Instagram video indir

2021 Yılında Bakanlar ne kadar maaş alıyor?

2021 Yılında Bakanlar ne kadar maaş alıyor? ÇağrıMerkezin

Dünyada ülkeler hükümetlerle yönetilmektedir. Hükümetler devleti yönetmek üzere seçimle görevlendirilen yöneticileri ifade eder. Hükümet olan yöneticiler devleti bakanlıklarla yönetir. Ülkede pek çok bakanlık bulunur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında Cumhurbaşkanı seçimi sonrasında kabine üyeleri yani bakanlar belirlenmektedir.  Bu kişiler ülkedeki en önemli kişiler haline gelmektedir çünkü direkt olarak ülkeye yön verme yetkisine sahiptirler. Bu nedenle bakanların aylık gelirleri, maaşları sık sık merak edilmektedir. Peki bakan maaşları 2021 ne kadar?

Bakan Nedir? Ne Demek? Bakan Kimdir?

Bakan, devletin en önemli kurumlarından olan bakanlıkların başındaki isimdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi uyarınca Cumhurbaşkanı tarafındanseçilir. Geçmişte parlamenter sistemde milletvekilleri arasından bakan seçilirken, günümüzde dışarıdan da seçilmektedir. Bakan kelimesi en yetkili devlet görevlilerinden biridir ve nazır, vekil, icra vekili anlamına gelmektedir. 

Türkiye’de Kaç Tane Bakanlık Var? Bakanlıklar Listesi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde 16 tane bakanlık bulunmaktadır. Bu bakanlık görev ve yetkileri kapsamında ülke politikaları oluşturur ve ülkeyi yönetir. Her bakanlığın görev alanı farklıdır. İşte Türkiye’deki bakanlıkların listesi;

 • Adalet Bakanlığı
 • Dışişleri Bakanlığı
 • İçişleri Bakanlığı
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Milli Savunma Bakanlığı
 • Sağlık Bakanlığı
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı
 • Ticaret Bakanlığı
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Bakan Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2021

Bakanlar her ne kadar ülkedeki en ünlü, en güçlü, en fazla yetkiye sahip kişiler olsa da işin pek çok zorluğu vardır. Türkiye gibi siyasetin her şeyin merkezinde olduğu ülkelerde baskı, eleştiri, kutuplaşma son derece yoğundur. Bu nedenle bakanlar okların üzerinde olduğu bir hedef tahtası olmaktadır çoğu zaman. Ancak ülkeyi, milyonlarca vatandaşın hayatını doğrudan etkileyen bu kişilerin bu şekilde çalışmaya alışması gerekir.

Bakanlar 7 gün 24 saat anlayışıyla çalışır. İş asla bitmez. Her an iştedirler. Ayrıca özel hayatlarından, ailelerinden ve çocuklarından uzak kalmak zorunda kalabilirler. Bu işin olumsuzlukları olduğu gibi olumlu yönleri de bulunur. Bakanların yardımcılarından oluşan bir ekibi bulunur. Devletin pek çok imkanından faydalanabilirler. Ayrıca halkın hafızasında yer edinirler. Geçmişte bakan olarak görev yapmış pek çok kişi hala hatırlanmaktadır.

Bakan Maaşları 2021 Ne Kadar?

Türkiye’deki en popüler kişiler hiç şüphesiz bakanlardır. Gazete, televizyon ve dergilerde her gün gördüğümüz bu kişilerin ne iş yaptığı, nasıl bakan olunacağı merak edilir. Ancak en çok sorulan soru “Bakan maaşları, ücretleri, gelirleri ne kadar?” sorusudur. Bakanlar hayat sigortası, şoför ve güvenlik hizmetleri, özel makam aracı, ek ödenek, tazminat, teknolojik aletler, konut vb. devlet imkanlarının tamamından faydalanır. Bunun yanı sıra aylık gelirleri de oldukça yüksektir. Bakan maaşları2021 20 bin TL civarındadır. Üstelik her yıl gelirleri artmaktadır.

Hangi partinin kaç milletvekili var?

Parti Adı Üye Sayısı
Adalet ve Kalkınma Partisi 291
Cumhuriyet Halk Partisi 139
Halkların Demokratik Partisi 61
Milliyetçi Hareket Partisi 49
İyi Parti 37
Türkiye İşçi Partisi 2
Büyük Birlik Partisi 1
Demokrat Parti 1
Demokratik Bölgeler Partisi 1
Saadet Partisi 1
Bağımsız Milletvekili 6
Toplam 589
2021 Yılında Bakanlar ne kadar maaş alıyor? ÇağrıMerkezin

İç işleri Bakanı Maaşı ve Milletvekili Maaşı

Milletvekili maaşı: 25 bin TL
Emekli milletvekili maaşı: 15 bin TL
Bakan Maaşı: 17.500 TL

Total
0
Shares
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts
Youtube video indir