Instagram video indir

Amerikadan Türkiyeye Para Gönderme İçin 10 Alternatif

Amerikadan Türkiyeye Para Gönderme İçin 10 Alternatif ÇağrıMerkezin

Amerika’dan Türkiye’ye Gönderme: En Ucuz Yolu

ABD’den Türkiye’ye para göndermek istediğinizde ilk akla gelen seçenek banka transferi olacaktır. Bu işlemi Amerika’da tüm bankalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu uluslararası para transfer yöntemi SWIFT olarak anılır fakat dünyanın globalleşmesiyle bu konuda daha iyi çözümler sunan şirketler ortaya çıkmaya başladı.

Wise(eski adıyla Transferwise) siz ABD’den Türkiye’ye para göndermek istediğinizde bunu 1 gün içerisinde bankalardan ve Western Union gibi alternatif yöntemlerden çok daha düşük komisyonlarla tamamlamanızı sağlıyor.

Bu sayede kur farkına da takılmadan Amerika’dan Türkiye’ye dolar göndermek istediğinizde bunu hızlıca gerçekleştirebilir, bu parayı da güncel kurdan çevrilmiş şekliyle TL hesabınıza çekebilirsiniz. Şimdi Wise’la bu işlemi nasıl tamamlayabileceğinizi biraz daha açalım.

1-Bankadan Para Gönderme

Türk Bankaları kanalıyla Türk Bankasından Türk Bankasına para transferi yapabilirsiniz. Bununla birlikte ülkemizde faaliyet gösteren uluslarası bankalar kanalıyla da aynı şekilde gönderim yapabilirsiniz. Bu belirttiğimiz yöntemlerde gönderim masraflarınız daha düşük olacaktır. Elbette X bankasından Y bankasına da para gönderimi yapabilirsiniz. Bu durumda maliyetleriniz daha yüksek olacaktır. Bankalar arasında uluslararası para transferi yapmak istiyorsanız; bu noktada bankanızın SWIFT kodlarına ihtiyaç duyacaksınız.

Amerika’dan Türkiye’ye Wire Transfer – Banka Transferi Yapmak

Başta da bahsettiğimiz gibi en bilindik ve klasik olan yöntem Amerika’dan Türkiye’ye doğrudan banka transferiyle para göndermek. Bu işlemi tamamlarken ABD’de halihazırda kullandığınız banka aracılığıyla işleminizi tamamlayabilirsiniz. Adım adım izleyeceğiniz işlemler bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Özellikle de Amerika – Türkiye arasındaki saat farkı işlemlerinizde belli gecikmelere de sebep olabilir. Bunu da hesaba katarak para göndermenizde fayda var. SWIFT işlemleri de genellikle aynı hafta içerisinde gerçekleşir fakat süre anlamında Wise’ın daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün.

Bu işlemi yaparken Türkiye’de para göndereceğiniz bankanın SWIFT kodunu bilmeniz gerekiyor. Türkiye’deki bankaların SWIFT/BIC kodlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Banka Adı Swift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift Kodu TGBATRIS
Akbank Swift Kodu AKBKTRIS
Türkiye İş Bankası Swift Kodu ISBKTRIS
ING Bank Swift Kodu INGBTRIS
Ziraat Bankası Swift Kodu TCZBTR2A
Halk Bankası Swift Kodu TRHBTR2A
Türkiye Finans Swift Kodu AFKBTRIS
VakıfBank Swift Kodu TVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift Kodu TEBUTRIS
Yapı Kredi Swift Kodu YAPITRISFEX
Finansbank Swift Kodu FNNBTRIS

2-TransferWise

Para transferi konusunda ihtiyaç arttıkça her geçen gün yeni firmalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Yeni firmaların kurulmasının yanı sıra; mevcut eski ve köklü firmalar da kendilerini yenilemek adına faaliyetlerini geliştirmeye ve müşterilerinin işlerini kolaylaştırmaya çalışıyorlar. Bu firmalardan birisi de TransferWise. TransferWise ABD ‘den uygun maliyetle Türkiyeye para gönderebileceğiniz firmalarında başında geliyor diyebiliriz. Ücret ve kesintiler; gönderilen miktara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Dolayısıyla ayrıca bir yazı konusu olan TransferWise ile ilgili tüm rakam ve detaylar için https://transferwiseturkiye.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

3-PTT

PTT, bünyesinde yurt dışından da para havalesi sağlayan bir sistem barındırmaktadır. Bu sistem üzerinden ABD den Türkiyeye para gönderebilir ya da tam tersi istikamete para transferi yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için https://www.ytb.gov.tr/soru-cevap/ptt-araciligiyla-para-havalesi adresini ziyaret edebilirsiniz.

4-Moneygram

Eski ve bilinen bir şirket olan Moneygram üzerinden de ABD den Türkiye ye kolaylık para gönderebilirsiniz. Moneygram ile çalışan bankalar üzerinden bu işlemleri yapabilir, bunun yanı sıra diğer Moneygram acenteleri ile de çalışabilirsiniz. Sistem oldukça basittir. Para Gönderim formunu doldurup, ilgili parayı Moneygram acentesine teslim ettikten sonra karşı tarafa para çekim kodunu bildirmeniz yeterli olacaktır. Karşı taraf bu kodla parayı yine Moneygram acentesinden ya da anlaşmalı bankadan çekebilir.

5-Western Union

Uluslarası Para transferi konusunda ister istemez bilindik sistemlerin başında Western Union geliyor diyebiliriz. Western Union ile ABD den Türkiye ye anında para gönderimi yapabilirsiniz. ABD den Türkiye ye gelen Western Union ödemelerinizi, Türkiye ‘deki PTT şubelerinden tahsil edebilirsiniz. Bunun için gönderim yapan tarafın size para çekim kodunu bildirmesi yeterli olacaktır. Yanınızda kimlik fotokopisi ve kimliğinizin aslını bulundurmayı unutmayınız.

6-Kripto Para

Kripto paralar henüz sisteme yeni adapte oluyor desek te, kullanımının çok fazla yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Özellikle komisyon ve gönderim masrafı anlamında; uluslarası para transferi konusunda en düşük maliyeti olan sistem kripto paralardır. Örneğin; Ripple (XRP) ile yapacağınız 10.000.000 dolarlık bir transferde bile gönderim ücretiniz 1 dolar civarı olacaktır. Burada diğer masraflarınız; gelen Ripple coinleri TL ye çevirirken ilgili borsada ödeyeceğiniz alım satım komisyonudur. Bu komisyonlar da binde 2 civarındadır. Borsada borsaya farklılık gösterebilecektir. Kaba bir hesapla; 10.000.000 (on milyon) dolarlık bir para transferinde kripto para ile tahmini masrafınız 20.000 dolar civarı olacaktır. Bu masraf ise, gönderim masrafı değil tamamen paranızı TL ye çevirme masrafıdır.

7-Payoneer

PayPal ‘ın ülkemizden ayrılma ve faaliyetlerini durdurma kararı alması ile birlikte Payoneer dediğimiz alternatif sistem oldukça rağbet görmektedir. Birçok Amazon satıcısı Payoneer üzerinden ödemelerini almaya devam etmektedir. Payoneer sisteminde para gönderim masrafları düşük olup, özellikle Payoneer Kart kullanılması halinde daha da ekonomik hale gelecektir. Kart kullanımı dışında Payoneer hesabınızdaki dolarları direkt olarak Türkiyedeki banka hesabına gönderebilirsiniz. Bu noktada kur farkından dolayı bir miktar zarar edebilmeniz mümkün. Ancak küçük ve orta ölçekli para transferi için Payoneer de değerlendirilebilir.

8-Kredi Kartı

Her ne kadar çok resmi bir işlem olmasa da; küçük çaplı para transferinde komisyon bedelleri ödemek yerine, internet üzerinden ödeme alan veya sanal posu olan bir tanıdığınız vasıtasıyla ABD den Türkiyeye kredi kartı ile para gönderimi yapabilirsiniz.

9-Kurye

Yine ilkel yöntemlerden birisi olsa da; küçük çaplı para transferli için en düşük maliyetli yöntemlerden birisi de kuryeler diyebiliriz. ABD ve Türkiye arası sürekli seyahat eden tanıdıklarınız vasıtası ile ABD den Türkiyeye para gönderimi yapabilirsiniz.

10-EcoPayz

Western Union ve TransferWise ile benzer bir sistem olan EcoPayz ile ABD den Türkiyeye para gönderebilirsiniz. Komisyon oranları ve çekim ücretleri için EcoPayz ‘in resmi internet sitesini buradan https://www.ecopayz.com/tr/ ziyaret edebilirsiniz.

Amerika’dan Türkiye’ye Para Gönderme Kaç Gün Sürer?

Bu yazıda çeşitli para gönderme yollarından bahsederken bu yöntemlerin avantajlarını komisyon oranları, kur çevrim oranları gibi finansal koşullar üzerinden ele aldık. Peki bu transferini anında yapmanız gerekiyorsa bu noktada ne yapabileceğinize de bir göz atalım.

Bu konuda Western Union anında yapılan işlemlerle rakipsiz durumda. Amerika’dan işleminizi yapıp size verilen kodu aldıktan sonra bunu Türkiye’de para transferini yapmak istediğiniz kişiye iletebilirsiniz ve alıcı bu kod yardımıyla kişi herhangi bir Western Union noktasından parasına anında ulaşabilir.

Bu yöntemde beklemeye gerek yoktur fakat komisyon oranları çok daha yüksektir. Alternatif yöntemlere yurtdışından Türkiye’ye en ucuz para gönderme yazımızda daha detaylı bir şekilde değindiğimizi de hatırlatalım.

Alıcının paraya anında ulaşmasını gerektiren bir durum yoksa Wise ile Amerika’dan Türkiye’ye para gönderirken işlemin 1-2 gün içinde tamamlandığını belirtelim.

Tecrübelerimiz bize genellikle 24 saatte paranın alıcının hesabına geçtiğini gösteriyor. Bu da genellikle bankalardan daha hızlı ve acil bir durum olmadıkça gayet yeterli bir hız. Bankalara baktığımızda ise SWIFT işlemini uygulamaları en geç 3 iş günü içinde tamamlanmaktadır.

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts
Youtube video indir