Instagram video indir

Gökçen: “Geleceğin hakim, savcı ve avukatlarının yüzde 74,1’i mesleki geleceğinden kaygılı”

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Türkiye’nin çeşitli illerinden hukuk fakültesi …
Gökçen: "Geleceğin hakim, savcı ve avukatlarının yüzde 74,1'i mesleki geleceğinden kaygılı" ÇağrıMerkezin

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Türkiye’nin çeşitli illerinden hukuk fakültesi öğrencileriyle birlikte bir çalıştay düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Türkiye’nin çeşitli illerinden hukuk fakültesi öğrencileriyle birlikte bir çalıştay düzenledi. Çalıştay öncesinde 665 öğrenciyle görüşüldü ve hukuk eğitimi sorunları hakkında öğrencilerden bilgiler alındı. Anket sonuçlarının ve eğitimde yaşanan sorunların paylaşıldığı çalıştay sonucunda hazırlanan raporda öğrencilerin anlatımlarından kesitlere ve çözüm önerilerine de yer verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, çalışmanın sonuçlarını şu sözlerle paylaştı:

“Türkiye’nin dört bir yanından hukuk fakültesi öğrencileriyle konuştuk ve sorunların büyük ölçüde ortaklaştığını gördük. Geleceğin hakimleri, savcıları, avukatları ve diplomatları olan gençler, hukuk fakültelerinin kontenjanlarının fazlalığından, eğitimde güncel konulara ve yeni gelişen alanlara yer verilmemesinden, ezberci ve teorik ağırlıklı eğitimden, yabancı dil eğitiminin olmamasından, karar alma süreçlerinde öğrencilerin dışlanmasından , siyasi baskılar ve ideolojik dayatmadan, pandemi döneminde yaşanan eşitsizliklerden, kütüphanelerin yetersizliğinden, stajyer avukatların sorunlarından ve sosyal etkinliklerin yetersiz olmasından şikayetçiler. Öğrenci arkadaşlarımızdan biri ‘Sıra arkadaşımız bir sivil polis’ derken başka bir arkadaşımız da ‘Okulumuza kütüphane yapmak isteyen özel şirketlerin bulunmasına rağmen rektörlüğün bunu reddettiği söyleniyor’ ifadelerini kullandı. Görüştüğümüz 663 öğrencinin yüzde 74,1’i, hukuk eğitiminin geçmişe göre kötüye gittiğini söylüyor. Öğrencilere ‘Okulunuz sizlere yabancı dilinizi geliştirebilmeniz için yeterli imkanı sağlıyor mu’ diye sorduğumuzda yalnızca yüzde 22,3’ünün ‘Evet’ cevabını verdiğini görüyoruz. Öğrencilerin yüzde 74,1’i mesleki geleceğiyle ilgili kaygılı olduğunu ifade ediyor. Öğrencilerin yalnızca yüzde 23,9’u ekonomik faktörlerin eğitimlerini etkilemediğini dile getiriyor.

Gençlere çözüm önerilerini sorduğumuzda ise kontenjanların azaltılması, giriş puanının yüksektilmesi, fakültelerde mesleki pratiklere dahil olma şansını yakalayabilecekleri hukuk kliniklerinin kurulması, pandemi döneminde eşitlikçi politikaların yürütülmesi, öğrencilerin karar alma süreçlerinde ve üniversite yönetiminde temsil imkanının sunulması, hukuk kaynaklarına tek yerden ulaşımın sağlanması ve ifade özgürlüğünün güvence altına alınması cevaplarını alıyoruz.

Yargıya güvenin rekor seviyede düştüğü ülkemizde yargı sisteminin unsurlarını oluşturacak olan gençler; eğitim, gelecek kaygısı ve özgürlük sorunlarını derinden yaşıyor. İyi planlama, ekonomik buhranın etkilerini azaltacak bir sosyal devlet anlayışı, ifade özgürlüğü, üniversitelerde demokratikleşme ve bilimsel yöntemlerle hukuk fakültelerinin eğitiminin tekrar gözden geçirilmesi, toplumumuzun adalet talebini karşılamak için çok acil bir ihtiyaç. Gençleri dinlediğinizde, gençlerle konuştuğunuzda bu sorunlar siyasi parti ayrımı gözetmeksizin çok net bir biçimde karşınıza çıkıyor. Çözüm ise yine gençlerde.”

 Hukuk fakülteleri çalıştay raporu

https://iys.chp.org.tr/Moduls/EPosta/KontrolEposta.aspx?epostaId=68672e5c-0498-418a-a7de-723a6a59b3ea&epostaLink=https://cdn.chp.org.tr/iys/eposta/Attachment/hukuk-fakulteleri-calistayi-2.pdf

Kaynak: CHP
Hibya Haber Ajansı

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 0 / 5. Oylama Sayısı: 0

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts
2020 Tokyo Olimpiyatları hangi kanalda, saat kaçta yayınlanacak? Tokyo Olimpiyat oyunları yayın akışı! 24 Temmuz 2021 ÇağrıMerkezin
Read More

2020 Tokyo Olimpiyatları hangi kanalda, saat kaçta yayınlanacak? Tokyo Olimpiyat oyunları yayın akışı! 24 Temmuz 2021

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bu tarihlere ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları için geri sayım başladı. Japonya'nın başkenti Tokyo'nun ev sahipliğinde düzenlenen 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın programı belli oldu. Peki, 23 Temmuz - 8 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenecek Tokyo Olimpiyatları hangi kanalda yayınlanacak? İşte 2020 Tokyo Olimpiyat oyunları yayın akışı..
Youtube video indir