işçilerin taban ücreti 4 bin 100 liraya yükseltildi. Aylık ortalama ücret ise 5 bin 835 liraya ulaştı. Bakan Bilgin "Tüm işçilere yansıyan oran yüzde 27.10. Bunun kamuya maliyeti vardır ama bu maliyeti dikkate alan bir yaklaşımı Türk ekonomisi imkanları içinde gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi
Youtube video indir