PTT Kart İnternet Alışverişi Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

PTT Kart İnternet Alışverişi Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır? ÇağrıMerkezin

Pttkart Nedir?

Şirketimiz bünyesindeki gerçek kişi posta çeki hesap sahiplerinin, hesaplarındaki bakiyeleri banka ATM’lerinden nakit çekim, yurtiçi/yurtdışı alışverişlerde nakit yerine kullanabilmesi ve Pttmatik’lerde nakit çekim ile birlikte fatura ödeme, anlaşmalı Kuruluş ödemeleri, aktarma vb. işlemleri yapabilmelerini sağlayan ödeme aracıdır.

Nasıl Pttkart sahibi olabilirim?

Müşterilerimizin Pttkart alabilmeleri için herhangi bir PTT İşyerine müracaat ederek Posta Çeki Hesabı açtırmaları yeterlidir.

Ayrıca Şirketimiz aracılığı ile emekli maaşı alan müşterilerimize ve Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı (ASAL ) yapılan ödemeler için silah altına alınan tüm yükümlülere Pttkart verilmektedir.

Pttkart projeleri kapsamında Esnaflara özel Esnaf Pttkart, Memursen üyelerine özel Motif kart, Üniversite öğrencileri ile idari ve akademik personellerine Kampüs Pttkart verilmektedir.

Pttkartlar için herhangi bir ücret alınıyor mu?

Pttkart’larda herhangi bir kart aidatı, işletim ücret vb. bulunmamaktadır.

Pttkart’lar ile internet üzerinden alışveriş yapılabilir mi?

Pttkart’lar ile 3D secure uygulaması ile internet üzerinden alışveriş yapılabilmektedir.

 • Kartınızı teslim aldığınız andan itibaren kartınızla ilgili sorumluluğunuz başlamaktadır.
 • Güvenliğiniz için lütfen kartınızın arkasını imzalayınız.
 • Şifrenizi 444 1 788 PTT Çağrı Merkezi’ni arayarak ya da size en yakın PTT işyerinden alabilirsiniz.
 • Şifrenizi PTT İşyerinden veya Pttmatik’lerden değiştiriniz. Güvenliğiniz için kartınızın şifresini diğer kişilerle paylaşmayınız. Çağrı merkezi aracılığı ile şifre alabilmeniz için GSM numaranızın PTT sistemlerinde tanımlı olması gerekmektedir.
 • Şifrenizi belirlerken güvenliğiniz için doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir rakamlar kullanmayınız.
 • Kartınızın şifresini unutmanız halinde 444 1 788 PTT Çağrı Merkezi’ne ya da en yakın PTT işyerine başvurunuz.
 • Kartınızın kaybolması veya çalınması halinde lütfen en kısa sürede 444 1 788 no.lu PTT Çağrı Merkezi’ni arayınız.
 • Hesap özetiniz Türk Lirası (TL) olarak düzenlenir. Yabancı para ile yapılan işlemler, uluslararası kart kuruluşlarınca ABD Doları’na (USD) çevrilerek karşılığı olan Türk Lirası (TL) olarak hesabınıza borç kaydedilir.
 • Ev / iş adresiniz veya diğer iletişim bilgilerinizdeki değişiklikleri 15 (on beş) gün içinde en yakın PTT işyerine bildirmeniz gerekmektedir.
 • Maaşınızı PTT’den alan hak sahibi veya asker yükümlüsü; Esnaf Pttkart, Motif Kart ve Kampüs Pttkart sahibi iseniz, tarafınıza gönderilen kartla işlem yapabilmeniz için size en yakın PTT işyerine geçerli bir kimlik belgesi ile müracaat ederek hesap aktivasyon işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.​

PTT Kart İnternet Alışverişi Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü yürüttüğü çalışmalara bankacılık işlemlerini de ilave etti. Bu doğrultuda banka kartı olarak kullanılabilen kartlar üretildi. Online olarak alışveriş yapmak isteyen Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi müşterilerinin öncelikle kartı internet kullanımına açtırmaları gereklidir. Aksi taktirde internet üzerinden yapılan alışverişlerde, PTT banka kartınızı kullandığınızda hata ile karşılaşabilirsiniz.

PTT kart internet alışverişi açtırma için en yakın şubeye başvuruda bulunmaları gereklidir. Şimdilik müşteri hizmetleri ya da PTT Bank online işlemler bölümünden bu işlemi gerçekleştiremiyorsunuz. Bu nedenle PTT kart internet alışverişi için başvuru kanalı olarak sadece şubeleri kullanabiliyorsunuz.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi müşteri için şu ayrıntıyı bildirmekte de fayda var: Yeni başvuru yapan kişilerin PTT kartı internet alışverişine açtırmak için herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Çünkü artık kartlar online alışverişe açık bir halde gönderilmektedir. Bu nedenle PTT kart başvurusu için yeni müracaatta bulunanların kartı online alışverişine açık olarak gelecektir…

PTT kart ile internetten nasıl alışveriş yapılır?

PTT kart internet alışverişi açma sonrasında internetten bir ürün yada hizmet almak isteyenlerin sıklıkla yönelttiği diğer soru bu işlemin nasıl yapıldığıdır. Diğer bankalardan açtırdığınız banka hesaplarını internet üzerinde nasıl kullanabiliyorsanız, PTT banka kartını da internette o şekilde kullanabilirsiniz.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü kurumuna ait olan bu kartın bilgilerini kullanmanız alışverişiniz için yeterli olacaktır. Bu bilgiler aynı diğer bankaların kartlarında olduğu gibi arka bölümdeki seri numarası ile ön kısımdaki kart numarasıdır.

PTT maaş kartı internet alışverişinde kullanılır mı?

PTT banka kartı ile online alışveriş yapmak istediğinizde kart türünüz maaş kartı da olsa kullanabilirsiniz. Bu konuda kullanıcılarımızın sorularını daha önce yayınladığımız yazıda belirtmiştik. Konuyla ilgili merak ettiklerinizi, sayfanın alt tarafında yer alan “Sitede Ara” bölümünü kullanarak bulabilirsiniz.

Aradığınız terimi Sitede Ara çubuğuna yazmanız yeterli olacaktır. Sitemizde bulamadığınız konular olursa ya da PTT kart internet alışverişi açtırma konusunda takıldığınız yerler olursa bize bildirebilirsiniz. Tarafınıza en kısa sürede dönüş sağlanacaktır…

Makaleyi ne kadar faydalı buldunuz?

Yıldızlara tıklayarak oylayabilirsiniz

Ortalama reyting 2.3 / 5. Oylama Sayısı: 3

Bu yazıyı oylayan ilk siz olun

Total
0
Shares
3 comments
 1. Ptt şubesine gidemeyecek kadar rahatsız ve yaşlı isem Maaş kartımı internet alışverişine açtırmak için ne yapabilirim …

  1. 444 1 788 numaralı çağrı merkezini arayın.
   Telesekreter menüyü saymaya başlayınca 1 rakamını tuşlayınız.
   İlgili menüye aktarıldığınızda yeniden 1’e basınız.
   Bu tuşlamaların ardından sekreter sizi müşteri temsilcisine bağlayacaktır. Temsilciye “PTT kart başvurusu” yapmak istediğinizi belirterek, güvenlik sorularını yanıtladığınızda talebiniz işleme alınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts